Szare mydło kojarzy się większości ludzi raczej oldschool’owo – szara lub żółta, niezbyt estetyczna kostka zawinięta w papier. Kilka lat temu moda na ten kosmetyk powróciła, głównie za sprawą fanek naturalnej pielęgnacji, które “odczarowały” jego zachwianą reputację.
Szare mydło – czym jest?
Tradycyjne szare mydło wcale nie jest szare, a najczęściej ciemno żółte lub brunatne. Powstaje z soli potasowych, dlatego bywa nazywane także mydłem potasowym. W jego składzie znajdziemy potassium palmate, potassium linoleate lub potassium olivate. Kultowe szare mydła nie zawierają sztucznych barwników ani kompozycji zapachowych. Gotowe mydło potasowe jest miękkie, maziste i łatwo tworzy w wodzie emulsję. Posiada charakterystyczny naturalny zapach. Zdecydowanie różni się od większości mydeł wytwarzanych dzisiaj, na bazie soli sodowych (w składzie np. sodium olivate). Mydła sodowe w porównaniu z potasowymi są twardsze, a podczas kontaktu z wodą nie stają się miękkie. Dzięki temu są trwalsze i wydajniejsze. Warto podkreślić fakt, że przy produkcji dzisiejszych szarych mydeł zrezygnowano ze składników pochodzenia zwierzęcego na rzecz roślinnych.
Obecnie na rynku kosmetycznym mydła potasowe już praktycznie nie występują. Inaczej definiowane jest także samo pojęcie “szarego mydła”, które aktualnie oznacza mydło hipoalergiczne, bez kompozycji zapachowych czy barwników, z charakterystycznym prostym składem. Naturalne składniki tego typu mydeł powodują, że jest ono wysoce biodegradowalne.
Szare mydło – właściwości i zastosowanie
Szare mydło nie zawiera w swoim składzie substancji nadających zapach czy kolor, przez co rzadziej uczula i jest hipoalergiczne. Zaleca się jego codzienne stosowanie posiadaczom skóry wrażliwej i alergicznej. Mimo swojej hipoalergiczności, szare mydła mogą powodować przesuszenie skóry. Dzieje się tak, kiedy oczyszczoną skórę pozostawimy bez przywrócenia jej odpowiedniego poziomu pH za pomocą chociażby toniku czy hydrolatu. Po użyciu tego typu mydła, warto nałożyć na skórę krem nawilżający. Zarówno potasowe jak i sodowe mydła wykazują właściwości antybakteryjne. Ten bezpieczny a zarazem niedrogi produkt skutecznie usuwa tłuszcz, brud i bakterie, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry, znajdującej się na jej powierzchni. Jego antybakteryjne działanie pomaga również w walce z drobnymi ranami i stanami zapalnymi na skórze. Coraz popularniejsze staje się także jego używanie jako łagodnego zamiennika dla popularnych płynów do higieny intymnej. Jak się okazuje, szare mydło ze względu na swoją uniwersalność, znajduje współcześnie mnóstwo zastosowań.
Szare mydło sprawdzi się m.in.:
- w walce z łupieżem oraz do pielęgnacji włosów przetłuszczających się oraz wymagających wzmocnienia,
- jako odplamiacz i środek do prania ręcznego, szczególnie przy praniu dziecięcych ubranek,
- do mycia pędzli oraz akcesoriów makijażowych,
- do dezynfekcji dłoni, niewielkich ran lub otarć, stanów zapalnych skóry,
- w walce z trądzikiem jako uzupełnienie kuracji zalecanej przez dermatologa,
- w pielęgnacji skóry alergicznej, atopowej i wrażliwej, w przypadkach nadwrażliwość na silne środki myjące i dodatkowe substancje wspomagające zawarte w kosmetykach,
- jako pomoc w walce z odciskami oraz zgrubiałą skórą,
- jako tańszy i delikatniejszy zamiennik popularnych mydeł w płynie stosowanych w na co dzień.