Wrastające włoski po depilacji to problem, który dotyczy wielu pań na skutek pozbywania się owłosienia wraz z cebulkami. Chociaż taki zabieg sprawia, że ciało pozostaje gładkie na długo, to w pewnym momencie spod powierzchni skóry zaczynają prześwitywać włoski, które nie mogą się przez nią przebić. Dlaczego włoski wrastają i jakie są sposoby na wrastające włoski? Jak działają dermokosmetyki i peelingi oraz czy depilacja laserowa jest skuteczna? Co powoduje zapalenie mieszków włosowych i jakie są na nie sposoby?
Dlaczego włoski wrastają?
Zazwyczaj wrastające włosy są konsekwencją depilacji woskiem lub depilatorem elektrycznym. Niekiedy zdarza się tak, że wrastanie włosków jest następstwem stosowania maszynki jednorazowej, zwłaszcza stępionej. Niezależnie od sposobu depilacji, niektóre osoby mają tendencję do wrastających włosków.
Sposoby na wrastające włoski
Wrastające włoski mogą powodować zaawansowane stany zapalne i w konsekwencji bolesne guzki. W takim wypadku należy udać się do dermatologa, który prawdopodobnie zaleci inną metodę usuwania owłosienia.
Dermokosmetyki na wrastające włoski
Na wrośnięte włoski pomogą dermokosmetyki z kwasem glikolowym, salicylowym lub mlekowym. Takie preparaty są dostępne w drogeriach i aptekach. Zmiękczają naskórek, przez które włoski mogą się łatwiej przebić.
Peelingi na wrastające włoski
Innym sposobem na wrastające włoski są peelingi, zwłaszcza cukrowe, solne, z sody, z kawy lub ze zmielonych pestek moreli. Taki preparat można zarówno kupić, jak i przygotować samodzielnie na bazie miodu, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Peeling ściera twardy naskórek, a tym samym ułatwia włoskom prosty wzrost. Zamiast nakładać peelingu można masować skórę szorstką gąbką, rękawicą lub szczoteczką do ciała. Efekt będzie podobny, z tym że sam masaż, w przeciwieństwie do peelingu, nie odżywi skóry. Z tego powodu po zabiegu należy nawilżyć ciało balsamem lub olejem, na przykład kokosowym. Ponadto masaż gąbką nie powinien być zbyt intensywny ani wykonywany częściej niż co dwa tygodnie; w przeciwnym razie naskórek będzie regenerował się szybciej niż dotychczas.
Aby zmiękczyć skórę i przyspieszyć wydostawanie się włosów, równie dobrze można zastosować zwykłą sól. W tym celu należy rozpuścić łyżkę w szklance letniej wody, zanurzyć w niej wacik i nacierać skórę dwa razy dziennie.
Depilacja laserowa na wrastające włoski
Wyżej opisane sposoby na wrastające włoski można potraktować jako profilaktykę. Zarówno aby nie dopuścić do wrastających włosów, jak i żeby zapobiec temu problemowi, jeżeli już się pojawił, należy prawidłowo zadbać o skórę.
Jeżeli wrastające włoski są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ prowadzą do powstawania podrażnień, dobrym rozwiązaniem może okazać się depilacja laserowa. Ten zabieg nie tylko usuwa włosy, lecz także koi skórę. Depilacja laserowa likwiduje nawet wrośnięte włoski, ponieważ promieniowanie emitowane przez laser jest pochłaniane przez melaninę mieszków włosowych i skóry. Jeżeli cebulka włosa zostaje zniszczona, już się nie odnawia. Aby depilacja laserowa przyniosła trwałe efekty, należy wykonać serię zabiegów. Ich liczba jest uzależniona od właściwości włosa, to znaczy między innymi jego koloru i struktury.
Sposoby na zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych można wyleczyć aspiryną. W tym celu należy rozpuścić dwie tabletki w łyżce wody i rozmieszać z łyżką miodu. Tak powstałą papkę wystarczy nałożyć na podrażnioną skórę i spłukać po 10 minutach.
Zamiast aspiryny na zapalenie mieszków włosowych można zastosować czarną herbatę. Wystarczy zachować torebkę po zużytym naparze i natrzeć nią podrażnioną skórę. Zawarty w herbacie kwas taninowy zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi stan zapalny i działa przeciwbakteryjnie.
Innym skutecznym sposobem na zapalenie mieszków włosowych jest aloes ‒ właśnie dlatego warto go hodować w doniczce. Aby ukoić zaognione mieszki włosowe, wystarczy oderwać kawałek liścia i dwa razy dziennie nacierać je sokiem z aloesu.
Dodaj komentarz