Właściwości kosmetyczne rumianku, czyli polne kwiaty w pielęgnacji

Kosmetyki ziołowe znowu są na topie! Dziś niedoceniany i niepozorny rumianek pokazuje się w zupełnie nowej odsłonie: jako składnik kosmetyków o działaniu łagodzącym i rozjaśniającym. Czy znasz wszystkie właściwości rumianku? Sprawdź koniecznie.

Coraz chętniej sięgamy po łatwo dostępne i bardzo proste składniki kosmetyczne, których pełno wokół nas. Rumianek pospolity to jednoroczna roślina o bardzo charakterystycznym zapachu. Zazwyczaj kojarzona z herbatkami ziołowymi i wykorzystywana w ziołolecznictwie. Aktualnie coraz częściej spotykana w kosmetykach, którym nadaje naprawdę niebanalne właściwości.

Rumianek pospolity – czego o nim nie wiesz?

Z łaciny nosi nazwę Chamomilla recutita (choć prawidłowo należy do rodzaju Matricaria) i pod tą nazwą należy szukać go w składzie kosmetyków. Rumianek pospolity to gatunek typowo europejski, choć dziś porasta także wiele terenów Azji, Ameryki Północnej i Australii. W większości krajów uprawia się go jako roślinę leczniczą.

Najwięcej dobrego kryje się w drobnych, biało-żółtych kwiatach rumianku: olejek eteryczny (aż 4 ml na każdy kilogram), flawonoidy, sole mineralne, związki kumarynowe, bisabolol, cholina, witaminy z grupy B i C, a także wiele innych składników o cennych właściwościach.

Sezon na rumianek trwa od maja do września. To ważna informacja dla miłośników zielarstwa, którzy chcieliby zebrać świeży rumianek i samodzielnie ususzyć go do własnych celów. Jeśli jednak nie mamy ochoty na przechadzki po łąkach i zbieranie koszyczków rumianku w suche i słoneczne dni, dobrym rozwiązaniem są gotowe kosmetyki z rumiankiem lub suszony rumianek (do kupienia w każdej aptece).

Jakie właściwości ma rumianek?

  • Ma właściwości antyseptyczne.
  • Łagodzi stany zapalne.
  • Działa przeciwbakteryjnie.
  • Ma działanie rozkurczające.
  • Wspomaga leczenie problemów skórnych.
  • Ma właściwości rozjaśniające.
  • Jest naturalnym antyoksydantem.

Rumianek. Jak działa na skórę?

Większość rumiankowych kosmetyków przeznaczone jest do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, ponieważ rumianek jest naturalnym specyfikiem łagodzącym. Przynosi ukojenie, a także działa antyseptycznie. Co ważne, przynosi korzyści zarówno stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Ekstrakt z rumianku nakładany na skórę przyspiesza regenerację i usprawnia gojenie się ran, a także zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Jeśli stosujemy rumianek na cerę, rozjaśnia skórę i minimalizuje oznaki zmęczenia. Niektórym przydać może się kolejna właściwość rumianku – wzmacnianie naczyń krwionośnych. Dzięki temu posiadacze cery naczynkowej mogą zapobiec nadmiernemu rozszerzaniu się naczynek i nieznośnym pajączkom. Rumianek uspokaja zaognione miejsca, zmniejsza zaczerwieniania, rozjaśnia blizny potrądzikowe. Sprawdza się nawet w przypadkach owrzodzenia, poparzenia, ran itp. Jest naprawdę uniwersalny i bardzo skutecznym specyfikiem.

Rumianek. Jak działa na włosy?

Wyciąg z rumianka jest też często spotykanym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz skalpu. Warto jednak pamiętać, że ma właściwości rozjaśniające, więc u brunetek może powodować rozjaśnienie naturalnego koloru włosów nawet o kilka tonów. Dodany do szamponu łagodzi podrażnienia skóry głowy, nieprzyjemne uczucie swędzenia i zaczerwienienie. To najpopularniejsza właściwość tego składnika. Jednak naturalny rumianek stosowany regularnie również zapobiega przetłuszczaniu się włosów, a także eliminuje łupież. Jest bogaty w składniki mineralne, witaminy i substancje, które doskonale odżywiają cebulki włosów i dodają im witalności. W efekcie rumianek zmniejsza wypadanie włosów i sprawia, że są gęstsze i mocniejsze. Dodaje elastyczności i blasku, a nawet ułatwia stylizowanie włosów. Warto wypróbować kosmetyki do włosów z rumiankiem, kiedy oczekujemy naturalnej i łagodnej pielęgnacji.

Kosmetyki z rumiankiem – gotowe vs. domowe

Rumiankowe kremy do rąk, rumiankowe toniki, rumiankowe mgiełki do włosów, rumiankowe mydła i rumiankowe szampony – mnogość kosmetyków z dodatkiem tego składnika może przyprawić o zawrót głowy. Warto się nad nimi pochylić, bo być może znajdziemy wśród nich idealny produkt dla siebie. Trzeba tylko sprawdzić, czy skład jest naturalny i pozbawiony szkodliwych substancji (parabenów, barwników, aromatów, alkoholi). Dobrze, jeśli rumianek znajduje się wysoko w składzie. Im bliżej końca się znajduje, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt zawiera śladowe ilości składnika.

Rumianek w kosmetyce nie musi być stosowany w formie gotowych specyfików. Dobrą opcją jest też zastosowanie domowego naparu z rumianku lub naturalnego olejku eterycznego, które można wykorzystać jako samodzielny kosmetyk lub baza do stworzenia czegoś fajnego. Zalewając garść kwiatów rumianku wrzątkiem i zaparzając przez 30 minut, możemy zrobić sobie naturalny tonik rumiankowy. W podobny sposób przygotujemy rumiankową płukankę, którą możemy rozjaśnić włosy i pozbyć się niechcianego żółtego odcienia po farbowaniu na blond.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *