Maseczka z żelatyny to prosty, zdrowy i tani sposób na uzyskanie gładkiej i promiennej cery w pół godziny. Maseczka z żelatyny oczyszcza pory, wzmacnia naczynia krwionośne i ujędrnia skórę dzięki zawartym w żelatynie witaminom i kolagenie. Ten ostatni wpływa na wygląd i elastyczność skóry, której zapewnia nawilżenie i odbudowę. Ponadto kolagen wzmacnia włosy i paznokcie. Włókna kolagenowe są produkowane przez organizm jedynie do 26. roku życia. Gdy zanikają, skóra staje się sucha i mniej elastyczna oraz pojawiają się na niej zmarszczki, przebarwienia i cellulit. Z tego powodu warto uzupełnić codzienny jadłospis w produkty bogate w kolagen i stosować go zewnętrznie. Najlepszym przykładem zewnętrznego zastosowania żelatyny są maseczki z żelatyny. Poniżej podajemy przepisy na maseczki z żelatyny i opisujemy, jakie właściwości ma żelatyna oraz jak działa na włosy i paznokcie.
Żelatyna – właściwości
Żelatyna to mieszanina białek i peptydów, którą pozyskuje się w wyniku częściowej hydrolizy kolagenu zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. Żelatyna zawiera nie tylko kolagen, lecz także inne wartościowe składniki, takie jak kwasy nukleinowe, węglowodany, sole mineralne, witamina K i biotyna. Witamina K znalazła zastosowanie przy produkcji kosmetyków przeznaczonych do cery naczyniowej. Usprawnia krążenie, zapewnia prawidłową krzepliwość krwi i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a w efekcie poprawia koloryt skóry oszpeconej poszerzonymi i pękającymi naczynkami. Ponadto likwiduje obrzęki, zapobiega powstawaniu siniaków, rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia wywołane zbyt długim opalaniem. Z kolei biotyna odpowiada za prawidłowy stan skóry i włosów, ponieważ bierze udział w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych.
Przepisy na maseczki z żelatyny
Przed nałożeniem na twarz maseczki należy ją do tego odpowiednio przygotować. W tym celu warto zrobić sobie tak zwaną „parówkę”, czyli kąpiel parową (nie dotyczy osób, które mają cerę naczynkową) i dokładnie oczyścić skórę, na przykład za pomocą szczoteczki do twarzy lub delikatnego peelingu. Dzięki temu odsłonimy pory i w efekcie ułatwimy składnikom maseczki dogłębną penetrację skóry.
Aby wykonać maseczkę z żelatyny, można kupić żelatynę spożywczą w małej saszetce, która wystarczy na maksymalnie dwa razy. Żelatyna jest też dostępna w większych opakowaniach.
Ujędrniająco-nawilżająca maseczka z żelatyny
Sposób przygotowania:
Rozpuść 1-2 łyżeczki żelatyny w 2 łyżkach gorącej wody. Żel, który przestygnie, nałóż na twarz, na przykład za pomocą płaskiego pędzelka, wacika lub szpatułki; pamiętaj, aby omijać okolice oczu. Nakładana warstwa musi być stosunkowo gruba, aby jej działanie ściągające nie było zbyt silne (cienka warstwa szybko zastygnie i wyschnie, przez co stanie się nieprzyjemną skorupą). Po około 20-30 minutach maskę należy zmyć ciepłą wodą.
Rozjaśniająca maseczka z żelatyny i mleka
Sposób przygotowania:
Rozprowadź łyżeczkę żelatyny w możliwie jak najcieplejszym mleku i postępuj tak, jak w poprzednim przepisie. Maskę można nałożyć także na szyję i dekolt.
Ściągająca maseczka z żelatyny i cytryny
Sposób przygotowania:
Wymieszaj w misce po 125 ml wody i soku z cytryny. Po podgrzaniu mieszaniny rozprowadź w niej około 50 g żelatyny. Gdy ostygnie, maskę nałóż na twarz, szyję i dekolt, a po upływie 20-30 minut zmyj ciepłą wodą.
Liftingująco-przeciwzmarszczkowa maseczka z żelatyny i zielonej herbaty
Sposób przygotowania:
Przygotuj mocny napar z zielonej herbaty. Rozprowadź łyżeczkę żelatyny w 2 łyżkach gorącej herbaty, a po ostygnięciu nałóż maskę na twarz i postępuj jak wyżej.
Oczyszczająco-przeciwbakteryjna maseczka z żelatyny i węgla
Sposób przygotowania:
Węgiel aktywny w tabletkach lub kapsułkach ma silne właściwości absorpcyjne, dlatego skutecznie leczy kłopoty żołądkowe. Przydaje się także w kosmetyce, na przykład jako składnik oczyszczającej maseczki. Ta ostatnia usuwa z twarzy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak brud, kurz i nadmiar sebum. Wystarczy, że rozpuścisz 2 kapsułki węgla i łyżeczkę żelatyny w 2 łyżkach gorącej wody. Uzyskaną papkę żelową nałóż na twarz i zdejmij po 20 minutach.
Oczyszczająco-peelingująca maseczka z żelatyny i mąki kukurydzianej
Sposób przygotowania:
Pół łyżki mąki kukurydzianej i pół łyżki żelatyny mieszaj w 2 łyżkach gorącej wody, aż uzyskasz gęstą pastę. Natrzyj nią skórę na twarzy i wmasuj okrężnymi ruchami, po czym pozostaw na 20 minut i poczekaj, aż zaschnie. Po upływie tego czasu zmyj ją ciepłą wodą lub delikatnie zdejmij maskę, dzięki czemu uzyskasz dodatkowy efekt oczyszczający pory.
Aby wykonać maseczkę z żelatyny, możesz wykorzystać wiele innych składników, które znajdziesz w swojej kuchni, na przykład płatki owsiane, mielone siemię lniane, awokado lub kawę. Miej na uwadze, że niektóre owoce, na przykład ananas, kiwi, mango, imbir, papaja, figi i gujawa, sprawią, że żelatyna nie stężeje.
Żelatyna na włosy i paznokcie
Żelatyna poprawia kondycję włosów i paznokci. Aby się o tym przekonać, warto wypróbować żelatynowe laminowanie włosów i kąpiel żelatynową dla paznokci.
Żelatynowe laminowanie włosów
Rozpuść łyżeczkę żelatyny w 1/4 szklanki gorącej wody i odstaw do wystygnięcia. Następnie dodaj około 2 łyżek odżywki do włosów, po czym rozprowadź pastę na umytych włosach – mokrych, ale osuszonych ręcznikiem. Pozostaw ją na włosach na 30-45 minut, po czym spłucz włosy i umyj je delikatnym szamponem. W efekcie uzyskasz lśniące i mocne włosy.
Kąpiel żelatynowa dla paznokci
Rozpuść 2 łyżeczki żelatyny w 6 łyżkach gorącej wody. Gdy przestygnie, zanurz w niej opuszki palców i mocz przez 10 minut. Kąpiel żelatynowa może być stosowana nawet codziennie. Jeżeli Twoje paznokcie są słabe i rozdwajające się, już po 2 tygodniach staną się mocniejsze i lśniące.
Dodaj komentarz