Wypadanie włosów to naturalny proces. Za normę dzienną uważa się około 50 włosów. Jesienią ta liczba wzrasta nawet do 100. Martwić się należy dopiero wtedy, gdy wypadanie włosów nasila się. Wtedy warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na odżywienie włosów i skóry głowy. Jeżeli te nie pomogą, należy odwiedzić lekarza; leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy zajmuje się trycholog. Zanim poznasz sposoby na nadmierne wypadanie włosów, dowiedz się, dlaczego włosy wypadają.
Dlaczego włosy wypadają?
Wypadanie włosów nie powinno nikogo dziwić ani tym bardziej martwić, gdy trwa krótko i występuje w okresach przejściowych, czyli wczesną wiosną i jesienią. Wtedy zmienia się pogoda, a w efekcie nasza skóra. Wysuszona po lecie lub zimie potrzebuje podwójnej dawki nawilżenia. Zła kondycja organizmu objawia się łamliwością paznokci, problemami cery i właśnie nadmiernym wypadaniem włosów.
Za sezonowe wypadanie włosów winę ponoszą także hormony. Estrogen to żeński hormon, który wiosną i latem jest wydzielany w większej ilości dzięki słońcu, a jesienią i zimą jego produkcja ulega zahamowaniu. Jednocześnie wzrasta wtedy poziom testosteronu. Ten ostatni jest odpowiedzialny za nadmierne wypadanie włosów.
Sposoby na nadmierne wypadanie włosów
Aby zapobiec wypadaniu włosów albo przynajmniej znacznie ograniczyć ten proces, należy:
- zmienić dietę,
a konkretnie uzupełnić ją o nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się między innymi w oliwie z oliwek, oliwkach oraz pestkach dyni i słonecznika. Co drugi dzień warto spożywać białko rybie w różnej postaci i owoce, które są bogate w witaminy. Warto sięgać nawet po mrożonki – one także zawierają dużo wartości odżywczych, - skrócić włosy o 5 centymetrów
W przypadku bardzo krótkich fryzur wskazane jest cięcie na zapałkę, - ograniczyć korzystanie z suszarki i innych tego typu urządzeń do niezbędnego minimum,
o ile używasz gorącego nawiewu. Chłodne i letnie powietrze nie niszczy włosów, dlatego można je stosować codziennie, - nawilżać włosy
Przed umyciem włosów warto nałożyć na nie nawilżającą maskę lub dowolny olejek i pozostawić na około godziny. Po umyciu wystarczy zaaplikować na nie, na całej długości, jedynie lekką odżywkę, - dbać o skórę głowy
W tym celu warto regularnie wykonywać delikatne peelingi skóry głowy, myć ją delikatnie łagodnymi preparatami i dbać o jej nawilżenie. Jeżeli masz problem z przetłuszczaniem się skóry głowy, nie wykonuj masaży, nie spłukuj głowy gorącą wodą i zrezygnuj z gorących kąpieli, ponieważ rozgrzana skóra poci się i tłuści, - jesienią i zimą wiązać włosy przed wyjściem z domu i nosić czapkę
Na skórę głowy i kondycję włosów wpływa pogoda – szkodzą im mróz i silne wiatry. Z tego powodu czapka jest nieodzowna.
Wypadanie włosów a wybór szamponu
Na wypadanie włosów, a także ich przesuszenie, swędzenie skóry głowy i łupież może mieć wpływ stosowanie nieodpowiednich preparatów przeznaczonych do ich pielęgnacji. Z tego powodu zanim kupisz szampon i odżywkę, powinnaś ustalić, jaki masz rodzaj włosów. Włosy mieszane, czyli tłuste u nasady i suche na końcach, szybko tracą świeżość i formę. Są bardzo uciążliwe, ponieważ wymagają używania kilku preparatów – jednego do mycia włosów, drugiego do odżywiania końcówek.
Z kolei włosy przetłuszczające się łatwo się elektryzują i deformują pod nakryciem głowy. Już kilka godzin po umyciu wyglądają na „wczorajsze”. W ich pielęgnacji najlepiej sprawdzą się szampony ziołowe pozbawione olejków i zbyt wielu składników zapachowych.
Włosy suche najczęściej są zniszczone, matowe, łamliwe i z rozdwajającymi się końcówkami. Trudno je rozczesać mimo umycia i nałożenia maseczki lub odżywki. Suche włosy zwykle są konsekwencją nieprawidłowego farbowania, wystawiania na słońce bez ochrony i niestosowania odpowiednich preparatów odżywiających. Aby zadbać o włosy suche, należy sięgać po szampony i odżywki przeznaczone do ich pielęgnacji, to znaczy o właściwościach nawilżających.
Do codziennego mycia włosów najlepiej używać bardzo delikatnych szamponów, które zawierają możliwie najmniej składników. Z tego powodu warto wybierać szampony przeznaczone dla dzieci i niemowląt. Zwykły szampon, dopasowany do rodzaju włosów, należy zastosować raz lub dwa razy w tygodniu – to wystarczy, aby zmyć z nich zanieczyszczenia.
Balsamy i odżywki na wypadanie włosów
Balsam jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji włosów, ale pozbawiony właściwości leczniczych i regeneracyjnych. Zamiast tego wygładza łuski włosa i ułatwia rozczesywanie. Jednocześnie jest wygodny w użyciu – wystarczy nałożyć go na włosy na kilka minut i kontynuować poranną lub wieczorną toaletę. Balsam należy nakładać na włosy, zwłaszcza na końcówki, a nie na skórę głowy; w przeciwnym razie szybciej będą się przetłuszczać. Dla porównania odżywki zawierają więcej składników regeneracyjnych i można je stosować jedynie 2-3 razy w tygodniu.
Zamiast balsamów i odżywek warto wypróbować skrzypową płukankę, najlepiej w połączeniu z korzeniem mydlnicy i łopianu. Posiadacze jasnych włosów mogą sięgnąć po płukankę z rumianku, która ma właściwości nie tylko rozjaśniające, lecz także przeciwzapalne i łagodzące.
Dodaj komentarz