Jak dbać o skórę wrażliwą? Sprawdzone kosmetyki i pielęgnacja

Podrażnienia, łuszcząca się skóra, uczucie ściągnięcia i pieczenia? Jeżeli ty też zmagasz się z takimi niedoskonałościami i objawami, to zapewne masz skórę wrażliwą. Jak o nią zadbać? Wybierz odpowiednie kosmetyki, a na co dzień stosuj się do pewnych reguł.

Co uwrażliwia i podrażnia twoją cerę?

Jest masa czynników, które pogarszają kondycję twojej wrażliwej cery i wywołują na niej podrażnienia. Do najbardziej szkodliwych należą:

  • promieniowanie słoneczne, które niszczy włókna kolagenowe;
  • źle dobrane kosmetyki, zapychające pory skóry i zaburzające prawidłowe pH;
  • niewielkie uszkodzenia naskórka, które w przyszłości mogą zamienić się w groźne infekcje;
  • smog, wolne rodniki i metale ciężkie w powietrzu.

Jak zadbać o wrażliwą skórę?

  1. Krem z filtrem UV. Stosowanie takiego kosmetyku to najlepsze, co możesz zrobić dla swojej skóry. Krem z filtrem UV chroni przed powstawaniem zmarszczek, przebarwień, podrażnieniami i uszkodzeniami naskórka. Co ciekawe produkt ten nie ma wpływu na zmniejszenie poziomu witaminy D. Jeżeli w twoim organizmie jest zbyt mało tej witaminy, wystarczy, że rozpoczniesz odpowiednią suplementację. Równie skutecznym sposobem jest zakładanie kapelusza i okularów przeciwsłonecznych.
  2. Kosmetyki bez zapachu. Po co używać produktów, których składniki cię podrażniają? Na pewno istnieją ich lepsze odpowiedniki, i to bez zawartości uczulających substancji. Zarówno zapachy syntetyczne, jak i naturalne zapachy mogą źle wpływać na wrażliwą cerę. Wybieraj zatem produkty, które nie zawierają składników, takich jak: olej z bergamotki, olej ylang-ylang, ekstrakt z róży damasceńskiej oraz pozycji oznaczonych w INCI jako fragrance, parfum, linalool, citronello lub geraniol.
  3. Nie stosuj alkoholu. Produkty z zawartością alkoholu wysuszają i podrażniają skórę. Mimo że matują, wygładzają i odtłuszczają skórę tłustą i trądzikową, to niszczą naturalną barierę ochronną złożoną z lipidów i wody. Zwiększa również przetłuszczanie cery i prowadzi do powstawania trądziku i zaskórników. Należy jednak pamiętać, że są i takie alkohole, które mają działanie nawilżające i ułatwiające transport składników w głąb skóry.
  4. Odpowiednia pielęgnacja. Do pielęgnacji cery wrażliwej nie wolno używać szczoteczek i peelingów. Drastyczne złuszczanie naskórka i usuwanie zanieczyszczeń może prowadzić do poważnych uszkodzeń i podrażnień. Do pielęgnacji skóry wrażliwej wystarczą peelingi enzymatyczne i kwasy salicylowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *