Powodów przetłuszczania się skóry głowy jest wiele, ale efekt jest zawsze ten sam – ciężkie, tłuste strąki, pozbawione objętości, które wyglądają bardzo nieświeżo. Jeśli mimo częstego mycia twoje włosy wciąż się przetłuszczają – sprawdź, co możesz zrobić i jak je pielęgnować. Często rozwiązaniem jest odpowiedni kosmetyk, który reguluje pracę gruczołów łojowych, a także zmiana kilku nawyków. Dowiedz się, jakich!
Nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy – charakterystyka
Skóra całego naszego ciała jest bardziej lub mniej wyposażona w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja sebum po to, by ochronić skórę przed wysuszeniem i podrażnieniem, oraz przed niekorzystnym działaniem czynników takich jak mróz, wiatr, słońce. Łój zabezpiecza także przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi: tarciem czy zadrapaniem. Problem pojawia się wtedy, gdy gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużą ilość sebum, czyli, innymi słowy, działają nieprawidłowo. Takie włosy często są także suche na końcach, a tłuste jedynie przy skórze, a ponadto może towarzyszyć im również dodatkowa dolegliwość, czyli wypadanie włosów.
Jak rozpoznać, że włosy nadmiernie się przetłuszczają?
- stają się płaskie, ciężkie i oklapnięte, bez witalności i lekkości
- są mocno (i nieestetycznie) błyszczące u nasady
- zbijają się w nieładne strąki
- wyglądają nieświeżo już po kilku godzinach po umyciu
- bywa, że wypadają w nadmiarze.
Powody przetłuszczania się włosów
Dlaczego włosy przetłuszczają się nadmiernie ? Winę za to ponoszą zarówno wewnętrzne (zachodzące w organizmie) jak i zewnętrzne czynniki. Wymieńmy je:
- uwarunkowania genetyczne – to dość częsty powód, który oczywiście nie zależy od nas;
- zaburzenia hormonalne, np. zaburzenia tarczycy;
- ciąża, okresem dorastania, okres pokwitania;
- złe odżywianie, czyli zbyt dużo węglowodanów i tłuszczy nasyconych;
- za mało witamin, zwłaszcza A, B2 i B6;
- silny stres i bezsenność;
- nieprawidłowa pielęgnacja, np używanie silnie oczyszczających i ciężkich kosmetyków (np. z silikonami), niedokładne mycie włosów (niedomywanie kosmetyków stylizacyjnych);
- niewykonywanie peelingu skóry głowy (brak oczyszczania skalpu);
- przegrzewanie skóry głowy np. gorącym nawiewem suszarki
- zanieczyszczenie powietrza.
Jak ograniczyć przetłuszczanie?
Przede wszystkim zmień sposób myślenia o pielęgnacji włosów tłustych, a to oznacza, abyś zrezygnowała z kosmetyków o silnym działaniu odtłuszczającym. Pamiętaj natomiast o konieczności odpowiedniego, stałego nawilżenia skóry, ponieważ to zawsze jest kluczem do utrzymania jej na odpowiednim poziomie lipidowym. Pamiętaj też o tym, że jeśli pielęgnujesz skórę silnym kosmetykiem oczyszczającym, to ona szybko wysusza się i podrażnia, w efekcie próbuje się obronić przed przesuszeniem i produkuje większą ilość sebum, niż zazwyczaj: próbuje po prostu przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia. Dlatego do pielęgnacji wybieraj delikatne szampony do włosów, którymi możesz myć włosy zawsze wtedy, kiedy tego potrzebują, nawet często.
Pamiętaj o tym, że takie szampony mają pielęgnować i myć, ale nie wysuszać, dlatego bacz na to, by nie zawierały silnych detergentów, gdyż wtedy uszkodzą naturalną barierę hydrolipidową skóry. Kupuj kosmetyki bez szkodliwych, ciężkich silikonów i oleju parafinowego, aby dodatkowo nie obciążać włosów. Dobry szampon do włosów powinien zawierać bardzo łagodne substancje myjące. Dobrym pomysłem będzie też szampon micelarny do włosów i skóry głowy.
Dodaj komentarz