Naturalne, zimnotłoczone kosmetyczne olejki – któż ich nie zna? Są pielęgnacją doskonałą i od kilku już lat wyznaczają trendy w pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów. Wszedzie przeczytasz, jakie mają doskonałe właściwości, leczą wszelkie dolegliwości skórne, likwidują zmarszczki, zagęszczają włosy, hamują ich wypadanie. To wszystko prawda. naturalne olejki to kosmetyki doskonałe pod warunkiem że wiesz, jak je przechowywać, a o tym już niestety nie wspomina każdy portal internetowy. Jeśli chcesz widzieć jak przechowywać swój drogocenny olejek, by się nie zepsuł, nie zjełczał i nie stracił swoich właściwości – przeczytaj poniższy artykuł.
Jak przechowywać naturalne olejki?
1. Jak przechowywać naturalne olejki – weź “to” na zimno
Olejki kosmetyczne w przeważającej większości lubią zimno. Dlaczego? Odpowiedź jest logiczna: wówczas po prostu nie jełczeją i dłużej zachowują swoje cenne składniki, czyli witaminy, nienarały karoteny, flawonoidy i fitosterole. Jeśli zatem nie na opakowaniu nie ma innych zaleceń co do przechowywania oleju i odpowiedniej dla niego temperatury – trzymaj olejek w lodówce. Oczywiście niektóre z nich tego nie potrzebują i mogą stać na półce w łazience (np. olej arganowy, z awokado lub makadamia), jednak większość z nich z ulgą przywita nieco bardziej chłodny klimat.
2. Jak przechowywać naturalne olejki – okaż im odrobinę ciepła
Naturalne kosmetyczne olejki lubią również ciepło – ale oczywiście nie przez cały czas, tylko w momencie, kiedy mamy je użyć na twarz i włosy. Ogrzane lepiej działają, ponieważ ich zdolności sorpcyjne zwiększają się i w wyniku tego oleje dobrze wchłaniane są przez włosy czy skórę. Niektóre z nich można ogrzewać do nieco wyższych temperatur, inne niestety tego nie lubią. Należy zwracać też uwagę na to, by nie zakłócić właściwości olejku i nie ogrzać go do zbyt wysokiej temperatury. Najlepiej uważnie czytać etykiety na produktach i postępować według zaleceń.
3. Jak przechowywać naturalne olejki – dobrze im w duecie
Jeśli obawiasz się, że ważność Twojego oleju się kończy lub masz wyjątkowo delikatny olej który szybko jełczeje – możesz wydłużyć jego “termin” i nieco zakonserwować. Zmieszaj go po prostu z kwasem hialuronowym – wówczas otrzymasz kosmetyk o zwiększonym działaniu odmładzającym i regenerującym. Kwas hialuronowy sprawi też, że olejek będzie miał lepsze właściwości przenikające do głębszych partii naskórka.
4. Jak przechowywać naturalne olejki – najlepiej bez natłoku
Nie warto jest kupować wielu olejków naraz. Źle dobrane mogą po prostu źle wpływać na Twoją skórę czy włosy i przestaną “wspierać się” nawzajem w działaniu kosmetycznym. Jeśli więc nie posiadasz zaawansowanej wiedzy na temat rodzajów i właściwości olejków i polegasz tylko na opisach widniejących na etykietach – lepiej zdecyduj się na jeden olej i sprawdzaj, jak działa on na Twojej skórze i włosach. Istnieje też obawa, że jeśli kupisz kilka olejków na raz – nie zużyjesz wszystkich do końca (są one bardzo wydajne) i w efekcie będziesz musiała je wyrzucić, zanim zużyjesz i w pełni poznasz ich działanie.
5. Jak przechowywać naturalne olejki – znajdź im ciemne miejsce
W przechowywaniu olejów ważne jest to, żeby by trzymać je w ciemnych, najlepiej szklanych pojemniczkach. Wystawione na światło słoneczne jełczeją i szybciej stają się nieprzydatne. Możesz nabyć osobno ciemne fiolki o ciekawym kształcie i w nich przechowywać olejki, lub nie wyrzucać buteleczek po poprzednich olejach i przelewać do nich te, które producent nieopatrznie umieścił w białym szkle. Zazwyczaj jednak producent wydaje oleje w ciemnych butelkach, aby się nie psuły.
Na koniec pamiętaj też, że nawet olejek trzymany w lodówce ma swoją datę ważności i po minionym czasie nie powinnaś go używać, nawet jeśli stwierdzisz, że wygląda on dobrze i nie jest mętny – może po prostu stracić większość składników odżywczych, witamin i minerałów. Zawsze lepiej kupić wówczas świeży olej,a stary, zjełczały użyć np. do wykonania domowego mleczka czyszczącego do mebli lub… naoliwić nim trzeszczące zawiasy w drzwiach. Wszystko, byle nie nakładać go na skórę czy włosy. Tylko świeży olejek który ma dobrą datę ważności jest gwarantem dobrego działania na włosy czy skórę.
Dodaj komentarz