Kosmetyki do kąpieli. Rodzaje produktów myjących i pielęgnujących oraz łazienkowe DIY

Kąpiel jest jednym z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia. Ciepła woda i mięciutka piana koją zarówno ciało, jak i umysł. A kiedy do wody wlejemy pachnący olejek, wrzucimy musującą kulę lub wsypiemy garść kolorowej soli, to kąpiel staje się tak przyjemna, że nie mamy ochoty wyjść z wanny. Jeżeli i ty chcesz w łazience zrobić sobie SPA, to sprawdź, których kosmetyków użyć. Poznaj również rodzaje kąpieli i wybierz najlepszą dla siebie.

Kosmetyki do kąpieli – rodzaje

Najpopularniejszymi z nich są olejki do kąpieli. Poleca się je do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, wraz z wrażliwą i suchą. Kąpiel z dodatkiem takiego kosmetyku będzie miała pozytywne działanie dla osób mających problemy z krążeniem i pękającymi naczynkami. Zawartość ziołowych ekstraktów w olejkach zadziała kojąco na wszelkie dolegliwości związane ze skórą lub organizmem człowieka.

Powszechnie stosowanymi produktami do kąpieli są płyny. Ładnie się pienią, jednak składniki, które za to odpowiadają, mogą negatywnie wpływać na naszą skórę, wysuszać ją i podrażniać. Dlatego warto wybierać te płyny do kąpieli, które zawierają naturalne składniki, regenerują i nawilżają skórę. Co ciekawe, na rynku kosmetycznym dostępne są takie płyny, które pomagają w walce z bólami reumatycznymi, alergiami i skórnymi zapaleniami. Produkty przeznaczone do kąpieli mogą też mieć działanie ujędrniające, antycellulitowe i wygładzające rozstępy.

Do kąpieli używa się także soli. Są powszechnie dostępne, mają różną grubość, kolor i zapach. Sól do kąpieli ma wiele dobroczynnych właściwości: regenerują, nawilżają, oczyszczają i odtruwają organizm. Kosmetyki pochodzące z okolic Morza Martwego zawierają poza tym wapń, magnez i jod, które zapewniają skórze i organizmowi lecznicze działanie.

Rodzaj kąpieli a zastosowany kosmetyk

Czy wiesz, że nie do każdej kąpieli stosuje się kosmetyki? Wynika to z faktu, że już sama woda będzie miała oczyszczające i lecznicze działanie. Jakie rodzaje kąpieli wyróżniamy? Oto najpopularniejsze z nich:

1. Natryski mają właściwości przeciwbólowe i pobudzające. Strumień wody pobudza zakończenia włókien nerwowych, dzięki czemu bóle różnego pochodzenia i dyskomfort są zmniejszane do minimum. Natryski świetnie sprawdzą się rano, gdy możemy stosować naprzemienne ciepłe i zimne prysznice. Ich największą zaletą jest to, że zwiększają odporność, ujędrniają ciało i odprężają.

2. Gorąca i zimna kąpiel. Pierwsza powinna mieć temperaturę nieco wyższą od temperatury naszego ciała. Gorąca woda pozytywnie wpływa na układ krążenia, oczyszczanie organizmu oraz układ nerwowy i trawienny. Zimna kąpiel (woda ma trochę niższą temperaturę od temperatury ciała) zmniejsza obrzęki, relaksuje, odmładza skórę i polepsza apetyt. Chłodna woda poprawia funkcjonowanie organizmu przez uregulowanie ciśnienia krwi i lepsze ukrwienie organów wewnętrznych.

3. Półkąpiel i kąpiel nasadowa są kąpielami leczniczymi. Wykorzystuje się w nich wodę o temperaturze 15-20°C, w której zanurzamy się do pasa na około 10 sekund. Taka kąpiel jest pomocna w łagodzeniu nerwic i kłopotów z sercem.

4. Kąpiele zdrowotne i relaksujące to pierwsze w tym zestawieniu kąpiele, w których używa się kosmetyków. Możemy wykorzystać zioła, olejki i minerały; można też zrobić własny kosmetyk. Kąpiele w ziołach i olejkach eterycznych przynoszą zaskakująco dobre efekty. Jednak który olejek będzie dla ciebie najlepszy? Oto kilka przykładów:

  • nerwice, nerwobóle, niepokój – lawenda i melisa, a w zależności od typu skóry kwiat lipy dla skóry suchej i pączki sosny dla skóry tłustej;
  • utrata wagi – kasztanowiec, perz, fiołek trójbarwny, skrzyp;
  • bóle reumatyczne – melisa, arnika, lawenda;
  • pobudzenie i ujędrnienie skóry – rozmaryn, macierzanka, rumianek, szałwia;
  • trądzik – jałowiec, pączki sosny, szałwia, tymianek;
  • żylaki – nagietek, rumianek, skrzyp;
  • bóle różnego pochodzenia, zmęczona i zwiotczała skóra – cytryna.

Drugim rodzajem kąpieli zdrowotnych jest kąpiel z dodatkiem olejków. Te kosmetyki nie tylko pielęgnują skórę, lecz także mają działanie lecznicze. Stosuje się je w następujących dolegliwościach:

  • zmęczenie i bóle – olejki eukaliptusowy, sosnowy i szałwiowy;
  • bezsenność – olejek lawendowy;
  • artretyzm – olejek jałowcowy;
  • menopauza – olejek geraniowy;
  • nadpobudliwość – olejek miętowy i lawendowy;
  • przeziębienie – olejek eukaliptusowy.
Kule do kąpieli DIY

W kąpieli świetnie sprawdzą się musujące kule, które możesz przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy, że zgromadzisz następujące składniki:

  • szklankę wody,
  • pół szklanki kwasku cytrynowego,
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej,
  • cztery łyżki olejku kokosowego,
  • dwie łyżeczki olejku zapachowego,
  • barwniki spożywcze,
  • foremki.

W osobnych miseczkach mieszamy składniki suche i mokre. Następnie suche składniki przesypujemy do foremek i do każdej z nich dodajemy mokre składniki; mieszamy do uzyskania formuły przypominającej mokry piasek. Odstawiamy na kilka godzin, a po wyjęciu z form zawijamy w folię spożywczą. Kule są gotowe do użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *