Gładka, nieskazitelna cera bez grama niedoskonałości – niektórym trudno uwierzyć, że można taką mieć. Z reguły na drodze do ideału stoją zaskórniki. Nie jest to jednak przeszkoda nie do przejścia. Wystarczy poznać i zastosować sposoby na pozbycie się wągrów. Odkryj najskuteczniejsze metody likwidowania zaskórników i znowu poczuj się piękna!
Czarne kropki umiejscowione najczęściej na nosie to zmora wielu kobiet, choć nie tylko. Zaskórniki są bowiem również męskim problemem. Trudno o nich zapomnieć, bo kiedy pojawią się raz, to nie da się ich tak łatwo usunąć. Oczyszczona skóra po kilku dniach znowu usiana jest nieestetycznymi kropkami.
Zaskórniki to problem, który da się rozwiązać. Nie ma rzeczy niemożliwych, ale niektóre wymagają nieco zaangażowania, zmiany swoich pielęgnacyjnych przyzwyczajeń i regularnego wykonywania domowych zabiegów oczyszczających.
Skąd się biorą zaskórniki?
Zanim w ogóle zaczniemy walkę z niedoskonałościami cery, trzeba dowiedzieć się o nich nieco więcej. Dobre rozpoznanie wroga to pierwszy krok do sukcesu w bitwie. Przede wszystkim warto wiedzieć, skąd się biorą zaskórniki. A przyczyny pojawiania się wągrów bywają naprawdę różne, np.:
- niedokładne oczyszczanie skóry,
- niezmywanie makijażu na noc,
- zanieczyszczenia środowiska (smog),
- niekorzystne zmiany hormonalne,
- przewlekły stres i choroby,
- stosowanie komedogennych kosmetyków,
- pielęgnacja źle dobrana do potrzeb.
Jak pozbyć się zaskórników?
Najprościej wyeliminować czynniki, które powodują, że wągry pojawiają się na naszej cerze. Jeśli np. przyczyną zaskórników jest w naszym przypadku stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, warto zmienić nieco swoją pielęgnację i poszukać produktów, które nie zapychają skóry i są bardziej naturalne. Jeśli do tego zaczniemy lepiej oczyszczać skórę, to możemy odnieść sukces.
Tak naprawdę wyjścia mamy dwa: domowe metody na pozbycie się zaskórników (z reguły tańsze, ale czasochłonne) lub oczyszczanie twarzy u kosmetyczki (skuteczne, choć droższe i dające tymczasowy efekt).
Domowe metody na zaskórniki
Parówka na twarz i ręczne oczyszczanie
Najprościej oczyścić twarz ręcznie, wyciskając zaskórniki. Nie jest to najlepsza metoda, choć najłatwiejsza, bo nie wymaga żadnych dodatkowych kosmetyków i akcesoriów. Najpierw robimy tzw. parówkę, czyli rozpulchniamy skórę i otwieramy jej pory, nachylając się na chwilę nad gorącą wodą. Później mechanicznie oczyszczamy twarz. Może posłużyć się też np. szczoteczką do twarzy. Warto pamiętać jednak, że tak szybkie odblokowanie porów może skończyć się podrażnieniem skóry, a rezultat jest chwilowy.
Plastry i maseczki na wągry
Jeśli nie chcemy przenieść na skórę bakterii i wolimy oczyścić ją nieco bardziej profesjonalnie, dobrym wyjściem jest stosowanie maseczek i plastrów na zaskórniki. Tego typu produkty kupimy w każdej drogerii, ale możemy wykonać też domowe plasterki na zaskórniki np. z chusteczki i białka jajka lub na bazie żelatyny. Zasada działania jest taka sama: najpierw parówka, a później plaster lub mask peel-off, która przy ściąganiu wyciąga zaskórniki z porów skóry. Ten sposób również przynosi chwilowe efekty i warto pamiętać o regularnym stosowaniu tego typu oczyszczających kosmetyków na zaskórniki.
Odkurzacz do zaskórników
Do oczyszczania cery z wągrów możemy wykorzystać też dość kontrowersyjne narzędzie, jakim jest odkurzacz do zaskórników. To niewielkich rozmiarów gadżet, który wyciąga zanieczyszczenia z porów za pomocą podciśnienia. To metoda skuteczna, choć nie polecana przez ekspertów. Tego typu gadżetów nie powinny stosować zwłaszcza osoby o cerze naczynkowej, ponieważ mogą nabawić się sińców, pajączków i podrażnień.
Pielęgnacja prewencyjna – zapobiegaj, zamiast likwidować
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tzw. pielęgnacja prewencyjna, czyli zapobieganie powstawaniu zaskórników zamiast usuwania zanieczyszczeń, które nagromadzą się już w skórze. Wymaga to jednak nieco czasu i poświęcenia z naszej strony, bo są to zabiegi rozciągnięte w czasie, ale warto, bo efekty takiej pielęgnacji są najlepsze – skóra jest oczyszczona, a zaskórniki z czasem przestają się pojawiać. Tego typu wieloetapowe pozbywanie się wągrów zakłada działania takie jak:
- codzienne oczyszczanie twarzy żelem antybakteryjnym,
- złuszczanie naskórka (może być mechanicznie lub produktami z kwasami),
- stosowanie maseczek usuwających nadmiar sebum i oczyszczających,
- olejowanie cery, aby wyregulować pracę gruczołów łojowych.
Dodaj komentarz