Jak dbać o skórę w zgodzie z ajurwedą?

Pielęgnacja skóry w zgodzie z zasadami ajurwedy polega na dążeniu do równowagi energetycznej i stosowaniu kosmetyków dopasowanych do trzech typów psychologicznych (doszy): vaty, pitty i kaphy. Zobacz, jakie produkty będą dla ciebie najlepsze.

Jak pielęgnować skórę?

Typy psychologiczne, czyli dosze, wskazują na potrzeby naszego organizmu odnośnie do pielęgnacji i diety. Cechy charakterystyczne dla vaty, pitty i kaphy są jednocześnie wskazówkami dla ciebie, dzięki którym lepiej zadbasz o swoją skórę i o swoje włosy, a wybór kosmetyków nie będzie stanowił żadnego problemu.

Jak dbać o skórę vaty?

Skóra vaty lubi nawilżające kremy z filtrem UV i żele w pielęgnacji dziennej, a w pielęgnacji wieczornej – produkty odżywcze, natłuszczające i regenerujące warstwę hydolipidową. Cienkie i suche włosy natomiast potrzebują preparatów z keratyną i olejków, które nie będą ich obciążać.

Pielęgnacja skóry pitty

Do pielęgnacji skóry pitty warto wybrać kremy o lekkiej formule z zawartością delikatnych składników. Kosmetyki do oczyszczania nie mogą zawierać mydła, które mogłoby podrażniać i wysuszać skórę. Wieczorna pielęgnacja powinna się opierać zaś na olejkach i masłach roślinnych. Do włosów należy zastosować silnie odżywcze produkty z zawartością protein soi, pszenicy lub ryżu; dobrze sprawdzi się także olejek arganowy.

Jak pielęgnować skórę kaphy?

Stosuj peelingi, które oczyszczają i zwężają pory skóry. Dobrze się sprawdzą masaże pobudzające cyrkulację krwi i limfy. Najlepiej jest wybierać kosmetyki z zawartością ziołowych ekstraktów. Jako uzupełnienie pielęgnacji należy pić dużo wody niegazowanej, która zapewni organizmowi nawodnienie. Do pielęgnacji włosów warto wybierać produkty regulujące wydzielanie sebum i zawierające ziołowe wyciągi, aloes, rozmaryn i zieloną herbatę.

Ajurweda – naturalne kosmetyki do ciała

Kosmetyki w ajurwedzie opierają się na składnikach naturalnych, ekologicznych i wegańskich. Powinny mieć w składzie substancje pochodzące z certyfikowanych upraw. Jedynymi składnikami mogą być substancje aromatyzujące i nadające kolor. W ajurwedzie uważa się, że nie należy kupować kosmetyków, co do których nie masz pewności, czy zawierają naturalne składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *