Jak pozbyć się przebarwień? Sprawdzone metody i kosmetyki

Plamki, piegi, przebarwienia po trądziku lub po słońcu nie wyglądają ładnie. Jeżeli korektory i podkłady nie pomagają ci zakryć tych niedoskonałości, zastosuj inne kosmetyki. Wypróbuj specjalistyczne produkty i zabiegi kosmetyczne.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia powstają w wyniku zaburzeń w melanocytach, komórkach produkujących barwnik skóry – melaninę. W wyniku jej nadprodukcji na twarzy i ciele pojawiają się plamy. Przebarwienia mogą mieć postać ciemnobrązowych, różowych lub czerwonych kształtów o nieregularnych lub regularnych brzegach. Niektóre z nich na skórze utrzymują się latami, są wynikiem nieostrożnego opalania się, przyjmowania antykoncepcji lub wahań poziomu hormonów. Przyczynami powstawania przebarwień najczęściej są: kąpiele słoneczne bez zastosowania filtrów przeciwsłonecznych, zażywanie niektórych ziół i leków, trądzik, choroby, niedobór żelaza, niestosowanie się do zaleceń lekarza po zabiegach kosmetycznych.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Przed każdą kąpielą słoneczną stosuj wysokie filtry. Nie wystawiaj skóry na działanie promieniowania w godzinach południowych. Wrażliwe partie twarzy lub ciała zasłaniaj odzieżą. Regularnie złuszczaj naskórek, stosuj (o ile to możliwe w twoim przypadku) produkty z kwasami i kosmetyki nawilżające. Dobrze sprawdzą się preparaty z zawartością kwasu azelainowego i kojowego, witaminy C i arbutyny.

Jak usunąć przebarwienia?

Przebarwień nie można usunąć z dnia na dzień. Aby rozjaśnić mniejsze plamki, kilka razy w tygodniu możesz stosować peelingi i kosmetyki z kwasami. Jeżeli twoim problemem są rozległe przebarwienia lub blizny, skonsultuj się z dermatologiem lub udaj się na zabieg medycyny estetycznej. Dobre efekty powinny przynieść peelingi chemiczne, laser, Cosmelan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *