Produkty, w które obfituje nasz jadłospis, przekładają się nie tylko na naszą wagę, lecz także na wygląd naszej skóry. Zazwyczaj gdy przechodzimy na dietę, chcemy wysmuklić sylwetkę i zapominamy o tym, że spożywanie jedynie potraw niskokalorycznych, czyli ubogich w tłuszcze, może pogorszyć kondycję naszej cery. W niniejszym artykule przestudiujemy poszczególne składniki pokarmowe i konkretne produkty spożywcze, aby odpowiedzieć na pytanie, jak dieta wpływa na skórę.
Nabiał a wygląd skóry
Wyeliminowanie białka z diety poprawia stan cery, a konkretnie zwalcza trądzik. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że mleko krowie zawiera testosteron i estrogeny. Oba te hormony przyczyniają się do nadmiernej produkcji, w dodatku gęstszego niż zwykle, sebum. To ostatnie, wraz ze złuszczonym martwym naskórkiem, zatyka pory i skutkuje powstawaniem wyprysków.
Owszem, jadłospis wolny od nabiału korzystnie wpływa na skórę, ale czym go zastąpić, aby nie odczuwać braku tego ‒ jednak podstawowego ‒ składnika pokarmowego? Na pewno nie mlekiem sojowym, które działa na skórę zwiotczająco, a tym samym prowadzi do przedwczesnego powstawania zmarszczek (to konsekwencja obfitego dosładzania mleka sojowego ‒ cząsteczki cukru wchodzą w reakcję z białkami, między innymi z kolagenem zawartym w skórze, co skutkuje ubytkiem elastyczności). Kolejnym niebezpieczeństwem płynącym z wyeliminowania z jadłospisu nabiału jest niedobór wapnia, co przekłada się na ubytek kości oczodołów, żuchwy i nasady nosa, a tym samym powoduje obwisanie znajdujących się na nich tkanek.
Jak zapobiec tym nieodwracalnym procesom? Mleko krowie należy zastąpić mlekiem migdałowym lub orzechowym, oczywiście niesłodzonym ‒ oba są bogate w wapń. Ponadto warto uzupełnić swój jadłospis o ryby ekologiczne, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa kapustne, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i mleka roślinne.
Białko a wygląd skóry
Nadmiar białka w diecie może prowadzić do szarzenia, przesuszenia i przedwczesnego starzenia skóry. W dodatku produkty bogate w ten składnik pokarmowy, takie jak konserwy mięsne i rybne, zawierają także duże ilości histaminy, która przyczynia się do pękania naczynek oraz powstawania czerwonych plam na policzkach i rumienia.
Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Odwodniona skóra jest złakniona wody ‒ nie tłuszczów. Z tego powodu należy zastąpić emolienty serum i olejkiem z kwasem hialuronowym, a jadłospis uzupełnić o węglowodany złożone, na przykład produkty pełnoziarniste, komosę ryżową lub grykę, a także owoce i warzywa. Ponadto trzeba zwiększyć udział wody w diecie do dwóch, trzech litrów dziennie.
Produkty spożywcze na piękną skórę
Wiemy już, których składników pokarmowych i produktów spożywczych unikać, dlatego teraz warto się zastanowić, jaki jadłospis pozytywnie wpłynie na naszą skórę. W czołówce znalazły się kiszonki i produkty fermentowane, na przykład zsiadłe mleko, kefir lub jogurt (zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych), a także prebiotyki zawarte między innymi w cebuli i jej krewniakach, roślinach strączkowych, pszenicy, owsie oraz bananach (podnoszą odporność).
Twoja skóra jest tym, co jesz, dlatego jedz zdrowo.
Dodaj komentarz