Dlaczego mam suchą skórę głowy? Przedstawiamy przyczyny i sposoby

Sucha skóra głowy jest problemem, który dotyka niejedną z nas. Sucha skóra głowy może prowadzić do poważnych problemów, dlatego warto poznać przyczyny takiego stanu rzeczy i tym samym poradzić sobie z suchą skórą głowy. Pamiętajmy również o tym, że stan skóry głowy znacząco wpływa na wygląd włosów. 

Sucha skóra głowy – do czego może doprowadzić? 

  • łupieżu
  • wypadania włosów
  • pieczenia
  • sypania złuszczonego naskórka
  • strupów na głowie
  • swędzenia
  • wysypki

Przyczyny suchej skóry głowy 

1 przyczyna suchej skóry głowy – mocny szampon 

Skóra głowy jest niezwykle delikatna. O tyle, o ile na długość włosów możemy stosować odżywki o mocnym składzie, tak na skórę głowy powinnyśmy używać jedynie delikatnych produktów. Szampony zawierające SLS, alkohol i mocne silikony w składzie mogą znacząco podrażnić i wysuszyć skórę głowy. Dodatkowo po suchy szampon powinnyśmy sięgać jak najrzadziej, ponieważ nadmierne używanie tego produktu może doprowadzić do przesuszenia skóry głowy – traktujmy go więc jak koło ratunkowe, a nie codzienność.

Co robić? Zamiast używać mocnego szamponu wybierajmy szampony, które nie mają w składzie SLS i syntetycznych dodatków. Taki delikatny szampon nie tylko umyje skórę głowy, ale także ją nawilży i odżywi.

2 przyczyna suchej skóry głowy – gorąca temperatura

Włosy nie lubią gorącej temperatury. Przyczyną suchej głowy może być spłukiwanie szamponu i odżywek ciepłą wodą, która zamiast domykać łuski włosów – otwiera je. Gorący nawiew również wysusza skórę głowy. Duża temperatura przy używaniu lokówki bądź prostownicy niszczy i wysusza włosy negatywnie wpływając na kondycję skórę głowy.

Co robić? Jak najbardziej można suszyć włosy, jednak stosujmy jedynie chłodny nawiew. Przed użyciem lokówki bądź prostownicy, zawsze zabezpieczajmy włosy kosmetykami termoochronnymi i nie używajmy temperatury powyżej 100 °C.

3 przyczyna suchej skóry głowy – nieodpowiednia dieta 

Przyczyną suchej skóry głowy może być również nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Przesuszona skóra może być wynikiem picia zbyt małej ilości wody i braku potrzebnych substancji odżywczych. Wysoko przetworzone produkty, słodycze i niezdrowe tłuszcze negatywnie wpływają na nasz organizm, w tym na skórę głowy. Wszelkie używki również prowadzą do wysuszenia skóry głowy.

Co robić? Przede wszystkim należy pić minimum 2 litry wody dziennie. Oprócz tego warto do swojej diety włączyć ryby, orzechy, owoce i warzywa. Warto także wprowadzić suplementację synku, magnezu i żelaza. Powinno się całkowicie wyeliminować używki, szczególnie papierosy.

Dzięki wyeliminowaniu tych przyczyn zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i zmianie nawyków żywieniowych problemy z suchą skórą głowy powinny ustąpić. Jeśli jednak Wasza skóra głowy spowodowana jest chorobą (łuszczycą, cukrzycą, AZS) bądź problemami hormonalnymi, to niestety problem suchej głowy może tak łatwo nie ustać. W takim przypadku koniecznie udajcie się do specjalisty, czyli trychologa. Zleci on dokładne badania i wprowadzi indywidualny plan leczenia, a Wy będziecie się mogły cieszyć zdrową skórą głowy i pięknymi włosami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *