Plusy i minusy stosowania filtrów przeciwsłonecznych

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok jest bardzo ważne. Zadaniem tych produktów jest ochrona przed promieniami UV, które wywołują fotostarzenie. Okazuje się jednak, że filtry nie zawsze służą naszej skórze. Są też takie, które mogą jej zaszkodzić. Poznaj plusy i minusy stosowania filtrów przeciwsłonecznych.

Plusy stosowania filtrów przeciwsłonecznych

1. Ochrona przed fotostarzeniem

Stosowanie filtrów UV może opóźnić starzenie się skóry i zminimalizować jego skutki. Czy wiesz, że słońce niszczy kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, które są odpowiedzialne za jędrność skóry? Skutek? Na ciele pojawiają się zmarszczki, przebarwienia i inne oznaki fotostarzenia. Dlatego ochronę przed promieniami UV należy zacząć jak najwcześniej i stosować ja przez cały rok.

2. Słońce zaostrza trądzik

Promieniowanie UV może pogorszyć zmiany trądzikowe lub zaostrzyć czynniki zewnętrzne wywołujące tę chorobę. Dlatego podczas kuracji trądzikowej bardzo ważne jest używanie kremów z filtrem UV. Co więcej większość produktów do zwalczania trądziku zawiera kwasy, retinoidy lub inne substancje, które negatywnie reagują na słońce i mogą pogarszać stan cery.

3. Słońce może wywoływać raka skóry

Może także zaogniać stan innych chorób skóry. Najbardziej na takie działanie słońca narażone są osoby z jasną karnacją. Może się u nich pojawić rumień, pokrzywka słoneczna, opryszczki, fototoksyczne lub fotoalergiczne kontaktowe zapalenie skóry, skóra pergaminowa.

Minusy stosowania filtrów

1. Filtry mogą zapychać skórę

Ze względu na swoją konsystencję zapychają pory skóry i mogą powodować zaskórniki i wypryski. Produkty te mają gęstą formułę i nie zawsze są korzystne dla skóry przetłuszczającej się. Co więcej ciężko jest zrobić na nich makijaż, który może spływać i się rolować.

2. Działają drażniąco na skórę

Taki problem może pojawić się u osób z wrażliwą cerą. U innych prędzej czy później może się pojawić. Dlatego przed zakupem warto przejrzeć składy filtrów UV i unikać kilku substancji, np. oxybenzone.

3. Przenikają do organizmu

Czy wiesz, że w ludzkim moczu mogą znajdować się substancje pochodzące z produktów z filtrami? Na szczęście tak dzieje się tylko wtedy, gdy stosujemy bardzo dużą ilość filtrów na dzień. Nowsze produkty tego typu są bezpieczniejsze, ale najmniejsze ryzyko podejmujesz, kiedy kupujesz filtr z apteki a nie z drogerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *