Suche skórki na twarzy. Czemu powstają i jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy mogą być problemem estetycznym, powstają na skutek pielęgnacyjnych zaniedbań lub są objawem jakiejś choroby. W tym ostatnim przypadku wskazana może być pomoc lekarza. Jednak jeśli suchych skórek nie uważasz za poważny defekt kosmetyczny, to spróbuj usunąć je sama. Zobacz, jak wypielęgnować cerę, aby była gładka i dobrze nawilżona.

Czym są suche skórki?

Suche skórki na twarzy mogą być objawem choroby. Wyglądają jak łuszczący się naskórek, duże fragmenty odchodzącej skóry lub widoczne pod światłem strupki. Te objawy mogą  świadczyć o łuszczycy, egzemie lub atopowym zapaleniu skóry. Jeżeli dochodzi do tego swędzenie, to może to świadczyć o uczuleniu na kosmetyki lub materiał.

Z drugiej strony suche skórki mogą być sygnałem, że organizm jest odwodniony, dieta jest uboga w tłuszcze nienasycone, skóra jest wystawiona na działanie klimatyzacji i oddziałują na nią różne czynniki atmosferyczne.

Aby określić prawdziwą przyczynę powstawania suchych skórek, warto odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Czy pijesz wystarczająco dużo wody?
  2. Czy jesz produkty bogate w tłuszcze roślinne?
  3. Czy odpowiednio nawilżasz skórę?
  4. Czy nie przesuszasz skóry agresywnie działającymi kosmetykami?
  5. Czy właściwie chronisz twarz przed wiatrem, mrozem lub słońcem?

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałaś negatywnie, to powinnaś zmienić sposób pielęgnacji cery lub udać się do dermatologa.

Jak poradzić sobie z suchymi skórkami?

  1. Podczas leczenia suchych skórek nie myj twarzy mydłem, które wysusza, może zaogniać stany zapalne.
  2. Nie używaj kosmetyków zawierających SLS i inne detergenty, które uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową i wysuszają skórę. Twarz myj przegotowaną lub mineralną wodą; nie używaj kranówki, która może być twarda lub chlorowana.
  3. Nie stosuj produktów z alkoholem i kwasami. Te składniki podrażniają skórę, wysuszają naskórek i mogą przyczyniać się do powstawania nowych suchych skórek.
  4. Przerwij na jakiś czas stosowanie podkładu i pudru matującego. Kosmetyki te podkreślają suche skórki i powodują, że stan zapalny się zaognia.
  5. Przed rozpoczęciem pielęgnacji dobrze jest delikatnie złuszczyć skórę. Następnie należy użyć toniku i hydrolatu, a potem nawilżającego kremu z zawartością masła Shea, oliwy z oliwek, kwasu hialuronowego, oleju arganowego, mocznika i wosku pszczelego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *