Ombre, flamboyage, piksele, reprodukcje obrazów… To tylko niektóre z technik farbowania włosów. Co ciekawe pasemka można koloryzować tradycyjnymi produktami, a także bibułą i kredą. Równie dobrze można robić to u profesjonalisty i w domu. Jeżeli wybierzesz tę drugą opcję, to sprawdź, jakimi zasadami kierować się podczas domowego farbowania włosów.
1. Zrób próbę uczuleniową
Przed zaaplikowaniem farby na włosach zrób próbę uczuleniową, i to nawet wtedy, kiedy używasz tego samego produktu od dłuższego czasu. Nanieś niewielką ilość produktu na fragment skóry, który nie jest eksponowany, i odczekaj 48 godzin. Jeżeli w tym czasie nie pojawi się żadne podrażnienie, to bez przeszkód możesz używać farby do włosów. W przeciwnym wypadku zmień produkt i nie próbuj zaaplikować go na pasemkach.
2. Przygotuj stanowisko pracy
Do farbowania włosów będą ci potrzebne:
- miseczka, w której wymieszasz farbę,
- podkładkę, na której ustawisz wszystkie rzeczy potrzebne do farbowania włosów i która zabezpieczy przed pobrudzeniem wszystkiego wokół,
- pędzelek do mieszania farby i rozprowadzania jej na głowie,
- farbę złożoną z kremu koloryzującego i kremu utleniającego,
- odżywkę, która domknie łuski włosowe i zadba o pasemka po zakończonej koloryzacji,
- rękawiczki i stary ręcznik lub foliową peleryną, które ochronią przed zabrudzeniem skóry i ubrań,
- tłusty krem lub wazelina, która zabezpieczy skórę przy linii włosów, kark i uszy przed zabrudzeniem.
3. Przygotuj włosy do farbowania
Aby efekty koloryzacji były trwalsze, a włosy nie zniszczyły się pod wpływem działania farby, musisz zadbać o prawidłową pielęgnację pasemek i skóry głowy. Co zatem zrobić? Włosy powinny być lekko przetłuszczone. Sebum ochroni pasemka i skórę głowy przed szkodliwym działaniem farby. Nie należy myć włosów przed samą koloryzacją; należy je jednak dokładnie wyszczotkować. Dzięki temu usuniemy z nich zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, a sebum rozprowadzimy po całej fryzurze. Jeżeli jednak włosy są bardzo zabrudzone, należy je delikatnie umyć i wysuszyć. Następnie włosy podziel na cztery części: pierwszy przedziałek zrób na środku głowy, a drugi – od jednego do drugiego ucha.
4. Przygotuj farbę
Wymieszaj krem koloryzujący i krem utleniający w taki sposób, aby powstała jednolita masa. Produkty odmierz we właściwych proporcjach za pomocą wagi kuchennej. Pamiętaj, że rozrobiona farba w bardzo krótkim czasie zaczyna się utleniać, czyli zmieniać kolor, zwiększać masę i zmieniać właściwości. Aby temu zaradzić najlepiej jest rozrobić ją dwa razy. Pierwszą część zużyj na odrosty, a drugą na pozostałą część pasemek.
5. Rozprowadź farbę na włosach
Nakładanie farby zaczynamy od rozprowadzenia jej na odrostach. Najpierw pokrywamy włosy rosnące nad karkiem i wokół uszu, a potem te na czubku głowy. Jeżeli masz siwe włosy, to koloryzację rozpocznij od tych miejsc, gdzie jest ich najwięcej. Do ufarbowania pasemek wystarczy niewielka ilość farby. Po zakończonej koloryzacji włosów nie przykrywa się folią, ani nie związuje się ich w żadną fryzurę.
6. Trzymaj farbę na włosach przez…
Czas trzymania farby na włosach jest podany na opakowaniu. Przeważnie jest tak, że na odrostach przetrzymujemy ją przez 20 minut, a na końcach przez 10 minut. Natomiast w przypadku pierwszej koloryzacji farbę trzymamy na włosach przez 30 minut i na odrostach, i na końcówkach. Nie należy wydłużać czasu zabiegu, bo efekt będzie zupełnie inny od tego, który opisany jest na opakowaniu. Skrócenie czasu natomiast może skutkować nietrwałym i mniej wyrazistym efektem.
7. Zmyj farbę
Przed zmyciem we włosy wmasuj farbę, co polepszy efekt koloryzacji. Potem dokładnie spłucz produkt i umyj głowę. Odstające łuski możesz domknąć za pomocą odżywki lub octowej płukanki. Jeżeli chcesz przygotować ten kosmetyk, to wymieszaj łyżkę octu jabłkowego z litrem chłodnej wody. W takiej miksturze opłukaj końce pasemek.
FARBOWANIE WŁOSÓW W DOMU – PRAKTYCZNE PORADY
Rodzaj preparatu i kolor
Wybierz farbę, która różni się od naturalnego koloru twoich włosów o dwa lub trzy tony. Barwę produktu należy dobierać także do kolorytu karnacji. Dziewczyny z jasnymi cerami mogą wykorzystać popielate i platynowe blondy, mahoń lub czerń z fioletowymi nutami. Dziewczyny o ciepłej karnacji mogą użyć popielatych blondów, miodowych, miedzianych i złocistych blondów. Oprócz koloru farby zadbaj też o jej rodzaj. Szamponetki nie zawierają amoniaku, ale w przeciwieństwie do szamponów i kremów koloryzacyjnych nie są tak trwałe.
Dbaj o włosy po koloryzacji
Do pielęgnacji włosów farbowanych przydadzą ci się specjalne kosmetyki. Powinny zawierać filtry UV, pigmenty oraz składniki nawilżające i wygładzające. Dobrze sprawdzają się również produkty z witaminą E, olejkami, roślinnymi ekstraktami, gliceryną lub pantenolem. Duże znaczenie ma także aplikacja. Dbaj o to, żeby kosmetyk dokładnie pokrył każdy fragment włosa. Takie produkty pielęgnacyjne stosuj po każdym myciu głowy.
Farbowanie włosów a menstruacja
Koloryzację możesz bez przeszkód zrobić podczas miesiączki. Pamiętaj jednak, że skóra głowy w tym czasie jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Zmienia się także poziom wrażliwości na zapachy, toteż farbowanie dla niektórych osób jest trudne do zniesienia. Podczas miesiączki zmienia się również temperatura ciała. Może to wpływać na czas trzymania farby na pasemkach. Niemniej sam zabieg nie jest szkodliwy dla zdrowia i ciała.
Dodaj komentarz