Kosmetyczne gadżety – miernik poziomu nawilżenia skóry. Jak to działa?

Urządzenie do pomiaru nawilżenia i natłuszczenia skóry to bardzo poręczny i przydatny gadżet. Wprost z salonów urody coraz częściej trafia do naszych kosmetyczek. Dlaczego? Ponieważ ułatwia kontrolowanie efektów naszej codziennej pielęgnacji i stanu skóry.

W dobrym gabinecie kosmetycznym nie siądziemy od razu na fotel. Każdy zabieg poprzedzany jest stosownym wywiadem. Diagnostyka kosmetyczna pozwala ocenić stan skóry i określić, czy brakuje jej nawilżenia, czy może jest zbyt przetłuszczona albo ma inne problemy.

Wpływ na stan skóry mają np.:

  • wiek,
  • charakter pracy,
  • aktywność fizyczna,
  • alergie,
  • choroby (ogólne i skóry),
  • sposób odżywiania,
  • stosowane leki.

Aparaturowe badanie skóry

Bardzo często wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej aparaturowe badanie skóry to ważny etap w ustaleniu odpowiednich metod pielęgnacji. Zasada jest bardzo prosta. Jeśli chcemy dostarczyć skórze odpowiednich składników, musimy wiedzieć, czego tak właściwie potrzebuje.

Bez kontroli nad tym, jakie jest aktualne nawilżenie i natłuszczenie skóry, trudno dopasować kosmetyki. Albo nie będą przynosiły upragnionych efektów, albo jeszcze bardziej pogorszą stan skóry.

Aparaturowe badanie skóry jest dziś coraz częściej stosowane także w domach. Dzięki poręcznym gadżetom, takim jak miernik poziomu nawilżenia skóry, możemy samodzielnie określić stan skóry przed i po użyciu wybranych kosmetyków. Taka kontrola efektywności produktów do pielęgnacji twarzy i ciała jest bardzo ważna. Pozwala ocenić skuteczność danego kosmetyku nie tylko wizualnie, ale faktycznie.

Natłuszczenie i nawilżenie skóry

Skóra naszego ciała zachowuje prawidłowe nawilżenie na dwa sposoby.

  • Po pierwsze, poprzez składniki takie, jak kwas hialuronowy, które wiążą cząsteczki wody z otoczenia wewnątrz skóry. Dzięki temu skóra jest odpowiednio nawodniona od środka. Nawilżenie skóry to faktyczna ilość wody, jaka znajduje się w naskórku.
  • Po drugie, dzięki naturalnej barierze hydrolipidowej, czyli tłuszczom, które zapobiegają utracie nawilżenia przez naskórek. W odpowiedniej ilości tworzą one na skórze delikatną powłokę ochronną bez uczucia tłustości. Problemem jest dopiero łojotok.

Miernik nawilżenia i natłuszczenia skóry

To jeden z ciekawszych gadżetów, które pojawiły się już w drogeriach. Miernik wilgotności skóry przyda się w każdym domu, ponieważ kondycja i wygląd naszej skóry zależy przede wszystkim od nawilżenia. Dobrze wiedzieć, jaki jest konkretnie jej poziom nawodnienia.

Dostępne do użytku domowego mierniki różnią się od tych, które są na wyposażeniu gabinetów kosmetycznych. Są bardzo poręczne – niewielkie rozmiary i mała waga ułatwiają codzienne użytkowanie i samodzielne wykonywanie pomiarów. Zazwyczaj zasilane na baterie lub niewielkie akumulatory, dzięki czemu możemy je zabierać ze sobą w każde miejsce. Po co? Żeby na bieżąco kontrolować poziom nawodnienia skóry, także na wyjeździe.

Jak działa miernik nawilżenia skóry?

To nieskomplikowana urządzenie, które bada poziom nawodnienia i natłuszczenia skóry za pomocą niewyczuwalnego impulsu elektrycznego. Wystarczy przyłożyć niewielką głowicę urządzenia do skóry, uruchomić i odczekać około 5 sekund. Wynik pomiaru wyświetla się na cyfrowym wyświetlaczu (w formie procentowej) lub oznajmiany jest przez trzy diody w różnych kolorach.

Mniej zaawansowane mierniki wskazują tylko, czy skóra jest sucha (czerwone światło), optymalnie nawilżona (żółte światło), czy też bardzo mocno nawodniona (zielone światło). Nowocześniejsze urządzenia pokazują konkretne wartości procentowe nawilżenia skóry i jej natłuszczenia, dzięki czemu można precyzyjniej określić zmiany w obrębie skóry np. po nałożeniu kremu nawilżającego.

< 30% – skóra bardzo odwodniona
31-35% – skóra sucha
36-46% – skóra normalna
> 47% – skóra dobrze nawilżona

WAŻNE! Aby pomiar był właściwy, należy odpowiednio stosować miernik nawilżenia i natłuszczenia skóry. Najlepiej stosować go zawsze w tym samym miejscu, ponieważ skóra w różnych obszarach może mieć naturalnie różną wilgotność. Mierząc zawsze ten sam fragment skóry, będziemy mieć pewność, że obserwujemy zmiany, które przyniosła nasza codzienna pielęgnacja.

Dlaczego warto znać poziom nawodnienia swojej skóry?

Od wody zależy wszystko – zdrowie oraz wygląd naszej skóry, a także włosów, paznokci, rzęs. W ponad 70% składamy się z tego pierwiastka, dlatego każdy jego ubytek grozi pogorszeniem się naszego zdrowia. Mówiąc prościej, czujemy się gorzej i tracimy młody wygląd. Nieodpowiednie nawilżenie skóry grozi przyspieszeniem starzenia się skóry, podrażnieniami, większym narażeniem na szkodliwe działanie toksyn, łuszczeniem się i wieloma innymi negatywnymi efektami.

Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy sięgnąć po miernik poziomu nawodnienia skóry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *