Maseczka z żelatyny to zdrowy, prosty, tani i szybki sposób na gładką i promienną cerę. Taka maska oczyszcza pory, wzmacnia naczynia krwionośne i ujędrnia skórę, ponieważ jest bogata w kolagen i witaminy. Jakie właściwości kosmetyczne ma żelatyna i jakie jest jej zastosowanie? Jak powstaje maseczka z żelatyny? Oto przepisy.
Żelatyna – właściwości kosmetyczne i zastosowanie
Żelatyna to mieszanina białek i peptydów, która powstaje w wyniku częściowej hydrolizy kolagenu zawartego w skórze, w chrząstkach i w kościach zwierzęcych. Żelatyna zawiera nie tylko kolagen, lecz także inne wartościowe substancje, takie jak kwasy nukleinowe, węglowodany, sole mineralne, witamina K i biotyna.
Witamina K jest powszechnie stosowana w kosmetykach do cery naczyniowej. Usprawnia krążenie, poprawia krzepliwość krwi i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a tym samym wyrównuje koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami. Ponadto redukuje obrzęki, zapobiega powstawaniu siniaków, rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia po opalaniu.
Z kolei biotyna odpowiada za prawidłową kondycję skóry i włosów, ponieważ bierze udział w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, co poprawia funkcjonowanie skóry, paznokci i włosów, przyspiesza ich wzrost, zapobiega łysieniu i siwieniu oraz działa antyłojotokowo. Ponadto biotyna stymuluje produkcję keratyny i substancji spajających komórki rogowe.
Maseczka z żelatyny – przepisy
Przed nałożeniem maski należy odpowiednio przygotować twarz. W tym celu warto zrobić sobie parówkę, czyli kąpiel parową, i dokładnie oczyścić skórę, na przykład za pomocą szczoteczki do twarzy lub łagodnego peelingu. Dzięki temu otworzymy pory i ułatwimy składnikom maseczki przeniknięcie w głąb skóry.
Uwaga: kąpiel parowa nie jest wskazana w przypadku osób, które mają cerę naczynkową.
Aby przygotować maseczkę z żelatyny, należy zaopatrzyć się w żelatynę spożywczą w małej saszetce lub w dużym, kilogramowym opakowaniu.
1. Maseczka z żelatyny o działaniu ujędrniająco-nawilżającym – przepis
Sposób przygotowania:
Rozpuszczamy żelatynę (1-2 łyżeczki) w gorącej, ale nie wrzącej wodzie (2 łyżki). Gdy żel, który w ten sposób powstanie, przestygnie, nakładamy galaretkę na twarz, na przykład za pomocą płaskiego pędzelka, wacika lub szpatułki. Obowiązkowo omijamy okolice oczu. Aby działanie ściągające maseczki nie było zbyt silne, kładziemy na twarz stosunkowo grubą warstwę galaretki (cienka szybko zastygnie i zamieni się w nieprzyjemną skorupę). Po upływie około 20-30 minut zmywamy maskę ciepłą wodą.
W przypadku niskiego progu bólu nie należy zrywać maseczki tak jak maski typu peel-off. Dlaczego? Maseczka z żelatyny mocno przywiera do skóry, dlatego jej oderwanie może być bolesne. Z drugiej strony dzięki temu usuniemy zbędne owłosienie (pod nosem lub na brodzie) i oczyścimy wągry.
2. Maseczka z żelatyny i mleka o działaniu rozjaśniającym – przepis
Sposób przygotowania:
Rozprowadzamy żelatynę (1 łyżeczka) w jak najcieplejszym mleku i postępujemy tak, jak w poprzednim przepisie. Gotową maseczkę można nałożyć nie tylko na twarz, lecz także na szyję i dekolt.
3. Maseczka z żelatyny i cytryny o działaniu ściągającym – przepis
Sposób przygotowania:
W miseczce mieszamy wodę (125 ml) i sok z cytryny (125 ml). Podgrzewamy mieszaninę (ale nie gotujemy) i rozprowadzamy w niej żelatynę (około 50 g). Gdy całość ostygnie, nakładamy galaretkę na twarz, szyję i dekolt, a po 20-30 minutach zmywamy ciepłą wodą.
4. Maseczka z żelatyny i zielonej herbaty o działaniu liftingującym i przeciwzmarszczkowym – przepis
Sposób przygotowania:
Zaparzamy mocną zieloną herbatę. Rozprowadzamy żelatynę (1 łyżeczka) w gorącej herbacie (2 łyżki) i po ostygnięciu nakładamy na twarz. Później postępujemy tak, jak opisano w poprzednich przepisach.
5. Maseczka z żelatyny i węgla o działaniu oczyszczającym i przeciwbakteryjnym – przepis
Sposób przygotowania:
Węgiel aktywny (w tabletkach lub kapsułkach) ma silne właściwości absorpcyjne, dlatego maseczka z węglem oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. Aby ją przygotować, należy rozpuścić węgiel (2 kapsułki) i żelatynę (1 łyżeczka) w gorącej wodzie (2 łyżki). Uzyskaną papkę żelową nakładamy na twarz, a po 20 minutach zdejmujemy.
6. Maseczka z żelatyny i mąki kukurydzianej o działaniu oczyszczającym i peelingującym – przepis
Sposób przygotowania:
Mieszamy mąkę kukurydzianą (pół łyżki) z żelatyną (pół łyżki) w gorącej wodzie (2 łyżki) do uzyskania gęstej pasty. Nacieramy nią skór twarzy okrężnymi ruchami, po czym zostawiamy do zaschnięcia, czyli na 20 minut. Po upływie tego czasu delikatnie zdejmujemy maskę (dzięki temu oczyścimy pory) lub zmywamy ciepłą wodą, masując skórę. Taki zabieg można wykonywać 2 razy w tygodniu.
Dodaj komentarz