W celu wypełnienia zmarszczek najczęściej stosuje się kwas hialuronowy i kwas polimlekowy. Ten pierwszy cieszy się większą popularnością, a ten ostatni daje trwalsze efekty. Oba kwasy są wykorzystywane w inny sposób, ale każdy z nich jest skuteczny. Kiedy i dlaczego pojawiają się pierwsze zmarszczki oraz jakie są na nie sposoby? Jak na zmarszczki działa kwas hialuronowy i kwas polimlekowy?
Kiedy i dlaczego pojawiają się pierwsze zmarszczki?
Pierwsze zmarszczki pojawiają się po 25. roku życia i są to głównie zmarszczki mimiczne. Kolejne powstają na skutek spadku poziomu kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze, która w efekcie staje się mało elastyczna, cienka, wysuszona i właśnie pomarszczona. Na proces powstawania zmarszczek mają wpływ nie tylko czynniki wewnętrzne, lecz także promieniowanie słoneczne UVA i UVB, stresujący tryb życia, niezdrowy sposób odżywiania, palenie tytoniu, niewłaściwa pielęgnacja skóry, a nawet gwałtowna utrata wagi.
Sposoby na zmarszczki
Niestety, proces pojawiania się zmarszczek jest nieuchronny. Aby opóźnić ten moment, należy uzupełnić swój jadłospis o witaminy A, B, C i E, które neutralizują wolne rodniki, a także spożywać duże ilości wody i stosować kremy z wysokim filtrem lub z retinoidami. Kiedy już zmarszczki się pojawią, można skorzystać z możliwości, jakie daje medycyna estetyczna. Najczęściej stosowanymi wypełniaczami są kwas hialuronowy i kwas polimlekowy.
Jak działa kwas hialuronowy na zmarszczki?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego najczęściej to jego stosuje się w roli wypełniacza. Wiąże cząsteczki wody w skórze, dzięki czemu zapewnia jej odpowiednie nawilżenie, gładkość i sprężystość. Z wiekiem mamy go w organizmie coraz mniej, dlatego z każdym rokiem przybywa nam zmarszczek. Lekarze medycyny estetycznej wygładzają je poprzez wypełnienie ich kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy może mieć różną gęstość, której wybór lekarz uzależnia od partii skóry i spodziewanego efektu. Aby zniwelować kurze łapki oraz zmarszczki na czole, nosowo-wargowe i wargowo-bródkowe wystarczy wstrzyknąć kwas hialuronowy o małej lub średniej gęstości. Kwas hialuronowy o najrzadszej konsystencji wykorzystuje się przy mezoterapii igłowej.
Efekty zabiegu są widoczne natychmiast. Kwas hialuronowy niweluje zmarszczki na 6-8 miesięcy. Po upływie tego czasu preparat ulega całkowitemu wchłonięciu, dlatego zabieg trzeba powtórzyć. Trwałość efektu zależy od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza. Im kwas hialuronowy gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze.
Jak działa kwas polimlekowy na zmarszczki?
Kwas polimlekowy także naturalnie występuje w organizmie. Jego stosowanie ma na celu kompleksowe poprawienie kondycji skóry, to znaczy przywrócenie jej utraconej objętości i wygładzenie. Kwas polimlekowy docenią wszyscy ci, którym zależy na efekcie nie tyle natychmiastowym, ile naturalnym i długotrwałym. Chociaż po paru dniach od wstrzyknięcia kwasu polimlekowego efekt wypełnienia znika, w ciągu kolejnych kilku miesięcy zmarszczki i bruzdy zaczynają być stopniowo niwelowane. Dzieje się tak dlatego, że kwas polimlekowy, który pozostał w tkance, stymuluje ją do odbudowy własnego kolagenu oraz do tworzenia nowych, własnych komórek i włókien, a tym samym powoduje przyrost tkanek i w efekcie rozprostowuje zmarszczki. W ten sposób zwalczymy zarówno objawy, jak i przyczyny starzenia się.
Dodaj komentarz