Włosy lubią być czyste. Jak dobrać szampon do rodzaju włosów?

Prawdopodobnie nie ma drugiego kosmetyku do włosów, który byłby tak często kupowany. Możemy zrezygnować z maski, odżywki albo olejku, ale nie możemy zrezygnować z szamponu do włosów. Pojawia się jednak pytanie, który szampon do włosów wybrać?

Szampon do włosów to podstawa w ich pielęgnacji. Jedni korzystają z niego codziennie, inni raz na kilka dni. Jest potrzebny, ponieważ to dzięki niemu możemy zadbać o czystość, zdrowie i wygląd naszych włosów oraz skóry głowy. Są jednak kosmetyki gorsze i lepsze.

Częste pytanie, które zadajemy sobie, stojąc przed sklepową półką z kosmetykami, brzmi: jaki szampon do włosów kupić. Wiele osób sugeruje się ceną lub aktualnymi promocjami, mimo że nie jest to najlepszy pomysł. Szampon do włosów powinien być dopasowany do ich rodzaju i potrzeb, o czym wiele osób nie wie. Część osób wybiera więc szampony na chybił-trafił, co kończy się spuszonymi, matowymi i splątanymi włosami.

Jak dopasować szampon do włosów?

Liczy się przede wszystkim skład, bo dobry szampon do włosów to nie tylko składniki oczyszczające, ale również zestaw substancji pielęgnujących. Żeby jednak wiedzieć, jakich składników szukać w szamponie, musimy wiedzieć, jaki mamy rodzaj włosów. Innych substancji potrzebują włosy suche, innych przetłuszczające się, a jeszcze innych z łupieżem. Znając problemy swoich włosów, bardzo łatwo dobierzemy do nich odpowiedni szampon.

Ważna jest skóra głowy!

Trzeba też pamiętać, że szampon do włosów – mimo swojej nazwy – przeznaczony jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry głowy. Powinno się go używać głównie u nasady włosów, masując skalp. Powinien oczyszczać włosy w sposób delikatny, ściekając po nich w trakcie spłukiwania.

Skóra głowy jest jak gleba, a włosy to rośliny – jeśli skóra jest odżywiona, to wyrastające z niej włosy również takie będą. To dlatego szampon do włosów należy dobierać przede wszystkim do typu skóry głowy. To od jej kondycji zależy stan włosów – włosy przetłuszczające się to tak naprawdę przetłuszczająca się skóra głowy. Warto o tym pamiętać.

Czy wiecie, że?

Stan skóry zmienia się wraz z porami roku. Na każdą z nich powinniśmy mieć inny szampon. Jego regularna zmiana to dobry nawyk, ponieważ włosy niestety przyzwyczajają się do kosmetyków.

RODZAJE SZAMPONÓW

Szampon do włosów suchych

Brak odpowiedniego nawilżenia to częsty problem, ponieważ włosy są z natury suche. Używanie zbyt mocno oczyszczających szamponów może pogłębiać ten problem, dlatego warto stawiać na kosmetyki delikatniejsze, bardziej naturalne i łagodnie myjące. Suche włosy wymagają nawilżenia i natłuszczenia, które są ważne dla zachowania odpowiednio poziomu wody w skórze i włosach. Najlepszy szampon do włosów suchych to ten, który zawiera humektanty (substancje nawilżające np. mocznik, kwas hialuronowy, aloes, miód) oraz emolienty (substancje natłuszczające np. olejki). Należy przy tym unikać szamponów z siarczanami, polecanych często przy łupieżu, ponieważ one również pozbawiają włosy i skórę głowy wody.

Szampon do włosów zniszczonych

Jeśli mamy włosy łamliwe, kruche i rozdwojone, prawdopodobnie są one również suche. Dlatego dobry wybór to szampon ze zrównoważoną ilością humektantów i emolientów (patrz: akapit wyżej). Tylko te dwie grupy składników w żaden sposób nie pomogą jednak zregenerować włosów, a można zadziałać na tym polu już na etapie mycia włosów. Potrzebny jest szampon wzbogacony o proteiny np. mleczne lub pszeniczne. Jeśli znajdziemy szampon do włosów z dodatkiem keratyny lub jedwabiu, bierzmy go bez zastanowienia.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Idealny szampon, kiedy naszym problemem jest przetłuszczanie się skóry głowy, to taki, który zawiera substancje myjące typu SLS lub SLES. Pozwalają one oczyszczać skórę głowy z nadmiaru łoju, ale trzeba z nimi uważać. Silnie oczyszczający szampon do włosów przetłuszczających się może nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę głowy, a w konsekwencji gruczoły łojowe będą wydzielały jeszcze więcej zbędnego łoju. Liczy się umiar. Dobry szampon do włosów przetłuszczających się nie powinien mieć również substancji natłuszczających np. olejów. Dobrze, jeśli ma zioła takie jak szałwia, rumianek lub rozmaryn, a także wyciągi z cytrusów.

Szampon do włosów farbowanych

Włosy po koloryzacji wymagają wszystkiego tego, co opisano wyżej: delikatnego oczyszczania, składników nawilżających, składników natłuszczających i odrobiny protein. Dobry szampon do włosów farbowanych to połączenie tych wszystkich produktów, dzięki czemu kompleksowo odpowiada na problemy włosów po koloryzacji. Dobrze, jeśli zawiera składniki utrwalające kolor (zapobiegające jego wypłukiwaniu np. dzięki zamknięciu łusek włosów), a także substancje dodające blasku i wygładzające.

Szampon do włosów z łupieżem

Łupieżowi zazwyczaj towarzyszy przetłuszczanie się skóry głowy, ale zastosowanie silnie oczyszczającego szamponu może spowodować podrażnienie i pogłębić problem. Do tego krąży wiele mitów na temat pielęgnacji włosów z łupieżem, dlatego mogą docierać do nas sprzeczne informacje. Prawda jest taka, że idealny szampon do włosów z łupieżem to szampon leczniczy, ponieważ łupież to choroba skóry. Powinien zawierać składniki zwalczające grzyby, które powodują łupież. Jest to jednak bardzo silnie oczyszczający i drażniący szampon, dlatego bezwzględnie trzeba stosować go naprzemiennie z silnie nawilżającym kosmetykiem i tylko wówczas, gdy problem się pojawia (nie jako kosmetyk do profilaktyki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *