Cera a menstruacja. Jak miesiączka wpływa na stan skóry? Trądzik, hormony i inne babskie sprawy

Podczas cyklu menstruacyjnego poziom hormonów nieustannie się zmienia. Ma to także wpływ na kondycję i wygląd skóry oraz na to, czy na skórze pojawi się trądzik lub czy cera będzie mocno wysuszona albo nawilżona. Sprawdź, jak zmienia się twoja skóra twarzy przed okresem i po nim oraz jakich kosmetyków użyć, żeby złagodzić skutki burzy hormonów.

Trądzik, cykl menstruacyjny a hormony

Czy wiesz, że u ponad połowy kobiet przed miesiączką pojawiają się zmiany skórne spowodowane wahaniem poziomu hormonów? Trądzik, który wtedy występuje, może być łączony właśnie z nadchodzącą menstruacją lub stałymi zaburzeniami hormonalnymi. Pierwsza sytuacja jest całkiem normalna, lecz druga wymaga wizyty u dermatologa, ginekologa lub endokrynologa. Co ciekawe, kobiety obserwują poprawę stanu cery w pierwszej połowie cyklu (przed okresem), a pogorszenie tuż przed miesiączką.

Ropne krosty i zaskórniki mogą pojawiać się również przy schorzeniu, które nosi nazwę zespół policystycznych jajników (PCOS). Wiąże się to z przedłużającym się cyklem miesiączkowym i nieregularnym występowaniem miesiączki. Podwyższony poziom androgenów prowadzi do nasilenia się trądziku i wystąpienia łojotoku. Taką przypadłość leczy się zazwyczaj farmakologicznie. Pomocne mogą okazać się też domowe sposoby zwalczenia trądziku przed okresem: picie około litra mineralnej wody, zielonej herbaty, ziołowych lub owocowych herbatek, spożywanie warzyw i owoców, produktów bogatych w błonnik, makaronów, kasz, razowego chleba. Należy unikać alkoholu i mocnej kawy.

Jak cera wygląda w trakcie cyklu menstruacyjnego?

1. Co dzieje się na początku?

W pierwszych dniach cyklu skóra jest wrażliwa, sucha i podatna na podrażnienia. Odczuwamy uczucie pieczenia i ściągnięcia. Wpływ mają na to progesteron i estrogen, których poziom się obniża. Te dwa hormony odpowiedzialne są za zatrzymywanie wody w naskórku i pracę gruczołów łojowych. Jeżeli nie chcesz pogorszyć kondycji cery, to:

  • unikaj kremów z kwasami oraz witaminami A i C,
  • nie testuj nowych kosmetyków, nie poddawaj się zabiegom lekarskim i kosmetycznym,
  • nie idź na solarium i nie opalaj się zbyt długo na słońcu,
  • nawilżaj skórę kosmetykami z kwasem hialuronowym, ceramidami, wodą termalną lub pantenolem,
  • do demakijażu używaj beztłuszczowych płynów, a do mycia kremowych produktów.

2. Między 10 a 16 dniem cyklu menstruacyjnego

Wtedy skóra wygląda zupełnie inaczej. Poziom estrogenów rośnie, cera się regeneruje, jest dobrze nawilżona i ma ładny koloryt. Jeśli chcesz utrzymać ten stan, to unikaj długiego przebywania na słońcu i zrezygnuj z solarium. Możesz nabawić się przebarwień, których usunięcie będzie naprawdę trudne. W tym czasie używaj kremów z filtrem UV i preparatów z kwasami owocowymi.

3. Pod koniec cyklu

W drugiej połowie cyklu skóra robi się tłusta i pojawiają się krostki, bo spada poziom estrogenów, a następuje wzrost progesteronu. W efekcie następuje większa produkcja sebum, a ujścia gruczołów łojowych się zwężają. Organizm gromadzi wodę, a my odczuwamy pragnienie oraz zauważamy obrzęki pojawiające się w okolicy oczu i szyi. W tym czasie najlepiej nie stosować produktów z substancjami tłuszczowymi i poczekać z zabiegami w salonie kosmetycznym. Pielęgnacja skóry w drugiej fazie polega na:

  • przywróceniu skórze właściwego pH,
  • minimalnym nawilżaniu,
  • używaniu preparatów antybakteryjnych,
  • stosowaniu zielonego korektora w makijażu,
  • cotygodniowej aplikacji maski z glinki,
  • nakładaniu na opuchliznę pod oczami chłodzących okładów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *