Długotrwała opalenizna. Jak zatrzymać słońce na skórze?

Chcesz, aby wakacyjny pocałunek słońca, który nadał skórze pięknego, brązowego koloru, działał jak najdłużej? Opaleniznę można zatrzymać i wcale nie potrzeba do tego specjalnych kosmetyków. Oto sposoby na zatrzymanie opalenizny, które możesz zastosować w domu.

Opalenizna to ściemnienie skóry w wyniku naturalnej reakcji fizjologicznej podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowego, czyli np. słońca. Jest efektem działania melaniny, czyli barwnika znajdujące się w skórze. Opalenizna jest sezonowa – tylko w miesiącach, kiedy słońca jest więcej i jest mocniejsze, zwiększa się produkcja melaniny i skóra brązowieje. Jak zatrzymać ten efekt? Co zrobić, żeby nadal zachwycać opalenizną?

Chrup marchewkę!

Marchewka to kuzynka słońca, która jest naturalnym samoopalaczem. Zawiera bardzo dużo beta-karotenu, który stymuluje produkcję melaniny. Dzięki niej w skórze stale mamy więcej pigmentu, a więc opalenizna nie znika. Poza tym marchew ma jeszcze inne właściwości np. antyutleniające. Ochrania skórę przed fotostarzeniem się.

  • Każdego dnia zjedz surową marchewkę lub wypij szklankę świeżo wyciskanego z niej soku.

Polub czerwoną paprykę!

Drugie ze słonecznych warzyw to czerwona papryka, w której również znajdziemy dużo beta-karotenu. Co prawda nie jest go tak dużo jak w marchwi, ale papryka także wzmacnia naturalną opaleniznę, chroni przed wolnymi rodnikami i wzbogaca organizm o witaminę C.

  • Paprykę jedz na surowo dodając do posiłków lub traktując jako przekąskę.

Zamień jabłko na mango!

Wśród naturalnych produktów bogatych w beta-karoten znajduje się także jeden owoc. Mowa o mango, które warto wprowadzić do diety ze względu na wspomniany składnik i spore ilości witaminy C oraz żelaza. Świeży owoc mango ochrania przed toksynami, zwalcza wolne rodniki i hamuje przedwczesne starzenie się skóry.

  • Mango jedz w postaci świeżo wyciskanego soku lub jako składnik sałatki owocowej.

Wybierz oliwę z oliwek!

Na koniec substancja, która nie ma wiele wspólnego z karotenem, za to może się przyczynić do długotrwałego efektu opalenizny ze względu na swoje inne właściwości. Przede wszystkim świetnie nawilża skórę, dzięki temu opalenizna nie złuszcza się wraz z naskórkiem tak szybko. Także działa przeciwutleniająco i anti-age.

  • Oliwę z oliwek dodawaj do posiłkuj albo stosuj zewnętrznie do olejowania skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *