Czy wiesz, że trądzik u mężczyzn wygląda zupełnie inaczej niż u kobiet? Oczywiście może mieć podobny przebieg, nawet przyczyny mogą być tożsame. Niemniej niektóre jego rodzaje objawiają się zupełnie inaczej niż w przypadku pań, są bardziej poważnymi chorobami i obejmują inne części ciała. Zatem jak leczyć trądzik u panów, jakie są jego przyczyny i jaki związek ma z tym golenie brody?
Trądzik u mężczyzn – przyczyny
Największy wpływ na powstawanie trądziku u mężczyzn mają hormony płciowe, androgeny. Wpływają na działanie gruczołów łojowych, co wywołuje wzmożone wydzielanie sebum. Testosteron, który należy do grupy androgenów, sprawia, że skóra staje się tłusta, pojawiają się zaskórniki i ropne krostki. Namnaża się coraz więcej bakterii, które wywołują nowe stany zapalne prowadzące do pogorszenia się kondycji skóry. Innymi przyczynami trądziku u mężczyzn są: leki (zwłaszcza sterydy przyjmowane na zwiększenie masy mięśniowej), czynniki środowiskowe, stres, niewłaściwa dieta, promieniowanie słoneczne i uwarunkowania genetyczne.
Rodzaje trądziku u mężczyzn
Wyróżnia się następujące rodzaje trądziku:
- zwykły – na twarzy pojawiają się zaskórniki oraz grudkowe i grudkowo-krostkowe wykwity;
- młodzieńczy – na twarzy i plecach widoczne są grudki i zaskórniki; ten typ trądziku występuje w okresie pokwitania i samodzielnie ustępuje po kilku latach trwania;
- hormonalne – wynika z nieprawidłowości związanych z zaburzeniami hormonalnymi i może pojawić się nawet po 30 roku życia;
- krostkowy i ropowiczy – objawiają się występowaniem krost i ropnych nacieków;
- skupiony – na skórze pojawiają się głębokie ropne torbiele i bardzo dużo zaskórników, które mogą pozostawiać blizny;
- bliznowcowy – w obrębie wykwitów trądzikowych tworzą się bliznowce, czyli zgrubiały fragment skóry;
- piorunujący – to bardzo ciężka postać trądziku pospolitego występująca przeważnie u nastolatków, zmiany na skórze przypominają grudki wypełnione ropą, którym towarzyszą gorączka i bóle stawów, po wygojeniu pozostawiają rozległe blizny.
Jak leczyć trądzik u mężczyzn?
Leczenie trądziku u mężczyzn polega na działaniu miejscowym (stosuje się wtedy preparaty bakteriobójcze) i wewnętrznym (pacjent przyjmuje antybiotyki). Zazwyczaj leczenie jest długotrwałe i często wymaga powtórzenia kuracji. Na blizny i przebarwienia, które pozostały po trądziku, można stosować zabiegi z kwasami, laser lub mechaniczne złuszczanie naskórka.
Największe szanse na uniknięcie trądziku daje zapobieganie. Jeżeli chcesz ustrzec się zmian skórnych, to:
- nie jedz pikantnych, tłustych i wysoko przetworzonych potraw oraz nie pij alkoholu,
- ogranicz sytuacje stresowe i rzuć palenie,
- skórę pielęgnuj w odpowiedni sposób,
- unikaj nadmiernej ekspozycji skóry na słońce i zrezygnuj z solarium,
- nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian na skórze,
- do wycierania twarzy używaj jednorazowych ręczników papierowych.
Pielęgnacja cery trądzikowej u mężczyzn w 5 krokach
Mimo że panowie niechętnie sięgają po kosmetyki, to prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej jest bardzo ważna. Podstawowy rytuał dbania o skórę powinien składać się z czterech kroków. Piąty zarezerwowany jest dla najodważniejszych.
KROK 1: oczyszczanie. W przypadku skóry trądzikowej polega na usuwaniu nadmiaru sebum, martwego naskórka i zanieczyszczeń z porów skóry. Preparat, który zastosujesz do mycia buzi, nie powinien zawierać mocno oczyszczających substancji i drażniących składników. Nie może przesuszać skóry i uszkadzać naturalnej bariery hydrolipidowej, lecz łagodnie oczyszczać, nawilżać i odżywiać. Taki kosmetyk powinien być dobrany do potrzeb cery. W oczyszczaniu twarzy pomocny będzie również peeling. Pamiętaj jednak, że nie powinien zawierać dużych elementów ściernych, lecz mikrogranulki lub roślinne enzymy.
KROK 2: tonizowanie. Tonik zastosowany po oczyszczeniu twarzy zapewni jej naturalne pH, nawilżenie i odżywienie. Stosowanie kosmetyku jest banalne i zajmie ci dosłownie chwilę. Wystarczy, że na płatek kosmetyczny nalejesz odrobinę płynu i przetrzesz twarz.
KROK 3: odżywianie i nawilżanie. Dopiero teraz możemy przejść do nawilżania i odżywiania trądzikowej cery kosmetykami przeznaczonymi do tego celu. Takie produkty złagodzą podrażnienia, ujędrnią skórę, zapobiegną powstawaniu zmarszczek i uregulują pracę gruczołów łojowych. Nawilżenie i odżywienie skóry należy zapewnić cerze dwa razy w tygodniu. Ważne jest, żeby kosmetyki o takim działaniu nie zawierały parabenów, konserwantów, tłuszczów i alkoholu.
KROK 4: golenie. Po zgoleniu brody często pojawiają się podrażnienia, a nawet ranki. Aby je złagodzić, należy stosować balsamy i wody po goleniu. Ich działanie polega również na odżywieniu, nawilżeniu i zapobieganiu wrastaniu włosków. Ważna jest także technika golenia. Należy robić to w kierunku wzrostu włosa przy zastosowaniu jednorazowej maszynki.
KROK 5: makijaż(?). Jeżeli jesteś odważnym facetem, to z pewnością zrobisz wszystko, żeby ukryć trądzik, przebarwienia i blizny. Pomoże ci w tym kolorowy korektor o działaniu antybakteryjnym. Dzięki niemu zakamuflujesz wszystkie niedoskonałości, a także pękające naczynka, worki i cienie pod oczami oraz nieestetyczne plamki na skórze. Pamiętaj tylko, żeby używać go w niewielkich ilościach.
Dodaj komentarz