Jak wygląda zabieg usunięcia tatuażu?

Czasem nieprzemyślane decyzje sprawiają nam najwięcej kłopotów. Jedną z nich może być tatuaż, który chcesz usunąć z różnych przyczyn. Ale nie martw się, medycyna estetyczna w ostatnich latach poszła tak bardzo na przód, że nawet najbardziej skomplikowanego wzoru możesz z łatwością się pozbyć. Sprawdź, jakie są dostępne metody, które z nich dają najlepsze efekty i czy są bolesne.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Jakiś czas temu usuwanie tatuażu było możliwe tylko przez interwencję chirurgiczną. Obecnie niechciane pamiątki na skórze usuwa się za pomocą lasera. Polega ono na poddaniu powierzchni skóry działaniu impulsów świetlnych po to, żeby rozbić barwnik, którego cząstki zostaną usunięte przez układ odpornościowy. Powodzenie zabiegu uzależnione jest między innymi od: rodzaju skóry, koloru i wielkości tatuażu, gęstości barwnika i głębokości, na jakiej występuje w skórze.

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest bolesne; może pojawić się jedynie niewielkie pieczenie skóry. Z tego powodu podczas zabiegu schładza się miejsce objęte działaniem lasera, wykorzystując zimne powietrze, żele lub specjalistyczny sprzęt. Takie usuwanie tatuażu jest bezpieczne i daje bardzo dobre efekty. Należy jednak pamiętać o prawidłowej higienie leczonego fragmentu skóry. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się blizny i odbarwienia skórne, a w najgorszych wypadkach może dojść do infekcji bakteryjnych i reakcji alergicznych.

Czas zabiegu usunięcia tatuażu laserem jest uzależniony od wielkości niechcianej ozdoby, typu barwnika, liczby kolorów użytych do zrobienia tatuażu, koloru skóry, indywidualnych predyspozycji naszego organizmu i tego, jak zadziała układ immunologiczny. Całkowite usunięcie tatuażu jest możliwe dopiero po kilku zabiegach.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Usuwaniu tatuażu nie powinny poddawać się osoby, które cierpią na schorzenia tkanki łącznej, mają ciemny fototyp skóry i skłonność do powstawania przerosłych blizn. Bardzo duża powierzchnia tatuażu również może uniemożliwić całkowite usunięcie. Przeciwwskazaniami są również ciąża, okres karmienia piersią i świeża opalenizna. Po zabiegu nie wolno opalać się na słońcu i solarium.

Usuwanie tatuażu – pozostałe metody

1. Metoda chirurgiczna. Stosuje się ją wtedy, gdy laser nie przyniósł oczekiwanych efektów. Niestety pozostają po niej rozległe i nieestetyczne blizny. Z tego powodu metodę chirurgiczną stosuje się przy małych tatuażach, po których pozostaje niewielka blizna możliwa do usunięcia za pomocą laseroterapii. Poza tym po operacji mogą pojawić się infekcje bakteryjne, obrzęk i dolegliwości bólowe.

2. Dermabrazja mechaniczna. Jest najlepsza do usuwania powierzchniowych warstw skóry z barwnikiem za pomocą urządzenia ze ściernymi głowicami. Niestety dermabrazja nie daje 100% efektów, bo nie jest w stanie dotrzeć do barwnika położonego głęboko w skórze.

3. Salabrazja. Podczas tego zabiegu używa się chlorku sodu, czyli soli kuchennej. Jest to zabieg mało skuteczny, pozostawiający na skórze blizny i odbarwienia.

4. Peeling chemiczny. Podczas zabiegu na skórę aplikowane są kwasy (glikolowy, AHA i TCA), które działają złuszczająco. Niestety zabieg ten niesie ze sobą ryzyko powstania blizn zwłaszcza wtedy, gdy barwnik zlokalizowany jest głęboko pod skórą.

5. Cover up. Metoda polega na zrobieniu nowego tatuażu, który zasłoni ten niechciany. Do jego wykonania używa się ciemnego barwnika lub intensywnych kolorów.

6. Elektrokoagulacja. Podczas zabiegu używa się prądu o wysokiej częstotliwości, który niszczy tkanki posiadające barwnik. Ze względu na ból odczuwany w trakcie elektrokoagulacji stosuje się znieczulenie miejscowe. Po zabiegu może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, a przeciwwskazaniami jest między innymi cukrzyca. Aby uzyskać zadowalające efekty, należy przeprowadzić około pięciu zabiegów powtarzanych co miesiąc.

7. Krem do usuwania tatuażu. Produkt aplikuje się pod skórę za pomocą specjalnej strzykawki. Krem zawiera kwas salicylowy, który zmiękcza barwnik. Ta metoda usuwania tatuażu jest bardzo bezpieczna, bo nie pozostawia blizn i przebarwień, a do tego odznacza się wysoką skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *