Wypowiedz wojnę plamom pigmentacyjnym! Skuteczne sposoby na przebarwienia skóry

To nieprawda, że przebarwienia na skórze są domeną dojrzałej cery. Nie dotykają wyłącznie osób starszych, ponieważ przyczyn ich powstawania jest wiele i zależą one od różnych czynników. To prawda, że dojrzały wiek bardzo im sprzyja, ale plamy pigmentacyjne i przebarwienia skóry powstają również na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, częstego korzystania z solarium i stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Gdy już się pojawią – nie załamuj rąk – poznaj sposoby na to, by się ich pozbyć.

Jak powstają plamy pigmentacyjne?

Przebarwienia na buzi, twarzy czy rękach powstają na skutek wzmożonej produkcji melanocytów. Naskórek nie radzi sobie z nadprodukcją melaniny i stara się jakoś „dać upust” temu zjawisku – najczęściej „produkując” nieładne, przyciągające uwagę, brązowe plamy. Przebarwienia skóry mogą powstawać na skutek:

  • nadmiernej ekspozycji twarzy na słońce
  • źle reagujących na słońce składników w kosmetykach
  • obniżenia funkcji obronnych skóry (wiek dojrzały)
  • w czasie ciąży
  • na skutek niedoczynności nadnerczy
  • na skutek nadczynności tarczycy
  • w wyniku choroby wątroby

Jak wybielić plamy pigmentacyjne?

Najprostszą, najszybszą i jednocześnie najskuteczniejsza metodą jest usunięcie przebarwień w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym, jednak nie każdy chce lub może sobie na to pozwolić. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który określi, z jakim rodzajem plam pigmentacyjnych masz do czynienia, i zleci ewentualne dodatkowe badania (np. na poziom hormonów, tarczycę, próby wątrobowe itp.).

Obecnie rynek kosmetyczny oferuje bardzo skuteczne produkty, które – regularnie stosowane – rozjaśniają skórę, stopniowo likwidują przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych. Jednymi z najbardziej popularnych i skutecznych, rozjaśniających produktów do twarzy są te oparte na dobroczynnym działaniu witaminy C.

Jeśli szukasz kosmetyków rozjaśniających cerę i likwidujących przebarwienia skórne – w składzie produktów szukaj również kwasu kojowego, arbutyny, hydrochinonu. Wspomniane substancje hamują działanie melanocytów i blokują nadmierne wytwarzanie melaniny.

W salonach kosmetycznych oferuje się specjalny peeling kawitacyjny, który doskonale likwiduje płytkie przebarwienia i plamy na skórze. Jednak sama w domu również możesz wykorzystać złuszczającą moc peelingu. Jeśli masz wrażliwą skórę – sięgnij po peeling gommage lub enzymatyczny – regularnie stosowany sprawnie złuszczy zrogowaciały naskórek i pomoże pozbyć się nieładnych przebarwień. Sprawi też, że wszelkiego rodzaju rozjaśniające kremy do twarzy zadziałają intensywniej, ponieważ poprawi on chłonność skóry.

Domowe kosmetyki rozjaśniające skórę

Okazuje się, że do rozjaśniania skóry idealnie nadaje się…rumianek. Nadal jest jednym z niezastąpionych, łagodnych i kojących składników o dobroczynnym działaniu na skórę. Jedynym minusem może być to, ze ekstrakt z rumianku nie zadziała od razu – trzeba uzbroić się w cierpliwość i systematycznie przemywać nim twarz, jego działanie może zintensyfikować rumiankowy olejek – jest doskonałym remedium na wszelkie problemy skóry, a skoncentrowana formuła działa mocniej i nieco szybciej rozjaśnia przebarwienia.

Innym domowym remedium na plamy pigmentacyjne, piegi i przebarwienia jest ogórek. Starty na tarce i nałożony na twarz w formie maseczki był doceniony już przez nasze prababki. Dziś nadal chętnie sięgają po niego osoby, którym zależy na jasnej skórze bez przebarwień. Maseczkę z ogórka stosuj nawet kilka razy w tygodniu. Aby wzmocnić jej działanie – gotową papkę wstaw na moment do lodówki – chłodna maska poprawi krążenie podskórne i zapobiegnie w przyszłości kolejnym nieładnym przebarwieniom na buzi. Maseczkę z ogórka możesz urozmaicić sokiem z cytryny – ona również ma działanie rozjaśniające, a dodatkowo odpowiednio zakwasza skórę i reguluje jej naturalne pH.

Innym znanym domowym sposobem na przebarwienia skóry i plamy pigmentacyjne jest okład na twarz wykonany z…ziemniaka. Zetrzyj go na tarce, odczekaj aż ziemniak puści sok, który wykorzystasz do stworzenia maseczki: połącz sok z miodem i jogurtem i nałóż na twarz, a po około 20 minutach zmyj całość z twarzy letnią wodą. Sok z ziemniaka możesz tez nakładać wyłącznie na przebarwienia skóry – niekoniecznie na całą buzię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *