Jak stosować balsam do ciała? Rodzaje balsamów do ciała

Balsam do ciała to kosmetyk, którego warto używać przez cały rok, a zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy powietrze ogrzane przez kaloryfery wysusza skórę. Po co stosować balsam do ciała oraz jak go stosować, a przedtem wybrać? Jakie są rodzaje balsamów do ciała?

Po co stosować balsam do ciała?

Balsam do ciała pozwala uzupełnić braki w warstwie hydrolipidowej skóry. Ten ochronny płaszcz bardzo często ulega uszkodzeniom, między innymi podczas mycia, pływania w basenie i przebywania w suchym pomieszczeniu. Niektóre substancje, które wchodzą w jego skład, wypłukują się, ścierają lub po prostu zużywają. Mówi się, że zdrowa skóra regeneruje się sama i tak jest, ale ten proces może trwać nawet do czterech godzin, czyli tyle, ile wystarczy, aby nabawić się podrażnień. Właśnie z tego powodu ubytki w warstwie hydrolipidowej należy jak najszybciej uzupełnić poprzez smarowanie skóry odpowiednim balsamem do ciała. Po nałożeniu go ciało staje nawilżone i gładsze oraz odzyskuje naturalne pH.

Jak wybrać balsam do ciała? Rodzaje balsamów do ciała

Ponieważ kobiety mają różne potrzeby, które wynikają między innymi z ich typu skóry i wieku, wachlarz balsamów do ciała jest bardzo szeroki. Oto podstawowe rodzaje balsamów:

  • Regenerujące balsamy do ciała
    Są przeznaczone do skóry dojrzałej, bardzo wysuszonej i łuszczącej się. Zwykle zawierają witaminę D3 i galakturoniany z kasztanowca (przywracają równowagę w procesie złuszczania się naskórka i stymulują produkcję ceramidów), proteiny jedwabiu (wygładzają) i owoce (mają działanie regenerujące).
  • Nawilżające balsamy do ciała
    Jeżeli po każdym prysznicu skóra jest sucha, należy stosować balsam nawilżający. Zwykle taki kosmetyk ma lekką konsystencję i szybko się wchłania, a dzięki zawartości olejków, na przykład z awokado, zapobiega ucieczce wody i spowalnia proces starzenia.
  • Antycellulitowe i wyszczuplające balsamy do ciała
    Aby rozwiązać problem cellulitu, nadmiaru tkanki tłuszczowej i utraty jędrności, należy wypróbować preparaty z L-karnityną, kofeiną, wąkrotą azjatycką i wyciągiem z bluszczu. Wszystkie te substancje skutecznie napinają skórę i ułatwiają pozbycie się niechcianego tłuszczyku.
  • Brązujące balsamy do ciała
    Opalona skóra wygląda zdrowo i atrakcyjnie, a ciało o złotawym odcieniu wydaje się szczuplejsze. Jeżeli właśnie o tym marzymy, powinnyśmy regularnie używać balsamów brązujących. Takie kosmetyki zawierają niewielkie ilości dihydroksyacetonu, który reaguje z białkiem znajdującym się w naskórku. W wyniku tej reakcji powstaje barwnik imitujący opaleniznę. Oprócz dihydroksyacetonu balsamy brązujące zostały wzbogacone o naturalne barwniki, na przykład ekstrakt z orzecha włoskiego, oraz substancje pielęgnujące, takie jak wyciąg z bursztynu lub miodu, witamina E czy panthenol.

Jak stosować balsam do ciała?

Balsam do ciała warto stosować minimum raz dziennie, a optimum dwa razy dziennie. Należy używać go po kąpieli.

Balsamy nawilżające, odżywcze i brązujące powinny być aplikowane na całe ciało, a antycellulitowe jedynie na te jego partie, które są objęte skórką pomarańczową. Jeżeli preparat antycellulitowy ma bardzo lekką konsystencję, na przykład żelu, to po jego wchłonięciu warto nałożyć na problematyczny fragment ciała warstwę nawilżającego balsamu do ciała. Skórę należy masować jak najdłużej. Niektórzy specjaliści zalecają robić to od dołu do góry, ale tak naprawdę technika nie jest ważna. Każdy masaż pobudza krążenie w skórze i poprawia wchłanialność preparatu. Składniki kosmetyku będą wnikały głębiej także dzięki regularnym peelingom, które warto wykonywać raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *