Nie tylko leczy ciało, lecz także pielęgnuje skórę i relaksuje. Był stosowany już tysiące lat temu, a jego niesamowite właściwości są wykorzystywane do dziś. Chodzi oczywiście o masaż, a konkretnie o jeden z rodzajów tego zabiegu, masaż leczniczy. Jakie ma działanie i jak prawidłowo się go wykonuje?
Czym jest masaż leczniczy?
Masaż leczniczy wywodzi się z Chin i Indii, a jest zaliczany do jednej z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Znaczenie terapeutyczne i higieniczne zyskał ponownie w XX wieku w Szwecji. Masaż leczniczy opiera się na technikach masażu klasycznego. Dzięki temu możliwe jest zlikwidowanie bólów kręgosłupa, napięcia mięśni i złego samopoczucia.
Wskazania i przeciwwskazania do masażu
Najważniejszymi wskazaniami do zabiegu są te związane z chorobami poszczególnych układów. Będą to więc: rozedma i niedodma płuc, astma oskrzelowa, choroby żołądka, obniżenie krążenia krwi. Przeciwwskazaniami do masażu są natomiast: gorączka, choroby zakaźne, zapalenie żył, łamliwość kości i żylaki.
Jak wygląda masaż?
Masaż jest metodą leczenia zewnętrznych i wewnętrznych objawów i przyczyn chorobowych. Zabieg polega na drażnieniu tkanek poprzez głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wałkowanie. Czas trwania masażu uzależniony jest od wielu czynników: rodzaju schorzenia, stanu zdrowia pacjenta, wieku, budowy ciała. Zabieg na jednej części ciała powinien trwać nie dłużej niż 10 minut, a na całym ciele do godziny. Masaż niemowlęcia powinien odbywać się z minimalną siłą nacisku, dzieci do lat 15 – ze średnią siłą, a osób dorosłych – z większą siłą. Pracownicy fizyczni mogą pozwolić sobie na zabieg z większą siłą nacisku w przeciwieństwie do pracowników umysłowych. Szczupłym i wysokim poleca się łagodny masaż trwający dłużej, a osobom o atletycznej budowie ciała z przewagą tkanki tłuszczowej – masaż o średniej sile do granic bólu.
Jakie efekty daje masaż?
Efekty masażu uzależnione są od sposobu wykonania. Zabieg:
- pobudza, rozluźnia i uelastycznia tkanki;
- przeciwdziała procesom zwyrodnieniowym;
- przyspiesza leczenie złamań;
- rozgrzewa naczynia krwionośne i usprawnia krążenie;
- przyczynia się do przyrostu tkanki mięśniowej;
- dotlenienia i odżywia naskórek;
- poprawia wchłanialność kosmetyków.
Dodaj komentarz