Masz trądzik? Wypróbuj lecznicze właściwości ziół

Dziś trądzik nie jest już tylko problemem wieku dojrzewania. Jak walczyć z tą cywilizacyjną chorobą? Najlepsze są domowe sposoby, a konkretnie zioła na trądzik, które mają właściwości przeciwzapalne, oczyszczają i koją. Poznaj te najlepsze!

Dawniej trądzik pojawiał się rzadziej niż dzisiaj, a jeśli już był, to też radzono sobie z nim zupełnie innymi sposobami niż dzisiaj. Ty też możesz spróbować domowych metod walki z trądzikiem i pozbyć się go bez pomocy drogich maści, kosmetyków przeciwtrądzikowych i leków.

Zioła na trądzik

Czy warto stosować zioła na trądzik? Ziołoterapia to jeden ze skuteczniejszych sposobów minimalizowania trądziku. Zwłaszcza że zioła można stosować na wiele sposobów – zewnętrznie lub wewnętrznie, do przemywania skóry, robienia maseczek lub tzw. parówek.

Ogromną zaletą leczenia trądziku ziołami jest kompleksowe działanie tych pochodzących z natury składników. One nie tylko minimalizują trądzik, ale też pielęgnują, odżywiają i odświeżają skórę (a nie, tak jak większość kosmetyków na trądzik, wysuszają).

Jakie są najlepsze zioła na trądzik?

Wśród wszystkich ziół o dobroczynnym działaniu na naszą skórę, szczególną uwagę (jeśli tylko mamy problem z trądzikiem) warto zwrócić na: fiołka, nagietka,  oczar, lawendę, łopian, aloes, lipę, żywokost i wiele, wiele innych. Oto najpopularniejsze z nich.

Nagietek na trądzik

Napar z nagietka polecany jest do przemywania zmian trądzikowych. To jedna z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych, która bogata jest w flawonoidy, sterole, saponiny, kumaryny i inne substancji o pozytywnym wpływie na stan skóry np. witaminę C, której najwięcej jest w płatkach kwiatów. Dlaczego nagietek leczy trądzik? Ponieważ ma silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i detoksykujące. Do tego pobudza regenerację skóry, która może się dzięki jego pomocy szybciej uporać z niedoskonałościami. Nic dziwnego, że wyciąg z nagietka to jeden ze składników najczęściej dodawanych do maści, kremów i maseczek na trądzik.

Bratek na trądzik (fiołek)

Równie często polecany na trądzik jest fiołek trójbarwny, którego wysoka zawartość salicylanów i rutyny sprawia, że ma mocne właściwości przeciwzapalne. Nie dość, że przyspiesza wydalanie toksyn od wewnątrz, to oczyszcza skórę także zewnętrznie. Już w średniowieczu uważano go za ‘środek oczyszczający krew’. Zawiera mnóstwo składników pielęgnujących m.in. witaminy, sole mineralne, garbniki, flawonoidy i antocyjany, dzięki którym widocznie poprawia kondycję i wygląd problematycznej cery. Bratek jako ziołowy lek na trądzik można stosować pod postacią herbatek do picia, ale również jako napar do okładów lub kąpieli skóry.

Oczar wirginijski na trądzik

W składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji cery znajduje się wyciąg z oczaru wirginijskiego, który jest naprawdę pomocny w pielęgnacji skóry trądzikowej i skłonnej do przetłuszczania się. Według północnoamerykańskim Indian oczar był ‘świętą rośliną’ o leczniczych właściwościach. Dziś wiemy, że jego działanie to zasługa dużej ilości garbników, flawonoidów, saponin, kwasu galusowego itp. Stosowany na skórę wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające, a także łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie niekorzystnych zmian skórnych. Zwykły hydrolat oczarowy można zastosować jako tonik i dzięki niemu unormować poziom wydzielania sebum, usunąć jego nadmiar, zwęzić pory, złagodzić podrażnienia i wyrównać pH skóry.

Lawenda na trądzik

W problemach skórnych takich, jak trądzik, bardzo pomocna może być też aromatyczna, pachnąca Prowansją lawenda. Z suszonej lawendy można przygotować bogate w składniki odżywcze napary, które nadają się do przecierania twarzy, robienia okładów i wzbogacania maseczek. Ale najskuteczniejszy jest eteryczny olejek lawendowy, który przyspiesza gojenie ran i świetnie radzi sobie ze zmianami trądzikowymi. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne, a także reguluje wydzielanie sebum i zahamowuje namnażanie szkodliwych bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *