Woda brzozowa to w pojęciu kosmetycznym roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego. Jakie właściwości kosmetyczne ma woda brzozowa, jakie daje efekty i jakie jest jej zastosowanie? Przedstawiamy przepisy na domowe kosmetyki z wody brzozowej, takie jak tonik i płukanka do włosów z liści lub pączków brzozy.
Woda brzozowa – właściwości kosmetyczne
Prawie każdy ze składników soku brzozowego ma nie tylko właściwości wspomagające pracę organizmu od wewnątrz, lecz także zastosowanie kosmetyczne.
Woda brzozowa – działanie na włosy
Woda brzozowa wzmacnia cebulki i przyspiesza wzrost włosów. Ponadto wspomaga walkę z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Takie działanie woda brzozowa zawdzięcza głównie witaminom z grupy B.
Woda brzozowa – działanie na skórę
Woda brzozowa ma zbawienny wpływ na cerę, którą odświeża dzięki zawartości kwasu salicylowego. Z kolei za sprawą betuliny łagodzi i zmniejsza podrażnienia skórne, reguluje wydzielanie sebum oraz działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Woda brzozowa stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz wspiera proces powstawania melaniny, a tym samym wspomaga walkę z przebarwieniami.
Woda brzozowa jest bogata w fitosterole, fitohormony i aminokwasy, które korzystnie wpływają na nawilżenie skóry i poprawę jej napięcie oraz wygładzają drobne zmarszczki. Flawonoidy i witamina C to naturalne przeciwutleniacze, które zabezpieczają skórę przed działaniem wolnych rodników, a sama witamina C dodatkowo wspomaga ochronę przeciwko promieniowaniu UV. Kwas salicylowy wykazuje działanie złuszczające i antyseptyczne oraz oczyszcza i odświeża skórę, w tym odblokowuje pory.
Woda brzozowa – zastosowanie kosmetyczne
Ponieważ woda brzozowa zawiera alkohol, należy ją odstawić, jeżeli dojdzie do nadmiernego przesuszenia skóry. Używana w charakterze wcierki na skórę głowy nie powinna mieć kontaktu z włosami – wystarczy ją delikatnie wmasować w skalp opuszkami palców i pozostawić bez spłukiwania na noc lub co najmniej na kilka godzin.
Z wodą brzozową można eksperymentować: warto sprawdzić, jakie efekty da nałożenie jej przed myciem włosów, bezpośrednio po myciu i dzień po myciu. Stosowanie wody brzozowej raz na dwa dni zaowocuje wzrostem nowych włosków już po miesiącu.
Woda brzozowa z powodzeniem zastąpi tonik do regularnego przemywania skóry lub okład na miejsca problematyczne, na przykład piegi i przebarwienia. Buteleczka klasycznej wody brzozowej jest bardzo tania i wydajna. Zamiast w nią możemy zaopatrzyć się w kosmetyki z zawartością soku z brzozy lub suplementy diety z betuliną, które są dostępne w drogeriach i aptekach.
Równie dobrze wodę brzozową można zrobić samodzielnie w domu. W tym celu wystarczy zalać 100 g suszonych liści brzozy – 100 ml mocnego alkoholu (powyżej 60%), przelać do ciemnej butelki i odstawić w chłodne miejsce. Woda brzozowa będzie gotowa po 10 dniach. Co kilka dni należy wstrząsnąć butelkę i odcedzić płyn.
Przepisy na domowe kosmetyki z wody brzozowej
Napary i toniki z liści i pączków brzozy są stosowane w domowej pielęgnacji od lat. W składniki odżywcze są bogate zwłaszcza pączki. Należy je zbierać wiosną – od końca marca do połowy kwietnia. Aby używać ich jako bazy dla naturalnych kosmetyków przez cały rok, wystarczy je ususzyć, a rozdrobnione, ususzone pączki wykorzystać do zrobienia naparu. Sam napar nie jest trwały i można przechowywać go najwyżej przez 3 dni.
Tonik z liści lub pączków brzozy – przepis
Aby go przygotować, wystarczy zalać garść liści lub pączków brzozy 250 ml gorącej wody. Parzymy je pod przykryciem przez 30 minut, po czym odcedzamy i przelewamy do szklanej butelki.
Płukanka do włosów z liści lub pączków brzozy – przepis
Żeby wykonać płukankę, potrzeba dwa razy więcej składników niż w przypadku toniku. Postępujemy z nimi tak samo, to znaczy parzymy przez 30 minut, po czym odcedzamy. Po umyciu włosów i dokładnym spłukaniu szamponu płuczemy je naparem.
Woda brzozowa – efekty stosowania
Podsumowując, woda brzozowa poprawia kondycję włosów:
- zapobiega ich wypadaniu,
- stymuluje porost nowych
i skóry: - pielęgnuje cerę trądzikową, łojotokową i tłustą,
- łagodzi podrażnienia, zmiany skórne i stany zapalne skóry,
- oczyszcza i nawilża cerę,
- rozjaśnia przebarwienia i piegi.
Dodaj komentarz