Kosmetyki do stylizacji włosów – rodzaje i zastosowanie

Pomagają zapanować nad nawet najbardziej niesfornymi włosami, utrwalają fryzurę, a czasami także pielęgnują – warto mieć na swojej półce kosmetyki do stylizacji włosów. Czy wiesz, jakie są ich rodzaje i do jakich zadań je stworzono?

Nie ma znaczenia, jaki mamy rodzaj włosów, dobry lakier przyda się w każdej kosmetyczce. Posiadaczki loków potrzebują kosmetyków do stylizacji, aby utrwalić ich skręt i zapobiec puszeniu. Panie o prostych włosach mogą nadać im objętości albo zachować gładkość właśnie takimi produktami. Natomiast fankom upięć pomogą je utrwalić i zapobiegną wyplątywaniu się pojedynczych pasm.

Kosmetyki do stylizacji

Dziś na rynku dostępne jest wiele produktów ułatwiających stylizację włosów. Możemy dobierać ich moc do naszych potrzeb, a także dopasowywać formuły do rodzaju swoich włosów. Wiadomo, że mocny lakier do grubych i niesfornych włosów nie sprawdzi się na włosach cienkich i osłabionych, dlatego taka różnorodność jest wskazana.

Kosmetyki do stylizacji są potrzebne, ale warto pamiętać, że wszystko może mieć swoje złe strony. Częste stylizowanie i nadużywanie kosmetyków utrwalających może osłabiać włosy, obciążać je, zatykać ujścia mieszków włosowych i przyczyniać się do łysienia oraz łupieżu. Możemy się przed tym uchronić, wybierając odpowiedni kosmetyk do stylizacji do swoich potrzeb, a także stosując go z umiarem.

Jakie są produkty do stylizacji włosów?

LAKIER DO WŁOSÓW

Najpopularniejszy kosmetyk, który stosujemy do stylizacji włosów i ich utrwalania, to lakier. Znajdziemy go w niemal każdym domu, ponieważ świetnie ochrania włosy przed wilgocią i wiatrem, czyli sprawdza się na co dzień. Pomaga okiełznać zarówno loki, jak i proste pasma, a także zapobiega elektryzowaniu się pasm. Jest uniwersalnym produktem do stylizacji – także na specjalne okazje.

Jak stosować lakier do włosów?

Najlepiej z umiarem, bo zbyt duża ilość lakieru skleja włosy. Warto pamiętać też, aby spryskiwać włosy lakierem z odległości około 30 cm, dzięki czemu kosmetyk otuli pasma delikatną mgiełką i nie trzeba będzie używać go w dużej ilości.

PIANKA DO WŁOSÓW

Drugim z częściej stosowanych kosmetyków do stylizacji włosów jest pianka. Przeznaczona jest do zwiększania objętości włosów i unoszenia ich u nasady. Z uwagi na swoją lekką i piankową formułę, nie obciąża włosów i pozwala im zachować sprężystość. Może podkreślać skręt loków, ale nieodpowiednio stosowana (w nadmiarze, na cienkie i słabe włosy) może przesuszać włosy, ponieważ zawiera alkohol.

Jak stosować piankę do włosów?

Porcję pianki do włosów wyciskamy na dłoń – na krótkie potrzebujemy wielkość orzecha włoskiego, na długie maksymalnie dwa razy więcej. W kolejnym kroku nakładamy piankę na włosy, wgniatając ją w pasma u nasady włosów. Możemy też użyć grzebienia, którym piankę da się łatwo rozprowadzić pasmo po paśmie.

WOSK DO WŁOSÓW

Po wosk sięgają najczęściej posiadaczki krótkich włosów i loków, choć przeznaczony jest on zdecydowanie bardziej do okiełznania niesfornych końcówek i zapobiegnięcia odstawaniu pojedynczych kosmyków przy długich włosach. Jego zadaniem nie jest przedłużenie trwałości fryzury, a jedynie pomoc w jej odpowiednim ułożeniu.

Jak stosować wosk do włosów?

Należy rozgrzać odrobinę wosku w dłoniach, a następnie nałożyć na całe włosy, ich końce lub tylko nasadę, nie na skórę. Przy krótkich fryzurach warto stosować bardzo małe ilości wosku do układania, ponieważ, jeśli pokryjemy nim skórę głowy, zablokujemy jej możliwość oddychania.

ŻEL DO WŁOSÓW

Żel od wosku różni się tym, że nie tylko pomaga w ułożeniu włosów, ale też utrwala efekt i nabłyszcza fryzurę. Przed nałożeniem ma konsystencję lekkiego, wodnistego żelu, ale po naniesieniu na włosy bardzo szybko zastyga, utrwalając i usztywniając włosy. Dziś bardzo często odchodzi się od tego typu produktów, ponieważ zdecydowanie bardziej zależy nam na naturalnym wyglądzie włosów i zwykły lakier sprawdza się lepiej.

Jak stosować żel do włosów?

Należy nabrać niewielką porcję żelu na włosy, a następnie rozprowadzić na palcach i rękami nanosić żel na włosy. Można nakładać go zarówno na suche, jak i mokre włosy. Trzeba to jednak robić umiejętnie, żeby nie skleić włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *