Odbarwione zęby? Poznaj 5 naturalnych produktów, które je wybielą

Niektórzy twierdzą, że śnieżnobiały uśmiech można mieć tylko w reklamie. To nieprawda. Wystarczy odpowiednio dbać o zęby i unikać rzeczy, które je odbarwiają. A jeśli już nieco się zażółca, pomóc mogą naturalne wybielacze do zębów – produkty, które skutecznie usuwają odbarwienia.

Przyczyny odbarwiania zębów

Każdy z nas chciałby mieć biały zęby, ale rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co powoduje, że mają taki, a nie inny kolor. Zaczynamy o tym myśleć dopiero, gdy nasze zęby tracą naturalną biel, są odbarwione i zażółcone.

Warto wiedzieć, że najczęstsze przyczyny odbarwiania zębów to:

  • palenie papierosów (a konkretnie związki z dymu papierosowego),
  • niektóre napoje m.in. kawa, herbata, czerwone wino czy cola,
  • niewłaściwa i niewystarczająca higiena jamy ustnej,
  • przyjmowanie niektórych lekarstw i niektóre choroby,
  • a także starzenie się, bo zęby odbarwiają się wraz z wiekiem.

Jak wybielić zęby?

Sposobów na przywrócenie bieli naszym zębom jest wiele. W pierwszej kolejności sięgamy po pastę do zębów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie pasty wybielające działają tak samo skutecznie. Możemy też wybrać się na piaskowanie i wybielanie zębów u dentysty, ale to z kolei zabiegi dość kosztowne, które trzeba do tego regularnie powtarzać. Tak samo drogie są specjalistyczne preparaty wybielające np. paski, żele czy nakładki.

Wszystko to ma swoje wady, dlatego rozwiązania warto szukać w naturze. Okazuje się, że są naturalne substancje wybielające zęby – wystarczy je jeść, aby zapewnić swoim zębom śnieżną biel na dużo dłużej. Oczywiście w przypadku bardzo mocnych przebarwień trzeba najpierw udać się do dentysty, bo nie zawsze te domowe i proste metody zadziałają.

TOP 5. Produkty, które wybielają zęby

1. Świeże owoce

Okazuję się, że najskuteczniejszy sposób na wybielenie zębów to jedzenie owoców. Potwierdziły to badania z 2010 roku, w których wykazano, że jedzenie ich regularnie przez 3 miesiące pomaga pozbyć się plam na zębach. Najskuteczniejsze są truskawki, pomarańcze (cytryny również, ale je trudniej zjeść), ananas oraz jabłka, ponieważ zawierają kwasy i enzymy, które usuwają płytkę nazębną i nagromadzone na zębach zabrudzenia.

2. Zielona herbata

Bardzo dobrze na zęby działa też zielona herbata. Nie dość, że ma jaśniejszy kolor, więc nie odbarwi zębów tak, jak herbata czarna, to jeszcze zawiera bardzo dużo silnych antyoksydantów. Picie zielonej herbaty wpływa więc korzystnie na stan zarówno zębów, jak i dziąseł.

3. Brokuł

Zielony brokuł to bardzo dobre źródło żelaza, a ten składnik mineralny pomaga chronić zęby przed bakteriami. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że bakterie są jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia zębów, to mamy gotowy przepis na białe zęby. Wystarczy jeść brokuły regularnie, aby zawarte w nich żelazo stworzyło cienką powłokę chroniącą zęby przed substancjami je odbarwiającymi.

4. Grzyby Shiitake

Dobra wiadomość fanów kuchni azjatyckiej. Popularne w niej grzyby Shiitake zawierają naturalny cukier (lentinan), który ma działanie antybakteryjne. Japońscy naukowcy przebadali to, jak wpływa na stan zębów i doszli do zaskakujących wniosków – grzybki nie tylko eliminują bakterie z jamy ustnej, ale też pomagają usuwać plamy na zębach i zachowywać ich naturalny odcień.

5. Olej sezamowy

Bardzo popularnym sposobem na naturalne wybielenie zębów jest też płukanie jamy ustnej olejem. Najlepiej do tego zabiegu sprawdza się olej sezamowy, który w ciągu 15-20 minut potrafi zmniejszyć ilość bakterii kilkukrotnie. To przyczynia się do tego, że zęby są zdrowsze i bielsze. Warto to sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *