Kosmetyki antysmogowe mają za zadanie zapobiegać problemom skórnym powstałym na skutek przebywania na zanieczyszczonym powietrzu. Przecież smog to zagrożenie nie tylko dla płuc i serca, lecz także dla skóry. Stąd wziął się pomysł na kosmetyki antysmogowe – produkty, które mają neutralizować szkodliwe działanie miejskich oparów na skórę. Jak działają kosmetyki antysmogowe i jakie są ich popularne składniki? Jaką rolę w kosmetykach antysmogowych odgrywają substancje takie jak czarne złoto (aktywny węgiel) i antyutleniacze (polifenole, flawonoidy, koenzym Q10, cynk, selen, witaminy C i E, retinol, peptydy, alantoina, kwasy omega)?
Jak działają kosmetyki antysmogowe?
Nie tylko smog przyspiesza proces starzenia się skóry, lecz także genetyka i my sami, zwłaszcza gdy nie zabezpieczamy się przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje wysuszenie i pogrubienie naskórka, wywołuje stres oksydacyjny, a także wyzwala wolne rodniki, które niszczą włókna kolagenu i elastyny oraz mogą niekorzystnie zmieniać DNA skóry. Z tego powodu kosmetyki z filtrami ochronnymi warto stosować przez cały rok, a latem jest to absolutnie konieczne.
Nie bez znaczenia dla urody jest także tempo miejskiego życia, przez które często nie mamy czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, odpowiednio długi sen i relaks. Właśnie dlatego osoby mieszkające w mieście powinny ze szczególną troską dbać o skórę, czyli przede wszystkim sięgać po kosmetyki, które będą neutralizowały zagrożenia płynące ze środowiska. Mowa zwłaszcza o kosmetykach antysmogowych.
Kosmetyki antysmogowe mają na celu zabezpieczenie skóry przed uszkodzeniami, które mogą spowodować pyły przemysłowe i spaliny. Takie zanieczyszczenia prowadzą do powstania wolnych rodników, a one naruszają naturalną barierę ochronną skóry i w konsekwencji hamują dopływ tlenu. Ponadto nasilają pigmentację, powodują powstawanie przebarwień i zmarszczek, obniżają poziom witamin w skórze oraz skruszają naczynia krwionośne.
Kosmetyki antysmogowe – składniki
Czarne złoto (aktywny węgiel) w kosmetykach antysmogowych
Czarne złoto kojarzy się z przede wszystkim z różnymi dziedzinami przemysłu, ewentualnie z branżą farmaceutyczną, ale nie z kosmetyczną. Tymczasem aktywny węgiel stał się hitem kosmetycznym! Działa jak gąbka: przyciąga dodatnio naładowane toksyny i łączy się z nimi, a tym samym ułatwia oczyszczanie skóry. Ponadto czarne złoto zapobiega przyleganiu do skóry cząsteczek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, zwęża pory i stymuluje proces odnowy komórkowej. Jego wielkimi atutami są jego właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i rozjaśniające. W dodatku węgiel aktywny może być bez obaw stosowany w przypadku cery alergicznej, trądzikowej i tłustej.
Właściwości oczyszczające czarnego złota znalazły zastosowanie przy produkcji żelów myjących, mydeł i peelingów, czyli kosmetyków przeznaczonych do spłukiwania wodą. Podstawową zasadą pielęgnacji skóry narażonej na miejskie zanieczyszczenia jest właśnie jej staranne oczyszczenie. Aby skóra mogła wykorzystać wszystkie atuty węgla aktywnego, należy go na niej pozostawić przynajmniej na kilka minut. Ten warunek spełniają między innymi maseczki na bazie czarnego złota.
Antyutleniacze (polifenole, flawonoidy, koenzym Q10, cynk, selen, witamina C i E, retinol, peptydy, alantoina, kwasy omega) w kosmetykach antysmogowych
Niezbędnym składnikiem kosmetyków antysmogowych są antyutleniacze. Są wśród nich zwłaszcza polifenole, flawonoidy, koenzym Q10, cynk, selen oraz witamina C i E. Tę pierwszą nie bez powodu nazywa się wymiataczem wolnych rodników. Niestety, w swojej czystej postaci kwasu askorbinowego witamina C jest bardzo niestabilna oraz wrażliwa na światło i temperaturę (pod ich wpływem utlenia się i traci swoje właściwości). Z tego powodu często zastępuje się ją pochodnymi, czyli estrami kwasu askorbinowego, które są stabilniejsze oraz odporniejsze na światło i tlen. Kiedy wybieramy kosmetyki z witaminą C warto zwrócić uwagę, jaką jej postać zawiera. Z kolei witamina E potrafi przerwać reakcję wolnorodnikową i zatrzymać proces destrukcji komórek. Niestety, tę właściwość mają tylko te kosmetyki, w których stężenie witaminy E wynosi od 1,5 do 3%; „witamina młodości” w niższych stężeniach może pełnić jedynie rolę ochronną w stosunku do innych składników kosmetyku. Z tego powodu warto wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet. Ponadto witamina C ma zdolność regenerowania witaminy E do aktywnej antyoksydacyjnej formy, dlatego kosmetyk zawierający obie te witaminy będzie lepiej chronił przed wolnymi rodnikami.
Po kosmetyki antysmogowe należy sięgać rano, aby przez cały dzień chroniły skórę przed czynnikami wyzwalającymi wolne rodniki i w miarę możliwości na bieżąco je neutralizowały. Im więcej takich kosmetyków stosujemy, tym lepiej, dlatego sięgajmy jednocześnie po serum, krem nawilżający, podkład i szminkę z antyoksydantami.
Z kolei wieczorem, po oczyszczeniu skóry, warto wspomóc się kosmetykami bogatymi w składniki regenerujące skórę, takie jak retinol, peptydy, alantoina i kwasy omega.
Dodaj komentarz