Haluks (paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy. Najczęściej ten problem dotyczy pań, jednak i mężczyźni cierpią z tego powodu. Jakie objawy towarzyszą haluksom i jak sobie z nimi radzić? Sprawdź wszystkie dostępne metody, a z pewnością unikniesz operacji.
Co to są haluksy?
Haluksy nazywane inaczej paluchami koślawymi, halluxami lub halluksami to schorzenie utrudniające normalne funkcjonowanie oraz powodujące ból i trudności w chodzeniu. Polega na zmianie poprawnego ustawienia dużego palca u stopy, czyli odchyleniu jego osi w stronę pozostałych palców. Z czasem pojawia się stan zapalny i zaczerwienienie, co w skrajnych przypadkach może skutkować deformacjami całych stóp i pozostałych palców.
Haluksy o wiele częściej występują u kobiet. Pojawiają się w wyniku noszenia niewygodnego i źle dobranego obuwia – ciasnego, na wysokim obcasie i o wąskim przodzie. Paluch koślawy może także wystąpić w przypadku przykurczu ścięgna Achillesa oraz u tancerzy klasycznych, szczególnie tych tańczących balet. Innymi przyczynami powstawania haluksów są:
- płaskostopie,
- choroby reumatyczne,
- nadmierna ruchomość pierwszej kości śródstopia,
- amputacja drugiego palca,
- nadmierna długość palucha,
- uwarunkowania genetyczne.
Haluksy – objawy
Na początku pacjent nieświadomie rozkłada nierównomiernie ciężar ciała, przez co paluch niewystarczająco podpiera stopy w trakcie chodu. Co więcej pogarsza się kondycja mięśni, więzadeł i innych tkanek miękkich, może także dojść do obrzęku, bólu i stanu zapalnego torebki stawowej. Pojawia się bolesna narośl w okolicy dużego palca, dochodzi do ograniczenia ruchomości. Z czasem ból jest odczuwany w całym przedstopiu, co utrudnia chodzenie.
Haluksy – jak im zapobiegać?
Aby nie dopuścić do pojawienia się haluksów, należy nosić wygodne obuwie: nie za ciasne i nie za wąskie, na płaskim obcasie oraz odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do stopy. Należy także ćwiczyć palce stóp, zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć i nie dopuścić do nadwagi. Nogom i stopom należy zapewnić komfort w postaci: chodzenia boso po domu, masażów i wizyt w gabinecie podologicznym.
Jak leczyć haluksy?
Jeżeli zauważyłaś pierwsze objawy palucha koślawego, to jak najszybciej powinnaś skontaktować się z lekarzem. Na początek może zalecić ci jedną z poniższych metod leczenia:
- plastry lub żelowe osłony – chronią obolałe miejsce, zawierają olejki o leczniczym działaniu;
- separatory – przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszają ból i tarcie, poleca się je wtedy, gdy palce zachodzą na siebie;
- opaska na haluksy – żelowa wkładka chroniąca przed otarciami i utrzymująca paluch we właściwej pozycji, korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie oraz zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości;
- aparat korekcyjny na haluksy na dzień lub na noc – poleca się go w profilaktyce i rehabilitacji po operacji, aparaty łagodzą ból i hamują pogłębienie się deformacji;
- ćwiczenia na haluksy – terapia manualna, fizykoterapia (jonoforeza z zastosowaniem leków).
Kiedy potrzebna jest operacja haluksów? Technikę operacji dostosowuje się do stopnia zniekształcenia stopy i odczuwalnego bólu. Wyróżnia się zabiegi przeprowadzane na tkankach miękkich i na kości stopy wraz z usunięciem jej fragmentu. Stosuje się również leczenie bezgipsowe, po którym pacjenci prawie natychmiast powracają do normalnego funkcjonowania.
Dodaj komentarz