Chcesz mieć białe zęby? Nic dziwnego! Śnieżnobiały uśmiech dodaje uroku i odejmuje lat. Jak najlepiej wybielić zęby, aby efekt był naturalny i nie uszczuplił portfela? Pomóc mogą domowe sposoby na białe zęby.
Zęby tracą swój naturalny kolor w wyniku wielu różnych czynników.
Początkowo każdy z nas startuje z zębami w jednym z wielu odcieni bieli – zdarza się, że mają kolor kości słoniowej, szaro-niebieskie lub lekko żółte refleksy. To, jaki kolor mają nasze zęby, zależy od genów, bo to one decydują o mineralizacji, kolorze zębin, grubości i odcieniu szkliwa.
Zdarza się jednak, że zęby tracą swój naturalny odcień, zaczynają żółknąć i odbarwiają się. Co może powodować żółknięcie zębów?
Przyczyny żółknięcia zębów
Wpływ na to, jaki kolor mają nasze zęby, ma wiele czynników. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet codzienne czynności (takie jak jedzenie, przyjmowanie leków itp.) mogą powodować odbarwianie się szkliwa. Co konkretnie?
Najczęstsze przyczyny żółknięcia zębów to:
- picie dużej ilości kawy, herbaty i czerwonego wina;
- nałogowe palenie papierosów;
- jedzenie owoców takich jak jagody i wiśnie;
- przyjmowanie niektórych leków i preparatów z żelazem;
- niestarannie lub nieregularne mycie zębów.
Kolor zębów zmienia się też wraz z wiekiem. Im starsi jesteśmy, tym mniej białe mogą wydawać się nasze zęby.
Jak wybielić zęby?
Najprostszy i najczęściej wybierany sposób na białe zęby to oczywiście pasty wybielające (lub inne produkty wybielające np. paski, żele). Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty wybielające zęby mogą szkodzić – osłabiają szkliwo, ścierając powierzchnię zębów i powodując nadwrażliwość zębów.
Kolejny sposób to oczywiście wybielanie zębów u dentysty. Warto jednak wiedzieć, że piaskowanie zębów, ultradźwięki i inne metody usuwania kamienia nazębnego są kosztowne i wymagają powtarzania.
Jeśli chcemy przywrócić zębom naturalny odcień bieli, najlepiej wykorzystać domowe metody wybielania zębów. Oto te najpopularniejsze.
Domowe metody wybielania zębów
Czasami wystarczy tylko prosta zmiana nawyków lub domowy, nieskomplikowany zabieg, aby przywrócić zębom biel. Jak wybielić zęby domowymi metodami? Oto najpopularniejsze z nich.
1. Wybielanie zębów kurkumą
Pewnie trudno uwierzyć, że intensywnie żółta kurkuma może wybielić zęby, ale to prawda. Pasta z kurkumy (łyżeczka przyprawy + łyżka oleju kokosowego) działa antybakteryjnie i redukuje żółty odcień zębów naprawdę szybko. Efekty da się zauważyć już po tygodniu stosowania.
2. Wybielanie zębów węglem aktywnym
Dużą popularnością cieszy się ostatnio węgiel aktywny o świetnych właściwościach detoksykujących. Choć częściej stosujemy go w oczyszczających maseczkach do twarzy, warto też pokusić się też o wybielenie zębów węglem aktywnym. Jak to zrobić? Wystarczy wymieszać pokruszony czarny węgiel z olejem kokosowym lub dodać go do pasty do zębów stosowanej na co dzień – mycie zębów taką mieszanką przyniesie zadowalające efekty już po pierwszym tygodniu.
3. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną
Domowy sposób na wybielenie zębów to również płukanka z sody oczyszczonej lub stosowanie pasty do zębów wzbogaconej o tej składnik. Działa antybakteryjnie, oczyszcza zęby, a w efekcie może wybielać. Nie wolno jednak przesadzać z jej stosowaniem, żeby nie zetrzeć szkliwa.
4. Wybielanie zębów sokiem z cytryny
Udowodniono, że kwas askorbinowy działa jak płyn wybielający. To dlatego herbata po dodaniu cytryny robi się jaśniejsza. Sok z cytryny tak samo zadziała na zęby, jeśli tylko będziemy pić go regularnie. Zęby można także płukać sokiem z cytryny, ale trzeba uważać z częstotliwością tego domowego zabiegu, ponieważ kwaśne pH soku cytrynowego może nam zaszkodzić.
5. Wybielanie zębów wodą utlenioną
Woda utleniona również ma właściwości rozjaśniające, które można zastosować do domowego wybielenia zębów. Działa odkażająco i zaleca się płukanie nią jamy ustnej np. w przypadku chorób dziąseł. To jednak kolejna metoda, której nie należy nadużywać.
6. Wybielanie zębów roztworem solnym
Niektórzy do wybielania zębów stosują także sól, ale trzeba wiedzieć, że roztwór solny nie jest zbyt smaczny. Płukanie ust solą może pomóc na delikatne przebarwienia na zębach, ale na pewno nie jest to najskuteczniejszy sposób na białe zęby. Nadużywanie tej metody może prowadzić do podrażnienia dziąseł i uszkodzenia szkliwa.
7. Wybielanie zębów olejem
Do wybielania zębów można zastosować także olejki np. kokosowy, lniany, słonecznikowy lub rzepakowy. Płukanie ust olejem to najdelikatniejsza metoda na wybielenie zębów – olejki oczyszczają jamę ustną, działają antybakteryjnie, a więc także poprawiają stan i kolor zębów.
Czy wybielanie zębów w domu jest bezpieczne?
Domowe metody wybielania zębów są zdecydowanie bezpieczniejsze niż np. regularne stosowanie produktów wybielających, w których nierzadko można odnaleźć całą tablicę Mendelejewa.
Choć warto mieć świadomość, że żadnej z tych metod nie należy nadużywać. Zastosowane raz na jakiś czas nie zaszkodzą. Jednak niektóre domowe metody wybielania zębów mogą wpływać szkodliwie na szkliwo, jeśli stosujemy je zbyt często – zęby staną się słabsze, nadwrażliwe i bardziej podatne na próchnicę oraz choroby dziąseł.
Dodaj komentarz