W kosmetyce do pielęgnacji skóry stosuje się różnorodne substancje. Jedną z nich jest kwas salicylowy, który jest również składnikiem wielu preparatów dermatologicznych i drogeryjnych. Zobacz, jakie działanie ma kwas salicylowy, kto może go zastosować i jakie efekty przynosi kuracja z jego wykorzystaniem.
Co to jest kwas salicylowy?
Kwas salicylowy należy do grupy kwasów BHA. Poleca się go do pielęgnacji skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej. Został wyodrębniony z kory wierzby, a co więcej występuje w roślinach i wpływa na regulację wzrostu i procesów kwitnienia. Syntetyczny kwas salicylowy ma postać białego proszku, dostępny jest w różnych stężeniach oraz ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Produkty z kwasem salicylowym o stężeniu 1-2% pomagają w walce z trądzikiem, natomiast preparaty o stężeniu 10-20% działają złuszczająco.
Kto może stosować kwas salicylowy, a kto nie powinien tego robić?
Wskazaniami do poddania się kuracji kwasem salicylowym są:
- trądzik pospolity,
- zapalenie mieszków włosowych,
- nadmierne wydzielanie sebum,
- objawy fotostarzenia skóry,
- nadmierne rogowacenie,
- przebarwienia skóry.
Przeciwwskazaniami są zaś: ciążą i karmienie piersią, alergie, ciężka postać trądziku, blizny, terapia retinoidami, podrażnienia i uszkodzenia naskórka, mocna opalenizna, znamiona na skórze. Nieprawidłowo przeprowadzona terapia kwasem salicylowym może wywołać niepożądane objawy. Zalicza się do nich między innymi: nadmierne łuszczenie się skóry, pieczenie, swędzenie i rumień. Na szczęście objawy te znikają już po kilkunastu minutach.
Jak kwas salicylowy działa na skórę?
Kwas salicylowy dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu z łatwością przenika przez sebum i wnika do mieszków włosowych i łojowych. Jeżeli będzie regularnie stosowany, to pory skóry będą mniej widoczne, zaskórniki usunięte, a praca gruczołów łojowych będzie uregulowana. Dodatkowo blizny zostaną spłycone, naskórek będzie się lepiej regenerował, a składniki odżywcze szybciej wchłoną się w skórę.
Gdzie występuje kwas salicylowy?
Kwas salicylowy znajdziesz w wielu produktach. Jego źródłem są między innymi:
- owoce: brzoskwinie, jabłka, maliny, morele, pomarańcze, śliwki, truskawki, wiśnie;
- warzywa: brokuły, ogórki, pomidory, rzodkiewka, szpinak, kukurydza;
- przyprawy: anyż, cynamon, kurkuma, kminek;
- zioła: bazylia, koper, majeranek, szałwia, tymianek, rozmaryn;
- napoje: kawa, herbata, coca-cola, soki owocowe, napoje alkoholowe;
- inne produkty: miód, lukrecja, cukierki miętowe, produkty drożdżowe.
Jak stosować kwas salicylowy w proszku?
Wymieszaj 1/4 łyżeczki kwasu salicylowego z łyżeczką wody. Ilość preparatu dostosuj do obszaru skóry: pół łyżeczki kwasu i dwie łyżeczki wody itd. Jeżeli mikstura będzie zbyt mocna, zmniejsz ilość kwasu, a jeśli za słaba, to zwiększ jego ilość. Kwas salicylowy równie dobrze możesz dodać do kremu na noc lub do toniku. Uzyskaną mieszanką wystarczy przemywać skórę raz lub dwa razy dziennie. Jakie efekty kwas salicylowy daje stosowany regularnie? Oto one:
- zmarszczki i blizny są wyraźnie zmniejszone,
- skóra regeneruje się lepiej i szybciej,
- poprawa napięcia i kolorytu skóry,
- skóra jest wygładzona i zmiękczona,
- skóra sucha i atopowa są lepiej nawilżone,
- pory skóry są oczyszczone,
- regulacja i leczenie zaburzeń rogowacenia naskórka,
- trądzik i zaskórniki są zlikwidowane.
Czy stosowanie kwasu salicylowego ma wady?
Niestety tak. Kwasu salicylowego nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby uczulone na zawarte w nim salicylany. W trakcie kuracji nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Obowiązkowe jest również używanie kremów z filtrami UV o wysokim współczynniku ochrony. U niektórych osób może pojawić się również alergia na kwas salicylowy. Rozpoznasz ją po następujących objawach: katarze, obrzęku naczynioruchowym, zmianach na skórze, a nawet po wstrząsie anafilaktycznym. Poza tym badania wykazały, że kwas salicylowy zaostrza objawy astmy.
Dodaj komentarz