Jeśli Twoja skóra jest zdrowa i otrzymuje odpowiednią pielęgnację, będzie wyglądać pięknie i promiennie. I odwrotnie: skóra zareaguje nadmierną suchością lub wypryskami, jeśli coś zakłóci jej równowagę. Czy wiesz, że często za taki stan rzeczy odpowiada źle dobrany krem? Poznaj oznaki, które o tym świadczą
1. Twój krem nieprzyjemnie pachnie
Nie lubisz zapachu swojego kremu? To może znaczyć, że kosmetyk uległ zepsuciu, lub nagromadziło się w nim sporo bakterii. Jeśli instynktownie zareagujesz grymasem na dziwny zapach kremu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja skóra zareaguje w ten sam sposób, czyli… kapryśnie! Często krem może być także zbyt mocno perfumowany lub pachnie chemią – to też może to być pierwszym sygnałem, że Twojej skórze nie spodoba się ten kosmetyk.
2. Na skórze gromadzą się zanieczyszczenia i wyprysk kontaktowy
Zanieczyszczenia najczęściej pojawiają się w wyniku braku równowagi hormonalnej lub stresu, ale czasami może to być również spowodowane nowymi kosmetykami. Dlatego zanim stwierdzisz, że to znów te hormony, najpierw sprawdź, czy to może być Twój nowy krem do twarzy, który powoduje podrażnienia i stany zapalne skóry? Wiele kremów działa komedogennie i powoduje czopowanie się ujść gruczołów łojowych, stąd stany zapalne, które kończą się wypryskami.
Nawet jeżeli nie masz problemów z sebum i krostkami, po rozpoczęciu stosowania nowego kremu powinnaś zwracać uwagę na swoją skórę. Jeśli pojawią się niedoskonałości – zrób sobie przerwę od kremu i sprawdź, czy jej stan się poprawi. Jeśli tak – warto rozważyć zakup nowego kremu.
3. Twoja skóra swędzi lub piecze
Pieczenie, szczypanie lub swędzenie skóry z pewnością kojarzysz z czymś złym. To dobrze, bo świadczy ono o podrażnieniu. Jednak wiele osób nie ufa własnej intuicji, tym bardziej, gdy np. właśnie zainwestowały w drogi krem i niestety nadal z premedytacją nakładają go na skórę. Pamiętaj, ze pieczenie nie jest oznaką, że kosmetyk działa. W większości przypadków (pomijając retinol i kwasy) pieczenie skóry nie kończy się dobrze.
Jeśli krem jest nieprzyjemny na skórze, pospiesz się i zmyj go z buzi!
Uczucie pieczenia jest często spowodowane brakiem równowagi między naturalną równowagą pH skóry a wartością pH kremu. Dlatego na przed zakupem warto przetestować nowe kosmetyki na małym fragmencie skóry, zanim nasmarujesz całą twarz.
4. Twoja skóra jest napięta i sucha
Jeśli skóra zaraz po nałożeniu wydaje się sucha, to znak, że formuła produktu zawiera za dużo wody. Oznacza to, że krem za szybko odparowuje naskórka, a zatem go przesusza. Jeśli tego doświadczasz, skłaniaj sie raczej do zakupu kremu z kilkoma składnikami oleistymi lub nawilżającymi. Może to być np. gliceryna, olejki i kwas hialuronowy, które zapewniają skórze długotrwałe nawilżenie.
5. Zmienił się kolor Twojej skóry
Czy po nałożeniu kremu Twoja skóra staje się czerwona lub wygląda jak nakrapiana? Oznacza to, że skóra nie czuje się komfortowo na skutek substancji kosmetycznych. Innymi słowy – coś w kremie ją uczula. Masz wątpliwości, czy kolor Twojej skóry się zmienił? Porównaj kolor twarzy z szyją. Jeśli skóra twarzy jest znacznie bardziej czerwonawa – zdecydowanie należy wybrać łagodniejszy krem.