Jak zabezpieczyć końcówki włosów przed rozdwajaniem się?

Mówi się, że długie włosy są symbolem kobiecości, pięknym i podkreślającym urodę niezależnie od wieku. Jest jednak wyjątek – długie włosy z… rozdwojonymi końcówkami. Warto zapobiegać rozdwajaniu się włosów i zabezpieczać końcówki. Jak to zrobić, dowiesz się z tego krótkiego wpisu.

Zanim sięgniesz po sprawdzone sposoby na zabezpieczenie końcówek, zastanów się, co może powodować ich rozdwajanie się. To ważne, bo dzięki określeniu przyczyn, łatwiej zapobiegniesz temu problemowi w przyszłości.

Dlaczego włosy się rozdwajają?

Przyczyny rozdwajania się końcówek mogą być naprawdę różne, choć najczęściej związane jest to ściśle z osłabioną kondycją i zniszczeniem włosów – jeśli masz zniszczone włosy, bardzo prawdopodobne, że będziesz miała rozdwojone końcówki. To prosta zależność, ale pojawia się pytanie, co w takim razie może przyczyniać się do zniszczenia i rozdwajania się włosów.

Najczęstsze przyczyny rozdwajania się końcówek to:

  • osłabienie włosów w wyniku nieodpowiedniej diety,
  • osłabienie włosów przez złą pielęgnację lub jej brak,
  • uszkodzenia podczas spania z rozpuszczonymi włosami,
  • częsta stylizacja włosów na gorąco np. prostownicą,
  • brak odpowiedniej ochrony podczas suszenia włosów.

To oczywiście nie wszystkie przyczyny, bo czasami powód rozdwajania się włosów może być naprawdę prozaiczny – np. częste dotykanie końcówek i ugniatanie ich ręką, co może wprowadzić do uszkodzeń.

Jak zapobiec rozdwajaniu się końcówek?

Odpowiednia pielęgnacja i określenie kilku ważnych zasad obchodzenia się z włosami to klucz do tego, żeby uniknąć rozdwojonych końcówek.

1. Bądź delikatna dla swoich włosów.

Nie szarp, nie ciągnij, nie tarmoś, nie trzyj włosów i nie rób z nimi wszystkiego tego, co może sprawić, że się połamią. Rozdwojone końcówki to bardzo często wynik uszkodzeń mechanicznych, więc warto ich unikać. Czesz delikatnie i nie rób tego, gdy włosy są mokre (są wtedy słabsze). Używaj szczotki z naturalnego włosia i takiej, która dopasowana jest do typu twoich włosów. Nie splątuj włosów we fryzury bez pomysłu, z których później trudno się wyplątać.

2. Regularnie stosuj olejki do włosów.

Doskonałym sposobem na zregenerowanie i wzmocnienie włosów są naturalne olejki roślinne – znane również z tego, że świetnie ochraniają pasma. Wystarczy nabrać 2-3 krople oleju arganowego (lub innego) na dłoń, rozetrzeć, a następnie delikatnie wgnieść w końcówki. Olej stworzy warstwę okluzyjną, dzięki której zmniejszy się utrata nawilżenia, a włosy zyskają ochronę m.in. przed promieniowaniem UV. Tak niewiele może dać tak wiele.

3. Używaj serum na końcówki.

Jeśli boisz się, że olejek przeciąży twoje włosy lub sprawi, że szybciej się przetłuszczą, możesz użyć też gotowego kosmetyku. Serum na końcówki kupisz w drogerii lub większym markecie, ale pamiętaj o zasadzie, że skład jest najważniejszym wyznacznikiem jakości produktu – dobre serum nie może zawierać alkoholi (przyspieszają utratę wody), wielu konserwantów i składników o nazwach trudnych do wymówienia. Warto pamiętać też, że serum może być albo olejowe, albo silikonowe – oba te typy składników mają podobne działanie ochronne.

4. Jeśli możesz, spinaj włosy.

Bardzo dużo daje też spinanie włosów, ponieważ w odpowiednim upięciu są one mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić na to uwagę i ogranicz chodzenie w rozpuszczonych włosach – gdy nie są spięte uszkodzić może je wiele czynników: wiatr, słońce, ocieranie się o ubrania, splątywanie się itd. Najbezpieczniejsze fryzury to warkocz (w dowolnej formie) lub koczek (nisko nad karkiem lub wysoko na czubku głowy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *