Właściwości pielęgnacyjne grzybów. Czy kosmetyki z grzybami są dobre?

Grzyby zdecydowanie bardziej kojarzą nam się z kuchnią. Jednak pewne ich odmiany wykorzystuje się również w produkcji kosmetyków jako źródło składników bioaktywnych. Jakie grzyby sprawdzają się w pielęgnacji i jakie są ich właściwości?

Jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowsze kosmetyki z ekstraktami z grzybów właśnie. Okazuje się, że w tych niepozornych składnikach, które przez długi czas kompletnie pomijano w kosmetologii, kryje się ogrom składników odżywczych.

Fungoterapia – o leczniczych właściwościach grzybów

Kiedy okryto, że zwykłe grzyby mogą mieć właściwości lecznicze? Wszystko zaczęło się od penicyliny, czyli antybiotyku pozyskanego z jednego z rodzajów grzybów pleśniowych. Wówczas okazało się, że grzyby wcale nie są tak bezwartościowe. Naukowcy wzięli je na warsztat i okazało się, że wiele grzybów (zwłaszcza tych azjatyckich) ma właściwości antybiotyczne. Zaczęto je częściej wykorzystywać, a leczenie za pomocą specyfików uzyskanych z grzybów nazwano fungoterapią lub mykoterapią.

Grzyby w kosmetologii – niecodzienny składnik

Czy właściwości kosmetyczne grzybów są nam dobrze znane? W teorii wiemy, jak działają, ale nadal sięgamy po nie rzadko w pielęgnacji. Mimo dużej różnorodności składników kosmetycznych trudno spotkać wśród nich grzyby. Warto to zmienić, ponieważ wiele grzybów zasługuje na uwagę właśnie ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne i zawartość składników odżywczych.

Jakie grzyby wykorzystuje się w kosmetyce?

Grzyby wykorzystywane w kosmetyce zdecydowanie różnią się od tych, które popularne są w kuchni. Raczej nie używa się kremu do twarzy z borowików albo pieczarek. Oto najpopularniejsze w kosmetyce grzyby o właściwościach pielęgnacyjnych.

Azjatyckie grzyby Shitake

Od wieków stosuje się go w medycynie chińskiej i japońskiej. Przez Azjatów grzyb Shitake nazywany jest „eliksirem życia”, ponieważ ma silne właściwości odmładzające – ochrania przed utratą kolagenu i elastyny, ujędrnia i uelastycznia, spowalnia procesy starzenia się i działa przeciwzmarszczkowo. Wszystko to dzięki temu, że grzyby Shitake dostarczają skórze mnóstwo cennych minerałów, a także witaminy A, B, C i D. Kosmetyki z grzybami tego rodzaju mają też świetne właściwości nawilżające.

Lecznicze grzyby Reishi

Kolejne azjatyckie grzyby o właściwościach kosmetycznych, których działanie znane jest od wieków zarówno w Japonii, Chinach, jak i Ameryce Północnej. Grzyby Reishi bywają nazywane w tym rejonach grzybami nieśmiertelności ze względu na dużą zawartość silnych enzymów przeciwstarzeniowych. Dlatego są to grzyby często dodawane do ekskluzywnych kremów anti-age. Jakie jeszcze właściwości mają grzyby Reishi? Zawierają mnóstwo soli mineralnych, witamin i kwasów tłuszczowych. Mają działanie przeciwzapalne, wspomagają detoksykację i zwalczanie wolnych rodników.

Grzyby Poria (Fu Ling)

Trzeci rodzaj azjatyckich grzybów, które wykorzystuje się w kosmetyce, są tzw. grzyby Poria, z których ekstrakt również ma silne właściwości odmładzające. To składnik popularny w chińskiej medycynie naturalnej, szczególnie lubiany przez Azjatów. Kosmetyki z grzybami Poria ułatwiają zatrzymywanie wody w skórze, działają ściągająco, tonizują i przynoszą ukojenie, wpływając na układ nerwowy odpowiedzialny za stan zapalne. Co jeszcze? Grzyby Poria w kosmetykach spełniają też funkcje ochronne.

Huba, grzyb drzewny

Dla niektórych huba to zwykły pasożyt żerujący na drzewach, choć warto wiedzieć, że niektóre huby żyją wyłącznie na roślinach obumarłych i drewnie. Nie to jest jednak najważniejsze z punktu widzenia tematu. Huba to również grzyb o właściwościach pielęgnacyjnych i przede wszystkim leczniczych. Niektórzy uważają, że ekstrakt z huby można wykorzystać w leczeniu nowotworów. Czarna huba w kosmetykach to silny antyoksydant. Ochrania skórę przed czynnikami zewnętrznymi, uelastycznia, wygładza i poprawia ogólny poziom nawilżenia. To świetny składnik kosmetyków rewitalizujących.

Ekskluzywna biała trufla

Trufle to jedne z najdroższych grzybów. Rosną pod ziemią i doceniane są przez największych smakoszy kulinarnych. Ciekawostką dla niektórych może być informacja, że biała trufla wykorzystywana jest też w kosmetyce. To grzyb o właściwościach kosmetycznych, którego wyciąg jest bogaty w minerały i witaminy z grupy B. Wspomaga proces regeneracji skóry, łagodzi podrażnienia, zapobiega przebarwieniom, silnie odżywia. Nic dziwnego, że kosmetyki z grzybami takimi jak trufla to najczęściej preparaty przeznaczone dla osób o skórze dojrzałej.

Grzyby Hericium (lwia grzywa)

Bardzo ciekawy składnik kosmetyków to również tzw. lwia grzywa, czyli grzyb Hericium porastający pienie drzew i wyglądający jak puchata, włochata kulka. Od dawna znane są jego właściwości lecznicze (m.in. zwalcza dolegliwości układu pokarmowego), ale warto wspomnieć też o jego działaniu pielęgnacyjnych. Grzyby Hericium najczęściej spotyka się w kosmetykach do cery zmęczonej, z niedoskonałościami – poprawiają krążenie, upiększają cerę, mają właściwości przeciwzapalne, pomagają zwalczać alergie, a także goić rany. Warto szukać lwiej paszczy w składzie produktów pielęgnacyjnych.

To oczywiście nie wszystkie grzyby o właściwościach pielęgnacyjnych, ale zdecydowanie te o najciekawszych i najsilniejszym działaniu, które znajdziemy w niektórych produktach dostępnych na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *