Włosy Hindusek to obiekt westchnień kobiet na całym świecie. W Indiach mają one wydźwięk kulturowy: olejowanie włosów to rodzinny, wielopokoleniowy rytuał, który buduje więzi między kobietami. Piękne włosy kobiet z Półwyspu Indyjskiego to obiekt męskich westchnień i powód do dumy. Dbałość o włosy sprawia tamtejszym kobietom wiele radości – wiedzą dokładnie czym i jak o nie dbać, by były długie, mocne, zdrowe i w pięknym kolorze. Sekret kryje się w składnikach roślinnych o wielkiej mocy. Większość z nich jest dostępna w drogeriach na całym świecie. Chcesz rozpocząć azjatycką pielęgnację włosów? Poznaj najcenniejsze składniki stosowane przez Hinduski.
Hinduski mają ułatwione zadanie: swojej pielęgnacji włosów nie opierają na metodach prób i błędów, lecz korzystają z wiedzy i doświadczenia prababek, oraz z ajurwedy – to święta księga hindusów, w której spisano pradawne kuracje zdrowotne i upiększające. Jest ona niczym wyrocznia, a zioła, rośliny i zabiegi w niej spisane po dziś dzień zaskakują skutecznością. To z niej hinduski czerpią inspiracje dotyczące pielęgnacji. Czy są skuteczne? Wystarczy pomyśleć o pięknych, długich, lśniących włosach kobiet zamieszkujących tereny Indii. Jakie składniki są dla nich topowe, jeśli chodzi o pielęgnację włosów?
Top 6 indyjskich naturalnych kosmetyków do włosów
- Olejek kokosowy – to podstawa pielęgnacji. Olej kokosowy stosuje się w Indiach jako bazowy produkt, ale można go też używać samodzielnie. Jest doskonały do pielęgnacji włosów i skóry, nawet tej najmłodszej, czyli niemowlęcej.
Hinduski dochodzą jednak do wniosku, że olej kokosowy najlepiej czuje się w towarzystwie ziołowych i kwiatowych wyciągów, które wzmacniają jego działanie i urozmaicają o szereg dodatkowych właściwości. Razem – stanowią doskonałą miksturę upiększającą, która ochrania i wzmacnia kondycję włosów, ale również przyspiesza ich wzrost i zapobiega wypadaniu, naprawia wewnętrzne struktury, dociera do cebulek i macierzy włosa. Dlatego w oleju kokosowym maceruje się większość indyjskich roślin (amla, brahmi, bringaraj). Uwalniają one wówczas swoje cenne składniki wprost do olejku, dzięki czemu powstaje mieszanka o lepszym działaniu na włosy. - Amla – czyli tzw. indyjski agrest – jedna z najlepszych, naturalnych, indyjskich odżywek do włosów. Remedium na wypadające i osłabione pasma, które nie chcą rosnąć. Amla działa od wewnątrz: wzmacnia cebulki i poprawia cyrkulację krwi pod skórą, dodaje energii, pobudza i stymuluje procesy zachodzące w macierzy włosa. Wymiana energetyczna znacznie przyspiesza, a cebulki włosów pracują lepiej. Dlatego właśnie amla jest polecana jako najskuteczniej działająca roślina na porost włosów. Oleje z owoców amli jest mieszanką macerowanego w oleju kokosowym indyjskiego agrestu. Olejek z amlii można kupić niemal w każdym sklepie z naturalnymi kosmetykami. Nie pachnie zbyt przyjemnie, ale doskonale działa na włosy.
- Brahmi – bardzo znane zioło ajurwedy o właściwościach leczniczych i silnie upiększających. Hinduski używają brahmi podobnie jak amli- czyli w formie maceratu z naturalnymi olejami, głównie kokosowym. Brahmi działa nie tylko jako kuracja naprawcza do włosów, ale również – podobnie jak indyjski agrest – dba o skórę głowy i zakorzenione w niej cebulki.
Brahmi dba o kolor ciemnych włosów: wzmacnia go i zapobiega płowieniu. Doskonale chroni przed słońcem, a ponadto zapobiega wypadaniu włosów, wspomaga odnowę komórkową, zwalcza łupież i ochrania pasma przed zniszczeniem. - Bringaraj – mielone liście eclipta alba dodawane są nie tylko do olejków, ale również do wcierek, szamponów, odżywek i balsamów. Bringaraj działa najsilniej, jeśli używa się go w postaci gotowego olejku do olejowania włosów. Tak użyte braringaraj wzmacnia skórę głowy, pobudza cebulki, mocniej osadza je w mieszkach i hamuje wypadanie włosów. Ma silnie regenerujące właściwości, wzmacnia blask, elastyczność i strukturę nawet bardzo zniszczonych włosów.
- Liście henny – najbardziej znany indyjski kosmetyk, chętnie używany na całym świecie jako alternatywa dla chemicznych, niszczących farb do włosów. Hinduski twierdzą, że henna nie tylko barwi, ale również poprawia stan włosów, dlatego nawet te z nich, które mogą się pochwalić piękną, głęboką barwą naturalnie ciemnych włosów, od czasu do czasu sięgają po hennę. Nie dla zmiany koloru, lecz aby wzmocnić włosy. Henna występuje bowiem w formie „bezbarwnej” – wówczas doskonale regeneruje i podkreśla naturalny odcień oraz blask włosów.
- Margosa (neem) – to drzewo, uznane przez ajurwedę jako „cudowne” i czczone przez hindusów ze względu an silnie uzdrawiające i dosyć niezwykłe właściwości. Jako kuracja do włosów neem jest wszechstronną rośliną: zarówno olejek pozyskiwany z nasion margosy, jak i grzebień wytworzony z drzewa neem przyspieszają porost włosów, zagęszczają fryzurę i zapobiegają wypadaniu włosów.
Olejek neem ma tak silne działanie regenerujące; często łączy się go z innymi naturalnymi olejami do olejowania włosów.
Doskonale odkaża on skórę głowy i zwalcza łupież, poprawia krążenie podskórne, działa oczyszczająco i pomaga zachować odpowiednie pH skóry. Przyspiesza wzrost włosów, dba o skórę głowy, oraz o pasma na całej długości, zaś grzebień z drzewa neem podczas czesania dokładnie i delikatnie masuje skórę głowy i poprawia ukrwienie, zapobiega też elektryzowaniu się włosów oraz wzmacnia pasma na całej długości.
Dodaj komentarz