Pielęgnacja cery trądzikowej jest jak chodzenie po polu minowym – jeden niewłaściwy ruch może sprawić, że problem się nasili. Rozwiązanie podsuwa nam jednak natura. Poznaj najlepsze zioła na trądzik, które wspomogą leczenie i codzienną pielęgnację cery.
Czy zastanawiałaś się kiedy jakie są przyczyny trądziku? Od tego warto zacząć, bo bez rozpoznania problemu trudno w ogóle mówić o skutecznej pielęgnacji – będziemy leczyć coś, czego do końca nie rozumiemy.
Skąd się bierze trądzik?
Przyczyny trądziku to najczęściej niewłaściwa pielęgnacja cery, niedokładne jej oczyszczanie, czy niewłaściwa dieta. Dużym uogólnieniem jest jednak mówienie, że winni jesteśmy zawsze my. Często trądzik pojawia się, ponieważ w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne (zwłaszcza u kobiet np. w trakcie ciąży, w okresie menopauzy) albo dlatego, że przyjmujemy leki, które sprzyjają powstawaniu niedoskonałości. Czasami skłonność do trądziku możemy też dziedziczyć lub nabawić się jej w wyniku przewlekłego stresu albo niektórych chorób np. wątrobowych.
Walka o piękną cerę bez wyprysków
Pielęgnacja cery trądzikowej to dużej wyzwanie. Nie tylko dlatego, że trudno poznać dokładne przyczyny trądziku, żeby je wyeliminować. Również z uwagi na mnogość sposobów pielęgnacji cery trądzikowej – nie wszystkie są tak skuteczne, jak niektórzy o nich piszą.
Najpopularniejsze sposoby walki z trądzikiem to:
- stosowanie kosmetyków antytrądzikowych/antybakteryjnych,
- punktowe wysuszanie wyprysków np. kwasem salicylowym,
- domowe sposoby takie jak olej rycynowy lub maść ichtiolowa,
- suplementacja i przyjmowanie leków na trądzik,
- wysuszanie cery i oczyszczanie jej z nadmiaru sebum.
Mało kto jednak sięga po bardzo skuteczne, lecz zapomniane zioła na trądzik. Czy to metoda walki z trądzikiem, do której warto wrócić?
Zioła w pielęgnacji cery trądzikowej
Zioła na trądzik znane są już od wieków. Dawniej, gdy nie było dostępnych tak wielu leków i kosmetyków, kobiety radziły sobie z dolegliwościami skórnymi w naturalny sposób. Ratunkiem były właśnie zioła, które można zastosować do przyrządzenia domowych kosmetyków lub wewnętrznie w formie naparów. Do dziś zresztą sięgamy po herbatkę z bratka (fiołka trójbarwnego), gdy chcemy pozbyć się trądziku i niedoskonałości. To pozostałość tego, że niegdyś zioła w pielęgnacji cery trądzikowej były niezastąpione. Czas wrócić do tamtego czasu.
Jakie zioła na trądzik?
- Bratek trójbarwny – zacznijmy od króla pielęgnacji antytrądzikowej, czyli bratka. To roślina bogata w salicylany oraz rutynę, które mają działanie przeciwzapalne. Napar w bratka przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, a stosowany w formie okładów zmniejsza widoczność trądziku.
- Nagietek – częściej bywa kojarzony z maściami na odciski i mało osób wie, że sprawdza się też w pielęgnacji cery trądzikowej. Napar z nagietka przyspiesza regenerację skóry, dlatego warto przemywać nim cerę.
- Żel aloesowy – tego sukulenta warto hodować głównie dla żelu z jego liści. Kryje się w nim wiele składników odżywczych. Aloes ma działanie antybakteryjne, łagodzi stany zapalne, zmniejsza pory i sprawia, że skóra trądzikowa jest ukojona i uspokojona.
- Mniszek lekarski – ten mylony często z mleczem okaz to roślina, która wspiera proces regeneracji skóry. Warto sięgnąć po nią, gdy mamy trądzik, bo działa antybakteryjnie i wspiera organizm w walce z niedoskonałościami.
- Echinacea – zwana też jeżówką, to roślina wywodząca się z Ameryki Północnej. Dostępna jest w formie kropli, tabletek, syropów i herbatek, a najczęściej stosowana na przeziębienie. Ma też działania antybakteryjne i łagodzi stany zapalne, więc warto stosować ją na trądzik.
- Oczar wirginijski – popularny hydrolat oczarowy jest sprzymierzeńcem osób walczących z trądzikiem, bo nie tylko skutecznie usuwa nadmiar sebum i zwęża pory, ale też przyspiesza gojenie ran.
- Rumianek – wśród ziół na trądzik nie może oczywiście zabraknąć też rumianku, doskonale znanego z działania przeciwzapalnego i kojącego. Korzystnie wpływa na cerę i zmniejsza objawy trądziku.
- Przetacznik lekarski – to z kolei roślina mało znana i niedoceniana, mimo tego, że doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Nadaje się do przemywania skóry, ponieważ łagodzi stany zapalne i zapobiega powstawaniu kolejnych, a do tego odkaża i odżywia.
Dodaj komentarz