Olejki są drogie, nie potrzebuję ich wcale – zanim tak powiesz, od razu wyjaśniamy, że do pielęgnacji twarzy wystarczy Ci tylko kolka kropli, aby w pełni odżywić skórę. Ten i wiele innych mitów oraz pytań wciąż jednak krąży wokół olejków do twarzy. Dziś przedstawiamy odpowiedzi na najpopularniejsze z nich.
7 pytań i odpowiedzi na temat olejków do twarzy
1. Dlaczego olejek jest dobry na twarz?
Gdyby Twoja skóra nie zawierała naturalnych tłuszczów (czyli lipidów) zapasy wody wyparowałyby, a skóra wyschłaby. Tłuszcze – które są bogate w olej – wiążą wodę w naskórku, więc zyskujesz dodatkową warstwę ochronną .Dlatego naturalne olejki są tak świetne na twarz, a dodatkowo olejek jest wypełniony składnikami odżywczymi. Dzięki niemu skóra wygląda na bardziej elastyczną.
2. Jaka jest różnica między olejkiem a olejkiem eterycznym?
To proste! Kiedy mówimy o olejkach do twarzy, mamy na myśli oleje roślinne, nierafinowane i zimnotoczone. Nie prawie nie mają one zapachu, lub mają ledwo wyczuwalny zapach orzechów. Oczywiście można je nakładać bezpośrednio na skórę. Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty roślinne – tak silne, że przed użyciem należy je zawsze rozcieńczyć z olejem bazowym. Są stosowane w aromaterapii i używane w niewielkich ilościach. Olejki eteryczne mają silny, perfumowany zapach.
3. Jak często i jak stosować olejek do twarzy?
Używaj olejku raz lub dwa razy dziennie, w zależności od tego, czego według Ciebie potrzebuje Twoja skóra. Olejki mogą być używane zamiast serum, a w przypadku suchej lub odwodnionej skóry – mieszane z kremem do twarzy. Jeśli potrzebujesz bardzo silnej pielęgnacji i mocy nawilżenia, możesz nałożyć olejek na serum, a następnie zastosować krem na dzień lub na noc. Pamiętaj: wystarczą dwie do czterech kropli. Rozgrzej olejek na opuszkach palców przed wmasowaniem.
4. Co oznacza, że olej jest tłoczony na zimno?
Olejek tłoczony na zimno jest traktowany po królewsku: z delikatnością, w odpowiedniej temperaturze, która nie przekracza 33 stopni, ponieważ w przeciwnym razie cenne substancje z olejków uległyby zniszczeniu. Olej tłoczony na zimno zachowuje zatem wszystkie cenne składniki odżywcze, za które tak kocha go twoja skóra!
5. Czy na twarz mogę używać olejków z kuchni?
Odradzamy. Nie zawsze są wystarczająco oczyszczone, a ponadto mogą być wysoce przetworzone, więc mało odżywcze dla skóry.
6. Czy mogę nałożyć podkład na olejek do twarzy?
Jak najbardziej! Naturalny olejek, zastosowany w niewielkiej ilości jest świetną bazą pod makijaż. Oczywiście . najpierw trzeba pozwolić mu wniknąć w skórę, bo inaczej może rozmazywać makijaż. Jeśli masz tłustą cerę i używasz olejku, wybierz olej jojoba lub konopny i nałóż matowy podkład, lub puder mineralny.
7. Jak przechowywać olejek do twarzy?
Olejek do twarzy należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu – może to być np. toaletka w sypialni. Ale pamiętaj – nie chowaj go w lodówce. Najlepiej, jeśli olejek jest już fabrycznie wydany w ciemnym, najlepiej szklanym w opakowaniu. W przeciwnym razie może zjełczeć.