Jak pozbyć się przebarwień? Sprawdzone metody i kosmetyki

Plamki, piegi, przebarwienia po trądziku lub po słońcu nie wyglądają ładnie. Jeżeli korektory i podkłady nie pomagają ci zakryć tych niedoskonałości, zastosuj inne kosmetyki. Wypróbuj specjalistyczne produkty i zabiegi kosmetyczne.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia powstają w wyniku zaburzeń w melanocytach, komórkach produkujących barwnik skóry – melaninę. W wyniku jej nadprodukcji na twarzy i ciele pojawiają się plamy. Przebarwienia mogą mieć postać ciemnobrązowych, różowych lub czerwonych kształtów o nieregularnych lub regularnych brzegach. Niektóre z nich na skórze utrzymują się latami, są wynikiem nieostrożnego opalania się, przyjmowania antykoncepcji lub wahań poziomu hormonów. Przyczynami powstawania przebarwień najczęściej są: kąpiele słoneczne bez zastosowania filtrów przeciwsłonecznych, zażywanie niektórych ziół i leków, trądzik, choroby, niedobór żelaza, niestosowanie się do zaleceń lekarza po zabiegach kosmetycznych.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Przed każdą kąpielą słoneczną stosuj wysokie filtry. Nie wystawiaj skóry na działanie promieniowania w godzinach południowych. Wrażliwe partie twarzy lub ciała zasłaniaj odzieżą. Regularnie złuszczaj naskórek, stosuj (o ile to możliwe w twoim przypadku) produkty z kwasami i kosmetyki nawilżające. Dobrze sprawdzą się preparaty z zawartością kwasu azelainowego i kojowego, witaminy C i arbutyny.

Jak usunąć przebarwienia?

Przebarwień nie można usunąć z dnia na dzień. Aby rozjaśnić mniejsze plamki, kilka razy w tygodniu możesz stosować peelingi i kosmetyki z kwasami. Jeżeli twoim problemem są rozległe przebarwienia lub blizny, skonsultuj się z dermatologiem lub udaj się na zabieg medycyny estetycznej. Dobre efekty powinny przynieść peelingi chemiczne, laser, Cosmelan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *