Jak kupować lepsze kosmetyki? Produkty wegańskie, ekologiczne czy cruelty-free?

Ostatnimi czasy zapanowała moda na naturalne kosmetyki w stylu wegańskim, ekologicznym i cruelty-free. Dlaczego cieszą tak dużym zainteresowaniem wśród kobiet? Podobno są o niebo lepsze od zwykłych drogeryjnych produktów. Jeżeli i ty tak myślisz, to sprawdź, w jaki sposób kupić taki kosmetyk.

1. Czytaj etykiety

Podczas zakupów w drogerii warto analizować składy kosmetyków. Na etykietach znajdziesz opisane zarówno naturalne, jak i sztuczne substancje. Ale im lepiej wczytasz się w skład, tym bardziej możesz być zaskoczona: pozytywnie lub negatywnie. Na opakowaniach powinny znaleźć się informacje na temat certyfikatów przyznanych kosmetykowi lub o wykorzystanym materiale, z którego wyprodukowano pudełko.

2. Sprawdź, czy ten kosmetyk jest wegański

Jeżeli jesteś wege, to ta informacja jest dla ciebie bardzo ważna. Ale jeśli nie, to i tak dobrze jest wiedzieć, że używasz kosmetyku naturalnego, prawda? Wegański kosmetyk będzie miał podane na opakowaniu specjalne oznaczenia i napis Vegan lub certyfikat V-label przyznawany przez Europejską Unię Wegetariańską. Takie oznaczenia świadczą o tym, że kosmetyk nie zawiera żadnych składników odzwierzęcych.

3. Zwróć uwagę na opakowanie

Ładne i poręczne opakowanie to oczywiście nie wszystko, jeśli chodzi o naturalne kosmetyki. Jeżeli jesteś eko, to powinnaś zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonano opakowanie. Plastik jest wygodny, ale zabójczy dla środowiska. O wiele lepszym wyborem są kosmetyki, których opakowania zrobione są z tworzyw poddawanych recyklingowi. Wybieraj więc pudełka kartonowe lub metalowe, a także kasetki lub opakowania wielokrotnego użytku.

4. Sprawdź opinie o producencie i ceny

Skład kosmetyków jest niezwykle ważny. Istotne są także inne czynniki: jak pozyskano składniki, jak wyglądała produkcja kosmetyków i ile to wszystko kosztowało. Informacje na ten temat zdobędziesz na przykład na forach kosmetycznych. Jeżeli jakaś marka działa proelokogicznie lub w ramach sprawiedliwego handlu, to bez przeszkód możesz stosować jej produkty. Podczas zakupów zwracaj też uwagę na ceny. Kosmetyki wegańskie, ekologiczne i cruelty-free kosztują zazwyczaj więcej w porównaniu z drogeryjnymi produktami.

5. Oddaj kosmetyk

Jeżeli kosmetyk nie sprawdza się dobrze na twojej skórze, to oddaj go komuś bliskiemu. Możesz wykorzystać go też w alternatywny sposób, np. jako żel pod prysznic lub płyn do prania. Jeśli według ciebie produkt nie nadaje się do ponownego użycia, to nie wyrzucaj go. Na pewno pośród twoich znajomych znajdzie się ktoś, kto z miłą chęcią zastosuje go ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *