Gdyby cera dojrzała mogła się poskarżyć na swój los, co by powiedziała? Że jest przesuszona, przebarwiona i oszpecona znamionami, które w dodatku mogą być niebezpieczne. Co zaleciłby jej lekarz? Jakie są najczęstsze problemy cery dojrzałej i ich rozwiązania?
Problemy cery dojrzałej i ich przyczyny
Wygląd kobiet, które zbliżają się do tak zwanego wieku dojrzałego, zmienia się. Te zmiany dotyczą zarówno skóry, jak i włosów. Od czego zależy ich tempo i przebieg? To wypadkowa czynników genetycznych i trybu życia, na który składa się zwłaszcza sposób pielęgnacji i odżywiania się. Ale nie tylko ‒ także zbyt częste opalanie się, szczególnie bez odpowiedniej ochrony, i palenie papierosów.
Do najczęstszych problemów cery dojrzałej należą: nadmierna suchość, przebarwienia i znamiona, które mogą mieć podłoże rakowe. Jak sobie z nimi radzić?
Cera dojrzała i nadmierna suchość
Suchość skóry to pierwszy sygnał tego, że wkraczamy w wiek dojrzały. Z czego wynika ten problem? Z biegiem lat płaszcz hydrolipidowy skóry ulega osłabieniu, dlatego utrzymanie stałego i odpowiedniego poziomu jej nawilżenia staje się trudne, a z czasem niemożliwe. Ponadto proces naturalnej odnowy skóry przebiega wolniej, a włókien kolagenowych i elastynowych, które zapewniają jej jędrność, jest coraz mniej. W konsekwencji liczba zmarszczek rośnie i zwiększa się ich głębokość, a naskórek staje się cienki jak pergamin i szorstki oraz łuszczy się na skutek spowolnienia pracy gruczołów łojowych. Nietrudno zgadnąć, że tym, czego zarówno on, jak i skóra potrzebuje najbardziej, jest intensywna kuracja nawilżająca. W tej roli sprawdzą się kremy nawilżająco-odżywcze i maseczki nawilżające.
Cera dojrzała i przebarwienia
O powstawaniu przebarwień decydują głównie promienie słoneczne. Na ich szkodliwy wpływ jest narażona zwłaszcza cera dojrzała. I tak ‒ tak zwane starzenie posłoneczne objawia się tworzeniem się na eksponowanych partiach skóry, to znaczy głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach, brązowych przebarwień. Gdy pojawią się pierwsze takie skupiska melaniny, należy zrezygnować z opalania, bo będzie ich coraz więcej, a te, które już są, będą ciemniały.
Osoby starsze zażywają wiele leków i piją różne zioła; niektóre z nich mogą uwrażliwiać skórę na słońce. Właściwości fotouczulające ma zwłaszcza dziurawiec. Z tego powodu nie trzeba się aż opalać, żeby nabawić się przebarwień ‒ wystarczy zwykłe wyjście z domu w słoneczny dzień. Aby uniknąć plam starczych, należy zabezpieczać skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem. Do tego nie zaszkodzą letnie rękawiczki, cienkie szale i słomkowe kapelusze lub inne nakrycia głowy.
Cera dojrzała i (niebezpieczne) znamiona
Znamiona to najgroźniejsze objawy starzenia się skóry, ponieważ mogą przekształcić się w rogowacenie posłoneczne, czyli zmiany nowotworowe. Są żółtawe, chropowate, niewielkie (średnica do 3 centymetrów) i często wypukłe. Każde takie znamię należy skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje preparat złuszczający lub zamrażanie ciekłym azotem. Po takiej kuracji wystarczy tylko unikać słońca.
Cera dojrzała i popękane naczynka
Kobiety, które przez całe życie męczyły się z cerą naczynkową, po czterdziestym roku życia popękanych naczynek będą miały jeszcze więcej. Na kruche naczynka pomogą kosmetyki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych.
Dodaj komentarz