Jak myślisz, dlaczego kawowe kosmetyki cieszą się tak dużą popularnością? Sekret tkwi we właściwościach kofeiny. Ma ona nieoceniony wpływ na kondycję skóry oraz włosów – stymuluje porost, ogranicza cellulit. Poznaj kosmetyczne właściwości kofeiny, o których mogłaś nie wiedzieć!
Wiele osób nie może obejść się w ciągu dnia bez filiżanki gorącej kawy. Czasami jedna filiżanka zamienia się w 3, 4 lub 5, ponieważ potrzebujemy mocniejszego kopniaka energetycznego. Dlaczego kawa pobudza? To dzięki zawartej w niej kofeinie. I właśnie ten składnik przeniesiono też na grunt kosmetyczny, wzbogacając o kofeinę różnego rodzaju produkty pielęgnacyjne, zarówno te do skóry, jak i włosów. Sprawdź, jakie jest działanie kofeiny w kosmetyce i odkryj jej ciekawe właściwości.
Kofeina – o składniku
Czym jest kofeina? Dla wielu to po prostu poranny energetyk. Tak naprawdę to alkaloid, który występuje naturalnie w nasionach kawy, ale również liściach herbaty i owocach guarany. Ekstrakt roślinny o naprawdę szerokim zastosowaniu nie tylko w produktach pobudzających (np. napojach energetyzujących), ale też w kosmetyce. Naturalna kofeina ma dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd włosów oraz skóry.
Kosmetyki z kofeiną
Aktualnie mamy naprawdę duży wybór kosmetyków z kofeiną w składzie. Znajdziemy ją albo pod postacią ekstraktu z ziaren kawy lub guarany, albo w czystej postaci wyizolowanej z roślin w zaciszu laboratorium. I w jednym, i w drugim przypadku działa intensywnie i skutecznie. Zazwyczaj kosmetyki z kofeiną przeznaczone są do pielęgnacji ciała, ponieważ działają antycellulitowo i odmładzająco. Można je także spotkać w produktach na skalp, których zadaniem jest wzmacnianie włosów i pobudzanie ich wzrostu. Rzadziej, ale warto o tym wspomnieć, dodaje się kofeinę do produktów pielęgnujących cerę np. kremów pod oczy, które mają likwidować cienie i worki pod oczami.
Jak działa kofeina?
To nie jest składnik, który znajduje się w kosmetykach przez przypadek. Właściwości kofeiny jasno określają, w jakich przypadkach można jej użyć, a kiedy nie. Jest idealna dla skóry dojrzałej, usianej cellulitem, ale może pogłębić problemy cery naczynkowej i wrażliwej. Dowiedz się, jak działa kofeina w kosmetykach.
Kofeina w pielęgnacji skóry:
- zwalcza wolne rodniki, hamując przedwczesne starzenie się,
- ma właściwości zapalne, więc zmniejsza np. zaczerwienienie skóry,
- zmniejsza cellulit wodny, a także inne jego odmiany,
- zmniejsza obrzęki oraz cienie pod oczami,
- wspomaga leczenie trądziku różowatego, bo uspokaja skórę,
- naprawia uszkodzenia spowodowane przed słońce (UV),
- ma działanie uelastyczniające, napina i wygładza skórę,
- poprawia koloryt skóry i nadaje jej jednolity, piękny wygląd.
Kofeina w pielęgnacji włosów:
- wzmacnia cebulki, zmniejszając nadmierną utratę włosów,
- wspomaga leczenie łysienia, także spowodowanego przez hormony,
- stymuluje mieszki włosowe i pobudza wzrost włosów,
- wydłuża cykl życia włosa nawet o 33%, dzięki czemu są dłuższe,
- nadaje włosom naturalny blask,
- pomaga w codziennym układaniu włosów.
Kofeina w szamponach
Jednym z częściej wzbogacanych o kofeinę produktów są szampony do mycia włosów. Są chętnie wybierane przez mężczyzn, którzy mają problem z łysieniem, a także kobiety, które chcą przyspieszyć wzrost swoich włosów. Kofeina blokuje działanie DHT (dihydrotestosteronu), który powoduje nadmierne wypadanie włosów. Do tego pobudza krążenie w skórze głowy, dzięki czemu cebulki pracują wydajniej, a włosy rosną szybciej, stają się dłuższe, grubsze i gęstsze. W połączeniu z delikatnym masażem, który wykonujemy podczas mycia włosów, szampon z kofeiną może naprawdę działać cuda.
Kofeina w kremach
Kobiety kochają balsamy o właściwościach wyszczuplających, a te zawierają zazwyczaj właśnie kofeinę – składnik, który pobudza krążenie krwi, a także redukuje objętość komórek tłuszczowych. Kofeina zatrzymuje także lipogenezę, przyspieszając lipolizę. Co to oznacza? Brzmi skomplikowanie, ale chodzi po prostu o to, że kofeina zapobiega powstawaniu nowych komórek tłuszczowych i niszczy te, które już są. Kremy i balsamy z kofeiną zmniejszą obrzęki, wygładzają i napinają skórę. Działają skutecznie, upiększając skórę w naturalny i prosty sposób.
Przeciwwskazania
Kto nie powinien stosować kosmetyków z kofeiną? Jako że bardzo silnie pobudzają ukrwienie, nie są wskazane dla osób o skórze wrażliwej. Kofeina może ją podrażnić, wywołać uczucie gorąca i niekontrolowane zaczerwienienie. Teoretycznie nie potwierdzono szkodliwości kofeiny dla kobiet w ciąży, ale z uwagi na zwiększony próg wrażliwości również powinny one zrezygnować z kosmetyków, które ją zawierają. Kosmetyki z kofeiną mogą powodować też pogarszanie stanu cery naczynkowej, ponieważ pobudzenie krążenia w tym przypadku może skutkować pojawieniem się nieestetycznych pajączków.
Dodaj komentarz