To właśnie się dzieje, gdy śpisz w makijażu!

Czy czasami jesteś zbyt zmęczona, aby zmyć makijaż w nocy? Bądź szczera – nie jesteś czasem w stanie zmyć makijażu po wyczerpującym, świątecznym wieczorze. Ok, jeden raz nie zniszczy Twojej cery, ale zadbaj o to, by nie stało się to nawykiem, gdyż konsekwencje będą bardzo niekorzystne dla Twojej skóry. Pokażemy Ci, dlaczego warto pamiętać o czyszczeniu twarzy każdego wieczoru.

Skóra nie będzie mogła się sama zregenerować

W nocy Twoja skóra przechodzi proces samonaprawy. Regeneruje się wiele: mikrouszkodzenia, niekorzystny wpływ słońca i pogody, wszelkie niekorzystne zmiany powodujące m.in. stres oksydacyjny. Jeśli śpisz z makijażem, proces ten zostaje zakłócony. Oznacza to, że wszystko, co wspomaga zachować elastyczność i młodość skóry, zostaje zniwelowane. To doprowadzi do powstania kolejnych zmarszczek, podrażnień, niedoskonałości i suchości. Takie zmarszczki stają się szybko tzw. zmarszczkami utrwalonymi.

Skóra… wchłania makijaż!

Skóra jest ogromnym organem! Cały czas pracuje, dlatego w nocy wchłonie to, co znajduje się na zewnątrz. Jeśli nałożyłaś na skórę dobre produkty, składniki zadbają o skórę i utrzymają ją w zdrowiu. Jeśli jest to stary makijaż bez właściwości pielęgnacyjnych, do którego w ciągu dnia “poprzylepiały” się toksyny i bakterie z sebum, oraz chemiczne składniki kosmetyków kolorowych…stan skóry będzie opłakany.

Tworzą się niedoskonałości

Pokryta makijażem skóra to zatkane pory, które nie mogą wydalać produktów przemiany materii, jak zwykle w nocy. Oznacza to, że martwe komórki naskórka, sebum, pot i wszystko, na co skóra, była narażona tego dnia, miesza się ze starym makijażem, który masz na skórze. W efekcie powierzchnia skóry wypełnia się bakteriami, które przekształcą się w zanieczyszczenia i podrażnią skórę: tworzą się krosty i stany zapalne.

Skóra zaczyna się nadmiernie wysuszać

Wspomnieliśmy, że nie zmyty makijaż zapobiega samoregeneracji skóry w nocy. To prowadzi także również do poszarzałej i suchej skóry. Jeśli nie oczyścisz jej z martwych komórek naskórka, będzie również trudniej wchłaniała ona składniki z kremu na dzień lub serum, które nakładasz na skórę.

Nie możesz usunąć zanieczyszczeń ze skóry

Wiele wiemy już na temat szkodliwego wpływu zanieczyszczeń na skórę. Jeśli nie umyjesz i nie oczyścisz skóry wieczorem, zanieczyszczenia będą miały jeszcze więcej czasu na uszkodzenie skóry. Wpływ zanieczyszczeń i smogu czyli szkodliwych pyłów przyczynia się do obniżenia poziomu kolagenu w skórze, co skutkuje mniej elastyczną skórą, która szybciej się starzeje.