7 wskazówek dla osób, które borykają się z wypryskami i nieczystą skórą

Próbowałeś wszystkiego, ale nic nie działa? Twoja skóra wciąż jest nieodpowiednio oczyszczona, gromadzi sebum i niedoskonałości? Poznaj rady ekspertów od trądziku i cer kłopotliwych: wyjaśniają, co tak naprawdę pomaga w walce z kłopotliwą skórą, pryszczami i zaskórnikami!

PAMIĘTAJ! Choć trądzik, zanieczyszczona skóra i pryszcze są głównie spowodowane hormonami, wpływ na skórę mają też czynniki zewnętrzne, czyli nieprawidłowa pielęgnacja, złe oczyszczanie, czynniki środowiskowe. Mogą one niestety przyspieszyć i ewentualnie pogorszyć sytuację naszej skóry.

1. Zanieczyszczona skóra a brak nawilżenia

Wielu specjalistów od pielęgnacji skóry twierdzi, ze nadmiar sebum bierze się z przesuszenia skóry! , że masz Również wypryski trądzikowe wynikają z braku nawilżenia skóry. Kiedy masz cerę tłustą, produkujesz za dużo sebum i często sięgasz po preparaty silnie matujące i jednocześnie wysuszające skórę. Wysuszona skóra z kolei próbuje się nawilżyć, produkuje jeszcze więcej sebum, które niestety jest siedliskiem dla bakterii. Ale pamiętaj też, że nie jest tak, że nie dostaniesz trądziku, jeśli masz suchą skórę. W pielęgnacji wybierz zatem krem, który jest bogaty w czynniki nawilżające, ale nie zawiera oleju i nie przetłuszcza skóry.

2. Peeling to klucz do czystej skóry

Peeling był, jest i zawsze będzie najlepszym środkiem oczyszczającym każdy rodzaj skóry. Przy skórze z niedoskonałościami najlepiej wybrać enzymatyczny lub kwasowy. Rób go raz w tygodniu, a przy silnym łojotoku, nawet dwa razy na tydzień.

3. Produkty przeciw pryszczom mogą pomóc w walce z nieczystą skórą

Czy zwykłe kremy dostępne bez recepty naprawdę pomagają przy problematycznej skórze? Kosmetolodzy twierdzą, że tak, ale ważne jest, aby mieć wyrobione dobre (czyli regularne) nawyki pielęgnacyjne, wsparte oczywiście odpowiednimi produktami.

4. Kwasy kosmetyczne przeciw zanieczyszczonej skórze

Kluczowe pytanie, jakie należy sobie zadać zaczynając walkę z niedoskonałościami to: jakich składników aktywnych trzeba szukać w kremie na wypryski? Okazuje się, ze nic nie zastąpi dobrego kremu z kwasem salicylowym, innymi kwasami owocowymi i witaminą A (retinol), która choć gównie jest kojarzona z profilaktyką anty-aging, jest też doskonałym antidotum na trądzik i wszelkie skórne niedoskonałości, ponieważ stosowana regularnie dzień po dniu odnawia naskórek.

5. Wybieraj pokarmy, które pomagają w walce z nieczystą skórą

A co z jedzeniem – czy rzeczywiście istnieją pewne pokarmy, które pogarszają lub poprawiają stan skóry? To wciąż gorący temat – wiele osób twierdzi, że nie tzw. “śmieciowe jedzenie” nie ma wpływu na “jakość” skóry, ale zostało naukowo udowodnione, że pokarmy powodujące szybki wzrost poziomu cukru we krwi (cukier i złe węglowodany) mogą pogorszyć stan skóry trądzikowej i nasilić sebum.

A JEŚLI NIC NIE POMAGA…

… doświadczenie pokazuje, że czasem lepiej udać się do wyspecjalizowanych dermatologów, którzy pomogą Ci dowiedzieć się, co jest przyczyną wyprysków i nieczystej skóry. To trochę kosztuje, ale jest warte pieniędzy, które w przeciwnym razie wydasz na zmarnowaną pielęgnację.