Każda kobieta marzy o nieskazitelnie pięknej cerze bez żadnych wyprysków i zaskórników. Często jednak pojawiają się przeszkody. Skąd biorą się zaskórniki? Jak wyglądają? Jak się ich pozbyć? Wszystkie odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej.
Jak powstają zaskórniki?
Niewiele osób wie, skąd właściwie biorą się zaskórniki. Ciągle czytamy artykuły na temat ich usuwania, a nie znamy przyczyny.
Zaskórniki występują tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych, tj. na brodzie, policzkach, nosie i czole. Bywa nawet, że powstają na plecach. To nadmiar sebum i zanieczyszczenia, takie jak zrogowaciały naskórek czy kurz. Jeżeli skóra przetłuszcza się, dochodzi do zapychania ujść gruczołó łojowych, co skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem skóry i stanem zapalnym.
Podział zaskórników
Zaskórniki dzielą się na otwarte i zamknięte.
- zaskórniki otwarte – występują o wiele częściej, wyglądają jak czarne kropki; pojawiają się, gdy zanieczyszczenia utleniają się i ciemnieją,
- zaskórniki zamknięte – spotykamy je o wiele rzadziej, ale są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ występują pod skórą w postaci jasnych grudek i prowadzą do stanów zapalnych.
Przyczyny powstawania zaskórników
Zwykle zaskórniki nie są skutkiem jednego czynnika, lecz wielu, które nakładają się na siebie. Często sami przyczyniamy się do ich powstawania. Skąd biorą się zaskórniki?
- zasypianie w makijażu i niedokładny demakijaż,
- niewystarczające codzienne oczyszczanie skóry,
- zapominanie o złuszczających peelingach,
- stosowanie kosmetyków, które zapychają pory,
- niedopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry,
- zbyt gruba warstwa podkładu na twarzy.
Oczywiście to nie tylko czynniki, na które mamy wpływ, lecz także niezależne od nas, jak zmiany hormonalne czy stan organizmu.
Zaskórniki. Jak się ich pozbyć?
ZAPOBIEGAJ
Przede wszystkim na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak zapobiegać powstawaniu zaskórników? Musimy poświęcić więcej czasu na dokładne oczyszczanie skóry, zwłaszcza jeżeli się przetłuszcza. W tym celu warto zainteresować się oczyszczaniem wieloetapowym. W tym celu potrzebujemy płynu micelarnego, oleju, żelu myjącego i toniku. Oczywiście pamiętajmy również o peelingu, który usunie martwy naskórek. Jeżeli borykamy się z trądzikiem, warto stosować delikatny peeling enzymatyczny.
PIELĘGNUJ
Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się zaskórników niż odpowiednio dobrana pielęgnacja. Bez względu na to, czy pojawiły się zaskórniki otwarte czy zamknięte, warto stosować peelingi oraz maseczki peel-off. Dobrze sprawdzą się też plastry na zaskórniki, np. te naklejane na nos. Sprawi to, że wyciągniesz z porów zanieczyszczenia. Przed taką pielęgnacją dobrze zrobić „saunę” twarzy pod ręcznikiem.
Od dawna męczysz się z zaskórnikami? Na pewno Twoja skóra jest silnie podrażniona. W tym celu wprowadź do pielęgnacji kosmetyki zmniejszające stan zapalny. Doskonale sprawdzą się ekstrakty roślinne, panthenol i oleje (poczytaj, które działają antyoksydacyjnie i dobierz odpowiedni). Pamiętaj, aby nie przyczyniać się do powstawania zaskórników i kontrolować swój stan zdrowotny.
Dodaj komentarz