Zastosowanie lasera w medycynie estetycznej. Na czym polegają laserowe zabiegi odchudzające i odmładzające oraz depilacja laserowa?

Zabiegi laserowe są podstawą medycyny estetycznej. Dzięki nim można pozbyć się zmarszczek, blizn i zbędnego owłosienia, wyrzeźbić sylwetkę oraz dodać cerze blasku. Na czym polegają laserowe zabiegi odchudzające i odmładzające (dermabrazja, IPL i laser frakcyjny) oraz depilacja laserowa?

Laserowe zabiegi odchudzające

Dawniej najpopularniejszym zabiegiem odchudzającym była liposukcja, ale z czasem zastąpił ją laser. W dodatku można go połączyć z termicznym liftingiem skóry. Polega na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej kaniuli ze światłowodem, który emituje dwie różne wiązki laserowe; dzięki nim światłowód rozpuszcza się i delikatnie odsysa tkankę tłuszczową oraz obkurcza włókna kolagenowe odpowiedzialne za właściwe napięcie skóry.

W ten sposób można usunąć nawet 2-3 litry tłuszczu, a przy tym tak ujędrnić i zagęścić skórę, żeby dopasowała się do nowego kształtu ciała. Mniej inwazyjną metodą modelowania ciała jest zabieg z użyciem zimnego lasera, który polega na przyłożeniu do określonych partii ciała głowic emitujących promieniowanie laserowe. To powoduje obkurczenie komórek tłuszczowych, a nie ich trwałe uszkodzenie.

W laseroterapii każdy rok przynosi coś nowego. Dziś laserowe światło wykorzystuje się do walki z wieloma defektami urody, między innymi do usuwania zmian skórnych, przebarwień i tatuaży, redukowania cellulitu, blizn i rozstępów, wybielania zębów oraz ograniczania nadmiernej potliwości.

Laserowe zabiegi odmładzające (dermabrazja, IPL i laser frakcyjny)

Istotą laserowych zabiegów odmładzających jest kontrolowane uszkodzenie naskórka i ewentualnie górnych warstw skóry właściwej. To uruchamia mechanizmy samonaprawcze skóry, ponieważ podczas gojenia następuje przebudowa włókien kolagenowych i synteza nowych, znikają zmarszczki, a skóra odzyskuje jędrność. Najbardziej inwazyjnym zabiegiem laserowego odmładzania jest dermabrazja, która polega na odparowaniu całego naskórka aż do skóry właściwej.

Bezpieczniejsze i obecnie częściej stosowane są lasery frakcyjne, które powodują „dziurkowanie” skóry, to znaczy pozostawiają w niej mikroskopijne ranki. Zabieg jest mniej inwazyjny, a proces gojenia przebiega znacznie szybciej. Inny zabieg odmładzający polega na działaniu na skórę wiązką światła IPL. Urządzenie stosowane przy tym zabiegu emituje różnej długości fale we wszystkich kierunkach jednocześnie. Dzięki temu można likwidować wiele efektów fotostarzenia w tym samym czasie: jedna długość fali walczy z naczynkami, druga likwiduje przebarwienia, a trzecia pobudza produkcję kolagenu.

Depilacja laserowa

W celu pozbycia się niechcianego owłosienia wykorzystuje się różne typy laserów, które należy dobrać precyzyjnie do koloru włosków i fototypu skóry. Przenikająca w głąb skóry wiązka energii jest pochłaniana przez melaninę i zamieniana w ciepło, co powoduje uszkodzenie mieszka włosowego. Ponieważ włosy są na różnym etapie wzrostu (tylko 20-30% jednocześnie znajduje się w fazie anagenu, a pozostałe nie wykazują wrażliwości na światło lasera), aby trwale usunąć wszystkie, należy powtórzyć zabieg co najmniej pięciokrotnie w odstępach miesięcznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *